Planszowa Gra Roku to wyjątkowe wyróżnienie. Jej historia sięga lat 80., a w obecnej formie przyznawana jest od 2004 roku. To najstarsze i najbardziej prestiżowe wyróżnienie w polskim świecie gier planszowych, przyznawane w wieloetapowym konkursie przez ponad trzydziestoosobową kapitułę, składającą się z ekspertów w dziedzinie planszówek. Nieskromnie przyznam, że sama mam przywilej zasiadać w tym gronie. Co więcej, w tym roku pojawiło się kilka dodatkowych kategorii, więc tym bardziej warto przyjrzeć się zwycięzcom.

 

Detektyw, który połączył dwa światy

Najlepsza Gra Tematyczna - to wyróżnienie przyznawane grze, w której bardzo duży nacisk położony jest na warstwę fabularną i tematyczną. Nagradzane w szczególności jest ponadprzeciętne powiązanie mechaniki z tematyką gry. Kto zgarnął tę statuetkę tym razem? Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa! Ten tytuł absolutnym szturmem zdobył serca graczy w Polsce - i nic dziwnego, w najnowszym hicie znanego wydawnictwa Portal, gramy nie tylko na planszy czy kartach, ale i poprzez specjalną aplikację, w której zapisujemy wyniki swojego śledztwa. Współautorem Detektywa jest Ignacy Trzewiczek, odpowiedzialny za tak znane gry jak Robinson Crusoe, 51. Stan czy Osadnicy Imperium. Jakby tego było mało, Detektyw zdobył również wyróżnienie Najlepszy Polski Autor, którym uhonorowano całą trójkę twórców tej niezwykłej planszówki, którymi obok Ignacego Trzewiczka są także Przemysław Rymer i Jakub Łapot. Jak widzicie, Kapituła naprawdę doceniła Detektywa, co przecież nie dziwi - ten poziom innowacji w połączeniu z głęboką, wciągającą i nieco mroczną fabułą musiał zwrócić uwagę jurorów. Warto też wspomnieć, że przy grze doskonale bawić się będzie nawet pojedynczy gracz, więc na zakupy, marsz!

Na dodatek jest pięknie!

Kolejne dwa wyróżnienia, o których nie możecie zapomnieć, to Najlepsza Grafika oraz Najlepszy Dodatek. Tę pierwszą statuetkę zgarnął Azul, czyli przepięknie wydana, rodzinna gra o układaniu słynnych, portugalskich mozajek. Elegancka okładka, ciężkie, ebonitowe płytki kafelków, idealnie dopasowane, plastikowe wypełnienie pudełka, w którym mieszczą się wszystkie elementy. Wybór Kapituły zupełnie mnie nie dziwi.

 

Za Najlepszy Dodatek uznano z kolei Great Western Trail: Kolej na północ. To rozszerzenie do bardzo trudnej, strategicznej gry Great Western Trail, które sprawia, że gra jeszcze bardziej wyciska nasze szare komórki. Podczas rozgrywki pędzimy stada bydła przez rozległe prerie Stanów Zjednoczonych, budujemy kolej i stawiamy kluczowe dla wszystkich graczy budynki. Dodatek zwiększa nasze możliwości (a więc i liczbę decyzji!), wyciągając szlak na północ, dodając do gry nowe miasta i budynki. Spróbujcie, jeśli lubicie złożone tytuły!

 

Para na imprezę!

Teraz spójrzmy na Najlepszą Grę dla Dwóch Osób oraz Najlepszą Grę Imprezową. Na spotkanie w większym gronie przyjaciół najlepiej więc zabrać Decrypto! To kolejna gra wydawnictwa Portal w tym zestawieniu, która wykorzystuje znany mechanizm zabaw typu kalambury. Tym razem jednak staramy się podać swojej drużynie specjalnie zaszyfrowany kod liczbowy, który kryje się za pozornie nic nie znaczącymi słowami. Z każdą rundą wiemy jednak nieco więcej - ale nie tylko my, bo nasi przeciwnicy tylko czyhają, by odszyfrować zakodowaną wiadomość przed nami!

 

Według kapituły we dwoje najlepiej będziecie się bawić przy Hero Realms, czyli młodszą siostrę polecanego już przeze mnie Star Realms. Prędkość rozgrywki, intuicyjne zasady i mnóstwo możliwości rozszerzenia gry poprzez liczne dodatki to niewątpliwe zalety Hero Realms, która stanowi doskonałe wprowadzenie w świat karcianych gier opartych na zmyślnym budowaniu naszej talii. Czy uda się nam pokonać herosa przeciwnika, nim on wykończy nas swoimi zakapiorami?

 

Zaawansowane dzieci

Pora na dwie główne Nagrody. Zaawanasowana Gra Roku przypadła w udziale grze Pulsar 2849. Jest to faktycznie wymagający tytuł, który potrafi skruszyć nawet najtęższe planszówkowe umysły! Autorem gry jest pochodzący z Czech Vladimir Suchý, który słynie z gier przeznaczonych dla wytrawnych planszówkowiczów. Ogrom elementów, złożoność zasad, mnogość dróg do zwycięstwa przy jednoczesnym zastosowaniu bardzo nowatorskich i ciekawych rozwiązań mechanicznych sprawiają, że Pulsar to niezwykle satysfakcjonująca łamigłówka - zwłaszcza dla fanów kosmicznych klimatów, ponieważ akcja gry rozgrywa się w dalekiej przyszłości w przestrzeni kosmicznej. Warto!

 

Jedną z chyba najbliższych memu sercu kategorii, czyli Gra Roku dla Dzieci, wygrał mój faworyt, czyli Ślimaki to Mięczaki wydawnictwa Nasza Księgarnia (tak, tak, od pewnego czasu wydają też planszówki!). Jest to szybka i zabawna gra antywyścigowa. Co to znaczy? Otóż wystawiamy do biegu jednego z sześciu ślimaków (choć nikt prócz nas nie wie, którego), a następnie staramy się, żeby… przypadkiem nie wygrał! Tak, zasada kto pierwszy, ten lepszy w Ślimakach zdecydowanie nie działa. Kto po dwóch rundach będzie miał najwięcej punktów (czyli po zakończeniu wyścigu znajdował się najdalej od mety), wygrywa! Mnóstwo śmiechu i nieoczekiwane zwroty akcji sprawiają, że nie poznałam jeszcze dziecka, które nie pokochałoby Ślimaków od pierwszego wejrzenia.

Nagroda dla wyjątkowych

Nagroda im. Michała Gościniaka to specjalne wyróżnienie, przyznawane wyłącznie przy ponad pięćdziesięcioprocentowym poparciu kapituły. Zostało ustanowione na pamiątkę gracza i działacza społecznego z Konina, który bezinteresownie pracował na rzecz wszystkich polskich planszówkowiczów, tłumacząc i udostępniając za darmo prawie sto instrukcji do niedostępnych wówczas w Polsce gier. Nagrodę tę przyznajemy osobom i instytucjom, które kierowane równie altruistycznymi pobudkami robią coś dobrego dla graczy. W tym roku Nagrodę otrzymał Pionek - najstarsza w Polsce impreza poświęcona grom planszowym. Gratulujemy!

 

Fanfary!

Wreszcie docieramy do najbardziej uhonorowanego tytułu, który zgarnął aż trzy statuetki: wyróżnienie za Najlepszy Debiut oraz Nagrodę Rodzinna Gra Roku i główny laur: Nagrodę Gra Roku 2019. Tytułem tym okazał się być… Brzdęk! Nie drażnij smoka. To wspaniała gra, w której za pomocą rozbudowywanej przez nas talii gier schodzimy do pilnowanych przez wielkiego, rozeźlonego gada podziemi i staramy się uciec stamtąd z jak najpełniejszymi kieszeniami. Oczywiście, smok ma nieco inne zamiary i próbuje nas pożreć, co dzieje się, jeśli za bardzo hałasujemy. Emocje, innowacja, doskonała zabawa - Brzdęk to prawdziwie zasłużony zwycięzca tegorocznej edycji Nagrody Gra Roku!

Wszystkim autorom, wydawcom i twórcom serdecznie gratuluję każdej statuetki, a was serdecznie zachęcam do sięgnięcia po wszystkie nagrodzone tytuły!