Co powinien zawierać plac zabaw do ogrodu? 

Bardzo popularne ostatnio drewniane place zabaw składają się zazwyczaj z powtarzalnych elementów. Mogą należeć do nich m.in.:

Decyzja o konkretnych elementach wyposażenia jest sprawą kompromisu i zależy od upodobań dziecka, ale też względów bezpieczeństwa określonych przez rodziców. W ten sposób można stworzyć wyjątkowy zakątek dla pociech, w którym bez granic będą oddawać się zabawom i szaleństwom.

 

VidaXL, zestaw huśtawek z 4 siedziskami

 

Jak rozpocząć budowę nowoczesnego placu zabaw w ogrodzie? 

Wybór właściwego miejsca pod budowę 

Początkiem prac powinno być wytyczenie odpowiedniej przestrzeni pod budowę. Bez tego nawet najlepsze ogrodowe place zabaw nie będą udane, bo mogą znajdować się w niewłaściwym miejscu na działce i np. być zbyt mocno naświetlone w ciągu dnia. Ważna jest też przestrzeń do zabawy, a zbyt ciasno ulokowane względem siebie zabawki ogrodowe ograniczają swobodę dzieci i mogą stanowić dla nich zagrożenie. Jest jeszcze jeden istotny szczegół – jeśli plac zabaw do ogrodu nie będzie ogrodzony, powinien być widoczny z najczęściej użytkowanego miejsca w domu np. tarasu lub kuchni. Dobrze jest też go oddalić od oczka wodnego, instalacji w ogrodzie, skalniaków i gęstych roślin.

 

Complex, huśtawka ze zjeżdżalnią Franek

 

Zorganizowanie odpowiedniego podłoża do zabawy 

Trudno jest jednoznacznie określić, jakie podłoże będzie najlepsze dla dzieci. W końcu każdy młody człowiek w zależności od wieku czy płci woli inną aktywnością i ma swoje ulubione zabaw. Z drugiej strony nie zawsze rodzice mogą pozwolić sobie na wyłożenie podwórka specjalną matą czy żeby wykonać wylewkę. Dlatego w zdecydowanej większości przypadków wybiera się trawę. Chociaż nie ma ona aż tak dużych właściwości amortyzujących, to jednak przy upadkach w pewnym stopniu zabezpiecza przed urazami. Podobnie jest na przykład z piaskiem. Mały plac zabaw do ogrodu może być nim wysypany, co jednocześnie umożliwia zabawę jak w dużej piaskownicy.

 

KBT, Tablica do pisania z zegarem na plac zabaw, 60x50 cm

 

Alternatywa to wyłożenie powierzchni specjalnymi płytkami, które świetnie amortyzują upadki. Zalecane są szczególnie tam, gdzie nowoczesny plac zabaw w ogrodzie wyposażony jest w zabawki o sporej wysokości. Mogą one stwarzać ryzyko upadku nawet z ponad 1 metra, dlatego koniecznością w takiej sytuacji jest zadbanie o miękkie podłoże, a tym samym o bezpieczeństwo dzieci.

 

Feber, plac zabaw ze zjeżdżalnią Activity Center

 

Domek, zjeżdżalnia, huśtawka, czyli co wybrać do placu zabaw 

Wiele dzieci bardzo lubi eksperymenty i bawić się w miejscach, które nie zawsze są przystosowane do takiej aktywności. Właśnie z tego powodu rodzice powinni zwracać uwagę na to, aby przygotować bezpieczny plac zabaw, który dostarczy pociechom dużo rozrywki. Bezpieczeństwo to czynnik, który powinien być decydujący w tym przypadku. Dla małych dzieci w wieku do 3 lat szczególnie ważnym miejscem najczęściej jest piaskownica. Plac zabaw ogrodowy dla dzieci w tym wieku może też uwzględniać niskie huśtawki i zjeżdżalnie.

 

Complex, huśtawka Ula

 

Starsze pociechy, które jeszcze nie chodzą do szkoły, kochają ruch i potrzebują go znacznie więcej niż maluchy. W związku z tym można pomyśleć, by na placu zabaw znalazło się miejsce na średniej wielkości drabinki i ścianki wspinaczkowe. Można zbudować je samodzielnie z desek i np. zużytych opon samochodowych lub wykorzystać gotowe produkty. Dobrą propozycją jest ścianka wspinaczkowa firmy Complex, która została wyposażona w 5 uchwytów i wykonana jest z solidnego drewna sosnowego.

 

Complex, ścianka wspinaczkowa

 

Dzieci, które już zaczęły swoją przygodę ze szkołą, uczą się już grać w gry zespołowe. Jak w związku z tym zrobić plac zabaw w ogrodzie dla nieco starszego dziecka? Jeśli na podwórku jest wystarczająco dużo miejsca, można pomyśleć o przygotowaniu miniboiska do piłki nożnej, siatkówki lub koszykówki. Warto rozważyć również np. miejsce na domek. Niekoniecznie musi on być na drzewie, wystarczy nieco wyższa konstrukcja, do której prowadzą schodki lub drabinki.

 

KBT, drabinka linowa trójstronna na plac zabaw

 

Co jeszcze uwzględnić przy budowie placu zabaw? 

Bezpieczeństwo dziecka polega nie tylko na konstruowaniu zabawek i atrakcji o odpowiedniej wysokości i stworzenie miękkiego podłoża. Chodzi też m.in. o zabezpieczenie piaskownicy. Jest to bardzo chętnie użytkowany przez dzieci obiekt i znajduje się niemal w każdym przydomowym placu. Wytyczenie miejsca lub rozsypanie piasku to niezbędne minimum, trzeba jednak zrobić również coś więcej.

 

KBT, Ster na plac zabaw Star, turkusowy

 

Zazwyczaj ogrodowe place zabaw posiadają piaskownice o głębokości 30-50 cm. Jej kształt może być kwadratowy, prostokątny lub sześcienny. Kluczowe znaczenie ma jej regularne przykrywanie. Jeżeli plac zabaw nie jest ogrodzony, mogą go odwiedzać bezpańskie zwierzęta np. koty lub psy, a to powoduje ryzyko zanieczyszczenia piasku odchodami, które zawierają bardzo niebezpieczne dla dziecka bakterie. Do przykrycia piaskownicy przyda się folia, plandeka lub przykrycie zbite z desek.

 

Saska Garden, piaskownica tradycyjna z ławeczką luxe

 

Jaki piasek wsypać do piaskownicy? 

Nowoczesny plac zabaw w ogrodzie to miejsce, które powinno być przyjazne dzieciom i przede wszystkim bezpieczne. Dlatego warto dołożyć starań i jeśli decydujemy się na zamontowanie piaskownicy, umieścić w niej atestowany piasek pozbawiony zanieczyszczeń. Tylko wtedy można mieć pewność, że nie znajdą się w nim niebezpieczne dla dzieci przedmioty, takie jak ostre kamienie lub szkło. Piasek nie może być też zbyt sypki, bo nie będzie można za jego pomocą budować konstrukcji. Przeznaczony do tego celu produkt można kupić w workach, a znając wymiary piaskownicy, łatwo jest obliczyć potrzebna jego ilość.

 

KBT, zestaw Piknik na plac zabaw

 

Nie da się ukryć, że plac zabaw do ogrodu to marzenie wielu dzieci i jednocześnie wyzwanie dla rodziców. Dużo satysfakcji daje własnoręczne zbudowanie konstrukcji, szczególnie wtedy, gdy dzieci są w stanie chociaż odrobinę pomóc. Takie wspólne prace sprzyjają zacieśnianiu więzów rodzinnych i pozwalają spędzić wiele godzin na wspólnych rozmowach. Zabawa na placu zabaw to też świetny pomysł na zaplanowanie wspólnego czasu dla całej rodziny.

Więcej inspiracji dla najmłodszych znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

 

Zdjęcie okładkowe: źródło – Shutterstock / Blackshark66