Spis treści:

 1. Czym jest piramida zapachowa?
 2. Nuty głowy
 3. Nuty serca
 4. Nuty bazy

Czym jest piramida zapachowa?

Piramida zapachowa to cenna wskazówka, która ma pomóc w wyborze odpowiednich perfum. Zawiera opis najistotniejszych składników oraz przyporządkowuje je do poszczególnych nut zapachowych: głowy, serca i bazy. Te informacje warto wykorzystać podczas poszukiwań idealnego zapachu. Jednak najlepiej jest kierować się w wyborze własnym nosem i po prostu poczuć to, pozwalając zapachowi popracować choćby przez kilka minut.

 

perfumydamskie

 

Zastanawiasz się, dlaczego jedne perfumy zniewalają od pierwszej chwili, podczas gdy drugie przekonują do siebie dopiero po upływie czasu? Od czego zależy, że zapach intryguje i wzbudza zainteresowanie? Ogromną rolę odgrywają w tym nuty zapachowe. A konkretnie – ich rodzaje i to, jak układają się we flakonie.

Nuty serca, głowy i bazy wspólnie decydują o twoim wyborze w perfumerii. Perfekcyjnie przenikają się między sobą, łączą i wydobywają na światło dzienne najcenniejsze akordy, budując piramidę zapachową. Co ważne, robią to w odpowiednich momentach.

Nuta głowy – pierwsze spotkanie z perfumami

Po otwarciu perfum w pierwszej chwili ulatnia się nuta głowy. Równie dobrze można byłoby nazwać ją nutą pierwszego wrażenia. Dlaczego? To od tego zapachu zależy, czy cały bukiet zamknięty we flakonie ci się spodoba.

 

perfumymeskie

 

Dzieje się tak, ponieważ nuta głowy wpływa na pamięć zapachu. To z nią mamy pierwszy kontakt tuż po aplikacji perfum i to ją od razu zapamiętujemy. Ten wyjątkowy zapach znika maksymalnie po kilkunastu minutach. Jego rolą jest bowiem zaintrygowanie, zachęcenie do kontynuowania spotkania z konkretnymi perfumami, aby odkryć je w całości.

Z tego powodu zapachy nuty głowy są wyjątkowo intensywne i charakterystyczne.

 • W perfumach cytrusowych nuty głowy to m.in. bergamotka, limonka i pomarańcza. Tę ostatnią wyczuwa się w wodzie toaletowej I Love Love Moschino.
 • Z perfum owocowych w pierwszej chwili może ulotnić się melon, arbuz lub ananas.
 • W korzennych poczujemy na przykład czarny i zielony pieprz.
 • W zielonych: mięta, ogórek, melisa, tymianek albo lawenda. Przykładem zielonych perfum z miętą, będącą jedną z nut głowy jest woda perfumowana Acqua Di Gioia Giorgio Armani

perfumygiorgioarmani

 

Nuta serca – spoiwo nut zapachowych perfum

Gdy nuta głowy zanika, na jej miejsce wkrada się nuta serca. Robi to niespiesznie, ponieważ wyczuć ją można dopiero po 10-20 minutach od rozpylenia perfum, ale zapach pozostaje na skórze 1-4 godziny. Jest przy tym delikatna i subtelna, ale jednocześnie zdecydowana i bardzo ważna.

 

perfumycalvinklein

 

To spoiwo pomiędzy pierwszym a trzecim aromatem. Łączy nutę głowy z nutą bazy i w pewnym stopniu decyduje o charakterze perfum. Co ciekawe, to „przez nią” perfumy pachną inaczej na skórze każdego. Można więc śmiało stwierdzić, że to ona odpowiada za unikalność zapachu, inaczej ubierając w niego różne osoby.

 • W perfumach korzennych nutami serca mogą być goździki, cynamon, kardamon oraz imbir.
 • W zielonych rozmaryn, jałowiec lub szałwia, którą wyczuwa się w wodzie toaletowej Eternity for Men Calvin Klein.
 • Natomiast w kwiatowych spotkamy tuberozę, różę, fiołka, konwalię, lilię, ylang-ylang oraz jaśmin obecny w wodzie toaletowej 3 L’Imperatrice Dolce & Gabbana.

perfumydolcegabbana

 

Nuta bazy – akord utrwalający zapach perfum damskich i męskich

Na koniec, po około 20 minutach od rozpylenia perfum na skórę lub ubranie, możemy wyczuć najcięższe zapachy. To nuta bazowa, nazywana również nutą głębi. Utrwala cały bukiet i finalnie decyduje o jego charakterze. Te nuty zapachowe wybrzmiewają przez kilkanaście godzin po aplikacji, a nierzadko nawet kilka dni, utrzymując się np. na tkaninach.

 

perfumyeuphoria

 • W nucie bazowej możemy poczuć drzewne i zielone zapachy, jak drzewo sandałowe lub cedrowe.
 • Obecne są również orientalne, jak paczula, która jest obecna w wodzie perfumowanej Euphoria Women Calvin Klein.
 • Zapachy zwierzęce, jak piżmo, które jest nutą bazy w wodzie perfumowanej Eclat D'Arpege Lanvin, albo ambrę, będącą wydzieliną kaszalota, odpowiadającą za ciepły i zmysłowy aromat jak w wodzie toaletowej Active Bodies Adidas.
 • Zapachy słodkie, m.in. wanilię, miód i marcepan.
 • Wyjątkowe zapachy skórzane i balsamiczne, tytoń czy kadzidło.

 

perfumyadidas

 

Teraz już wiesz, na czym polega architektura perfum i jak stopniowo badać zawartość flakonu. Dzięki temu z pewnością łatwiej będzie ci znaleźć idealny dla siebie zapach.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock