Ręczna piła tarczowa – rodzaje i zastosowanie 

Urządzenia wyposażone w tarczę do cięcia mogą mieć odmienną budowę w zależności od zastosowania. Wśród ręcznych modeli wyróżniają się pilarki:

  • elektryczne,
  • akumulatorowe,
  • spalinowe.

Charakterystyka sieciowych ręcznych pił tarczowych 

Zdecydowanie najchętniej wykorzystywanymi są egzemplarze wyposażone w silniki elektryczne zasilane kablem sieciowym. Posiadają wystarczającą moc (1000-1400 W) do przecinania grubych i twardych materiałów i nie drenują przy tym portfela. Dla większości użytkowników, którzy potrzebują urządzenia do uniwersalnych prac budowlanych, stolarskich i montażowych taka pilarka ręczna będzie odpowiednim wyborem.

 

Dom i ogród: Elektronarzędzia

 

Akumulatorowe modele ręcznych pił tarczowych 

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku modeli akumulatorowych. Są to zazwyczaj droższe egzemplarze, którymi można przecinać drewno, metale czy tworzywa sztuczne. Wykorzystują wymienne baterie o sporym napięciu roboczym przekraczającym możliwości akumulatorów z wkrętarek, czy wiertarko-wkrętarek. Dlatego zaopatrując się w taki sprzęt, trzeba być gotowym na dobranie odpowiednich baterii o takim samym woltażu, jeśli nie są one dołączone do zestawu. Te posiadane we wkrętarkach nie będą zdawały egzaminu.

Specjalistyczne spalinowe piły tarczowe ręczne 

Ostatnią kategorią są produkty spalinowe o dosyć wąskim zastosowaniu. Ze względu na bardzo mocne silniki spalinowe o mocy przekraczającej niejednokrotnie 5 KM realizuje się przy ich użyciu cięcie prefabrykatów betonowych np. krawężników, kostki brukowej, nadproży czy elementów konstrukcyjnych budynków. Taka ręczna piła tarczowa może zostać wyposażona w tarcze o rozmiarach sięgających 400 mm średnicy.

 

Dom i ogród: Piły

 

Stołowe pilarki tarczowe – typy i przeznaczenie? 

Egzemplarze montowane na dedykowanych stołach są najczęściej wybierane przez profesjonalne zakłady, firmy budowlane i osoby, które wykonują ciągłe prace z drewnem i innymi materiałami. Istnieją modele ręcznych pilarek, które można zamontować na blatach drewnianych, jednak nie dysponują one tak dużą mocą i możliwością przecinania materiałów o sporych grubościach. Stołowa pilarka tarczowa o zastosowaniu uniwersalnym jest wyposażona w silnik elektryczny przekraczający moc 1500 W i średnicę tarczy o wymiarze 310 mm, a także pozwala na uzyskanie większej stabilności podczas pracy. Można jej używać do cięcia wzdłużnego, poprzecznego i kątowego.

Innym typem pilarek stołowych jest przecinarka do betonu, silikatów i prefabrykatów. W tym wypadku mowa o potężnych maszynach, które wyposażone są w silniki elektryczne o mocy powyżej 4 000 W i umożliwiające montaż tarcz o sporej średnicy. W zależności od konkretnego sprzętu mogą to być wartości przekraczające 700 mm. Urządzenia tego typu wykorzystywane są najczęściej przez profesjonalne zakłady produkcyjne i przedsiębiorstwa na co dzień zajmujące się obróbką sporej ilości materiałów budowlanych.

 

Piła stołowa do drewna ATIKA Ht315, A301940

 

Jaki rodzaj piły tarczowej można wybrać? 

Pierwszym parametrem jest bez wątpienia sam rodzaj urządzenia. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wykonywana praca pozwala na wykorzystanie modelu stołowego, czy liczy się przede wszystkim mobilność sprzętu. Odpowiedź tylko na to pytanie pozwoli na spore zawężenie spectrum poszukiwań. Jeżeli pilarki tarczowe w formie stołowej nie będą praktycznym rozwiązaniem, dobrze jest zastanowić się nad modelami ręcznymi i ich sposobem zasilania. Najczęściej wykorzystywanymi sprzętami są te wyposażone w kabel sieciowy. Są to urządzenia najtańsze o bardzo dobrych możliwościach tnących i wyposażone często w prowadnice i lasery.

Znaczenie mocy silnika w cięciu piłą 

Kolejnym parametrem jest moc. Sprzęt o uniwersalnym zastosowaniu, który nie będzie eksploatowany zbyt często może mieć silnik o mocy nieprzekraczającej 1200 W. Jednak przy zastosowaniach profesjonalnych i długotrwałym użytkowaniu takiego urządzenia trzeba przygotować się na jego szybkie przegrzewanie się. Dlatego lepiej zerknąć na asortyment z wyższej półki wydajnościowej i wybrać taki, który będzie zbliżony do mocy 1400-1500 W.

 

Pilarka tarczowa BLACK&DECKER, 190 mm BDCS1250LA-QS

 

Zastosowanie i wybór konkretnej tarczy do cięcia 

Rodzaj tarczy to też istotny czynnik, bo w sposób bezpośredni wpływa na jakość cięcia i możliwość obrabiania konkretnego materiału. Na rynku istnieje kilka typów tarcz, które można uszeregować i określić jako:

  • uniwersalne (do cięcia różnych materiałów);
  • widiowe (posiadają zęby z węglików spiekanych i charakteryzują się większą ich ilością. Sprawdzają się w cięciu drewna wzdłuż);
  • specjalistyczne (przeznaczone do konkretnego materiału np. tarcze diamentowe lub łańcuchowe).

Systemy zabezpieczeń w pilarkach tarczowych 

Ze względu na fakt, że piła tarczowa jest niebezpiecznym urządzeniem, konieczne jest zachowywanie zasad bezpieczeństwa podczas jej użytkowania. Dobrze jest unikać pracy w rękawicach ochronnych, gdy używa się pilarki. Zawsze trzeba mieć na sobie okulary ochronne i warto posługiwać się odkurzaczem przemysłowym lub chociaż dedykowanym workiem na pył. Zwróć też uwagę przy wyborze, jak zabezpieczona jest tarcza w danym urządzeniu np. czy ma osłonę. Istotne jest też to, czy wyłącznik napędu znajduje się w miejscu intuicyjnym do znalezienia. Wszystko to zmniejszy ryzyko uszkodzenia ciała podczas cięcia, jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku.

 

Pilarka tarczowa STANLEY 190 mm FME301K-QS

 

Znaczenie konserwacji pilarki w jej bezawaryjnej pracy 

Zanieczyszczenia i opiłki podczas cięcia, które nie są regularnie wymiatane ze szczelin i zakamarków pilarki, odbijają się na jej żywotności. Pod wpływem wilgoci mogą tworzyć lepki nalot, który sprzyja rdzewieniu metalowych elementów w tym tarczy. Dlatego pilarka ręczna powinna być nie tylko regularnie czyszczona, ale też odpowiednio przechowywana. Taka dbałość pozwoli na jej długotrwałe eksploatowanie.

Piła tarczowa - podsumowanie 

Wybierając pilarkę dla siebie, trzeba nie tylko wziąć pod uwagę wyżej wymienione parametry i cechy każdej z nich. Najważniejsze są osobiste preferencje i przewidywane zastosowanie. Znając je, łatwiej jest dokonać słusznego wyboru

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock