Na spokojnie przygotuj się na swój pierwszy lot. Dzięki temu nabierzesz pewności, że wszystko masz pod kontrolą i łatwiej ci będzie zrelaksować się tuż przed wylotem i w trakcie podróży.

Podróżowanie samolotem z bagażem podręcznym

Bagaż podręczny, czyli torba lub mała walizka, którą będziesz mógł mieć ze sobą na pokładzie samolotu, to ważna część twojego wyprawowego ekwipunku. Taki bagaż podlega ograniczeniom wagowym i gabarytowym.

Przed rozpoczęciem pakowania najlepiej sprawdź na stronie przewoźnika, jak duży bagaż podręczny dopuszcza na pokładzie maszyny – każda linia ma inne zasady.

 

Pellucci, mała kabinowa walizka

 

Bagaż podręczny oraz rejestrowany w samolocie

Gdy wybierasz się z większym bagażem, duża i ciężka walizka będzie umieszczona w luku bagażowym. Podczas trwania podróży nie będziesz mieć do niej dostępu, więc pamiętaj, aby nie pakować tam żadnych rzeczy, które mogą się przydać podczas lotu. Także i ten bagaż ma ograniczenia wielkości oraz wagi – sprawdź je na stronie przewoźnika.

Przy pierwszej podróży warto wyróżnić walizkę – podpisać ją na specjalnej etykiecie lub przywiązać jakąś wstążkę, tak by łatwiej było ją zauważyć przy odbiorze bagażu i nie pomylić z żadną inną. 

 

Wittchen, Zestaw walizek

 

W co najlepiej spakować dokumenty?

Jeśli zastanawiasz się, w co spakować paszport, dowód osobisty czy prawo jazdy, zdecyduj się na wygodną paszportówkę. Trzymając wszystkie niezbędne dokumenty w takim etui, będziesz mieć je zawsze pod ręką. Przezroczyste przegródki z PVC umożliwiają okazanie dowodu bez konieczności jego wyjmowania. Paszport i dowód osobisty potwierdzają tożsamość osoby, dlatego warto wziąć ze sobą co najmniej jeden z tych dokumentów wybierając się za granicę. Dowód umożliwia podróż do krajów członkowskich UE. Planujesz lot poza strefę Schengen? Wtedy weź ze sobą także paszport. W niektórych przypadkach jak np. przy podróży do Rosji, potrzebna jest wiza – zarezerwuj sobie czas na jej wyrobienie kilka tygodni przed podróżą.

Prawo jazdy przyda się wtedy, gdy zamierzasz prowadzić samochód podczas pobytu za granicą. Poza UE niekiedy wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Możesz je wyrobić na podstawie tego krajowego w swoim urzędzie gminy.

Przechowywane w pokrowcu dokumenty nie są narażone na zniszczenie i łatwo możesz się do nich dostać w każdej chwili. Dobrze jest umieścić tam także wydrukowane potwierdzenie rezerwacji miejsca w samolocie (z numerem biletu elektronicznego) lub kartę pokładową, którą otrzymasz w momencie odprawy. Jeśli wybrane przez ciebie linie lotnicze obsługują mobilne karty pokładowe, właściwy bilet lotniczy możesz mieć w telefonie.

 

KEMER Paszportówka etui na dokumenty podróżne, Voyage

 

Co spakować do plecaka w samolocie?

Oprócz podstawowych dokumentów potrzebnych podczas zagranicznych podróży warto, aby w bagażu podręcznym znalazły się przedmioty, które umilą ci godziny spędzone w samolocie. Spakuj ciekawą książkę, okulary (jeśli używasz), odtwarzacz muzyki czy filmów. Na pokładzie będzie działać klimatyzacja, więc może być ci chłodno. Dlatego warto mieć pod ręką bluzę z długim rękawem i kapturem lub chustę, którą się otulisz podczas lotu.

Przy pierwszym locie możesz poczuć dyskomfort i lekki ból w uszach przy starcie i lądowaniu. Jest na to metoda – ssanie pastylki lub gumy do żucia, warto mieć je więc przy sobie.

 

Bluza damska z kapturem Premium Thru Hood Sweat Jacket Fruit Of The loom M

 

Czego nie można przewozić jako bagaż podręczny?

Istnieją zasady określające, czego nie wolno brać ze sobą na pokład samolotu. Nie można przewozić niebezpiecznych przedmiotów, takich jak broń, gaz do zapalniczek, nóż, materiały wybuchowe, chemikalia oraz mocny alkohol. Na lotnisko, już na etapie pierwszej kontroli, nie możesz również wnieść własnej wody – najlepiej więc zabrać pustą butelkę z dobrym filtrem lub po prostu kupić wodę już po kontroli, na lotnisku. Możesz z kolei mieć kanapki czy przekąski na drogę jak ciastka lub orzechy.

 

Lifestraw, filtr do wody, blue

 

Jeśli w bagażu podręcznym masz kosmetyki to ich opakowania mogą mieć maksymalnie po 100ml i muszą być zapakowane w przeźroczyste, zamykane opakowanie – trzeba je wyjąć podczas kontroli, więc spakuj je na wierzchu.

 

Clinique, 3 kroki, zestaw kosmetyków, 3 szt.

 

Również w trakcie kontroli należy okazać osobno większy sprzęt elektroniczny jak laptop czy aparat do zdjęć – te przedmioty też spakuj na górze, żeby sprawnie je wyjąć.

Dokładną listę dozwolonych przedmiotów znajdziesz na stronie przewoźnika, z którego usług planujesz skorzystać.

 

Torba podróżna basic Wittchen

 

Pierwsza podróż samolotem – odprawa i co dalej?

Podróżując pierwszy raz samolotem, warto dowiedzieć się, jak wyglądają poszczególne etapy lotu.

  • Przyjedź na lotnisko dwie godziny przed wylotem, chyba, że przewoźnik określi inaczej (przy podróży do Stanów Zjednoczonych warto być nawet wcześniej).
  • Jeśli lecisz z bagażem rejstrowanym zacznij od nadania bagażu – jeszcze na lotnisku, przed przejściem przez bramki kontrolne. Twoja walizka zostanie zabrana do samolotu osobno, ty przejdziesz kontrolę tylko z bagażem podręcznym.
  • Zwróć koniecznie uwagę na obostrzenia związane z pandemią Covid 19. Na niektórych lotniskach obowiązkowy jest pomiar temperatury, okazanie dowodu szczepienia, negatywnego wyniku testu, a na większości – zasłanianie ust i nosa.
  • Przed wejściem na pokład upewnij się, czy jesteś uprawniony do pierwszeństwa przy bramkach, powinieneś mieć to napisane na bilecie – tak mają np. rodziny podróżujące z małymi dziećmi. Przy bramce musisz okazać dokument tożsamości i kartę pokładową obsłudze, a następnie udać się dalej do specjalnego rękawa lub autobusu, który zawiezie podróżnych do samolotu.
  • Kolejnym istotnym momentem, już na pokładzie samolotu, jest prezentacja przez załogę sposobu prawidłowego zapięcia pasów, korzystania z maski tlenowej i prawidłowych zachowań podczas awaryjnego lądowania. Warto uważnie obserwować i słuchać, ponieważ podczas startu oraz lądowania samolotu pasy bezpieczeństwa muszą być zapięte.

Co robić podczas pierwszej podróży samolotem?

Po wystartowaniu możesz odpiąć pasy. Jeśli twój lot trwa kilka godzin, prawdopodobnie przyjdzie ci ochota rozprostować nogi. Gdy poczujesz potrzebę skorzystania z toalety, jest to możliwe na pokładzie, ale dopiero jakiś czas po starcie i przed wylądowaniem – o tym, kiedy jest to możliwe, informuje personel pokładowy. Niektóre linie lotnicze oferują swoim pasażerom niewielkie posiłki oraz napoje, które pomogą zaspokoić głód podczas lotu. Często można też kupić przekąskę już na pokładzie.

Lądowanie – koniec podróży samolotem i kontrola paszportowa

Gdy lot zbliża się ku końcowi, będziesz poproszony o ponowne zapięcie pasów. Wynika to z faktu, iż przy podnoszeniu i opadaniu maszyny często występują niewielkie turbulencje. Po zatrzymaniu samolotu pasażerowie mogą bezpiecznie opuścić pokład. Następnie przechodzą oni do budynku lotniska na halę przylotów.

Po zakończeniu lotu czas na odebranie rzeczy. Jeśli lecisz tylko z bagażem podręcznym – masz go na półce nad głową lub pod siedzeniem. A jeśli lecisz z bagażem rejestrowanym to musisz podejść do stanowiska odbioru bagażu – poprowadzą cię tabliczki z napisem i rysunkiem przedstawiającym walizkę. Musisz znaleźć to, na którym jest napisana nazwa twojego lotu, czyli linia i kierunek. Tam na taśmie będą jechały bagaże – kiedy podjedzie twoja walizka po prostu ją podnieś i zdejmij.

Teraz już wiesz, jak może wyglądać twoja pierwsza podróż samolotem. Przygotuj się na niesamowitą przygodę. Pamiętaj o dobrej organizacji, spakuj wszystkie potrzebne rzeczy, skompletuj swój bagaż podręczny. Ze spokojem i dobrym humorem wsiądź do samolotu, a potem ciesz się wspaniałym urlopem.

Więcej porad znajdziesz w dziale Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock