Plastyka w szkole to również zajęcia praktyczne, podczas których dzieci tworzą własne prace. Sztuka posłuży im nie tylko to ekspresji uczuć, ale także do tworzenia dzieł inspirowanych innymi dziełami znanych artystów.

Jak przygotować dziecko do pierwszej lekcji plastyki? 

To przygotowanie powinno się zacząć na wiele lat przed czwartą klasą szkoły podstawowej. Najlepiej od najmłodszych lat oswajać dziecko sztuką ‒ dzięki temu nie tylko będzie mu łatwiej przyswajać wiedzę teoretyczną na lekcjach plastyki, ale również zrozumie, że malarstwo, grafika czy rzeźba wcale nie muszą być nudne. Obcowanie ze sztuką rozwija wyobraźnię, spostrzegawczość i umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Ważna jest również praktyka. Rysowanie, malowanie czy wycinanie to doskonały trening zdolności manualnych, które przydadzą się potem podczas nauki pisania.

Dzieci nie muszą się ograniczać jedynie do kolorowanek czy rysowania po kartce. Bardzo ciekawą propozycję zestawy kreatywne dla dzieci do samodzielnego tworzenia pacynek czy szycia kolorowych maskotek.

 

 Artykuły plastyczne

 

Co będzie potrzebne na lekcjach plastyki? 

Wyprawkę do szkoły powinno się przygotowywać odpowiednio wcześnie, aby dziecko uniknęło zbędnego stresu. Najlepiej zrobić zakupy około 2 tygodnie przed rozpoczęciem zajęć szkolnych, żeby dziecko zdążyło się oswoić z nowymi przedmiotami.  Przed wyruszeniem na zakupy warto zorientować się, czy szkoła nie udostępniła na swojej stronie spisu przyborów, które będą potrzebne na lekcjach plastyki. Zazwyczaj zajęcia skupione są na rysunku i malarstwie, więc przeważnie na liście znajdują się farby i ołówki.

 

 Malowanie

 

Co warto kupić, aby przygotować dziecko do zajęć plastycznych? Na lekcjach plastyki dobrze sprawdzają się farby plakatowe oraz zestaw kilku pędzli. Do zestawu warto dołączyć pojemniczek na wodę oraz niewielką paletę. Dzięki niej dziecko będzie mogło mieszać kolory i nie będzie ograniczone liczbą barw znajdujących się w opakowaniu. Do malowania farbami wykorzystywany jest zazwyczaj blok techniczny w formacie A4 lub – rzadziej – A3. Oprócz tego przydadzą się na pewno ołówki – warto kupić zarówno bardziej twarde, jak i miękkie (np. H, HB, B2, B4 i B6). Przyda się także dobra gumka do zmazywania nieudanych szkiców, a także klej w sztyfcie. Nauczyciele często proszą również o przyniesienie kredek ołówkowych lub olejnych pasteli.

 

 Pastele olejne, 36 kolorów, Pentel

 

Należy spodziewać się również konieczności przyniesienia na lekcję innych materiałów, o których zazwyczaj nauczyciel wspomina na pierwszej lekcji oraz tydzień lub dwa przed zajęciami, na których będą wykorzystywane. Wśród tych przedmiotów mogą pojawić się: plastelina, igła, nitka, tkaniny, tektura, wykałaczki czy plastikowe słomki.

 

 Plastelina

 

Gotowe zestawy kreatywne dla dzieci 

Samodzielne kompletowanie całej wyprawki może być nieco czasochłonne. Na szczęście na rynku dostępne są gotowe zestawy plastyczne dla dzieci, które zawierają wszystkie wymienione powyżej akcesoria.

 

Zestaw plastyczny do malowania w walizce, 258el.

 

Atrakcyjnym rozwiązaniem są zestawy do malowania dla dzieci. Zestawy tego typu nie zawierają klej czy plasteliny, za to znajduje się w nich wiele kolorów kredek ołówkowych, flamastrów, mazaków, kredek akwarelowych, pasteli olejnych, farb akwarelowych. W tych zestawach zazwyczaj pojawiają się również pędzle, ołówki, temperówki, gumki do ścierania, paletki do farb i pojemniczki na wodę. Takie zestawy będą wystarczające na większości zajęć. Pozwolą również na szersze realizowanie planów artystycznych dziecka. Dobrą wiadomością jest fakt, że są zazwyczaj pakowane w małe walizki, a więc też łatwe w transporcie.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock