Lubisz opalanie i relaks na plaży? Jeśli tak, na pewno znasz zasadę, że między godziną 12.00 a 15.00, kiedy słońce najmocniej przypieka, warto odpoczywać w cieniu parasola. Lekarze ostrzegają przed groźnymi skutkami poparzeń słonecznych, fotostarzeniem się skóry oraz nowotworami. Na rynku jest także wiele produktów, które wspierają pielęgnację, gwarantując ochronę przed promieniowaniem UV. Dlaczego to takie ważne, żeby słuchać specjalistów i poznać ofertę kremów z filtrem?

 

jak wybrać krem do opalania

 

Photoaging – od słońca do zmarszczek (i nie tylko)

Proces fotostarzenia wiąże się z przyspieszonym niszczeniem włókien kolagenu i elastyny w skórze, zaburzeniami pigmentacji, utratą nawilżenia czy wypaczeniem barierowych funkcji skóry. Wymienione powyżej efekty niewłaściwej ekspozycji na słońce mogą skutkować powstawaniem przebarwień. Te drobne, które wyglądają jak piegi to nic, w porównaniu z dużymi, rozlanymi plamami pojawiającymi się na czole, policzkach i żuchwie.


Chcesz jeszcze lepiej przygotować się do tegorocznego plażowania? Przeczytaj także te artykuły:


Nadmiar słońca wyzwala także reakcję nadprodukcji melaniny (czyli ciemnego pigmentu w skórze). Raz uruchomiony proces bardzo trudno wyciszyć. Komórki produkujące pigment (melanocyty) nakręcają się do tego stopnia, że jeszcze długo po wakacjach działają na zwiększonych obrotach. Wystarczy, że będzie ci za gorąco, a one zareagują natychmiast.

Jak uchronić się przed procesem fotostarzenia? Z pomocą przychodzą specjalistyczne kremy do opalania. Oprócz ochrony przed słońcem, zapewniają także nawilżenie oraz odbudowę naskórka.

 

Ochrona  przeciwsłoneczna pełna oferta

 

Zanim wyjdziesz na plażę – zasady dotyczące nakładania filtrów słonecznych

Jakim kremem do opalania posmarować skórę, by z wakacji przywieźć wyłącznie pamiątki, a nie przebarwienia? Otóż podstawą są kosmetyki z filtrami UV. Jednak od razu zaznaczmy, że nie chodzi o SPF 15, czyli najniższą możliwą protekcję. W końcu promienie słońca to mieszanka fal elektromagnetycznych o różnej długości i różnym stopniu działania na skórę.

Dla przypomnienia, są to: UVA, UVB oraz UVC i wreszcie promieniowanie podczerwone, odpowiedzialne za odczuwane ciepło. By zabezpieczyć skórę przed plamami, trzeba wybierać najwyższy możliwy filtr, a więc SPF 50, bo właśnie na nim kończy się skala. W przypadku blokera, a więc kosmetyku o najwyższej ochronie, można spotkać się z oznaczeniem SPF 50+, który blokuje nawet 90 proc. promieni docierających do skóry.

 

najlepszy krem z filtrem

 

Jednak nawet taki silny krem do opalania nie daje stu procent gwarancji, że nie doświadczymy nieprzyjemnych efektów mocnej ekspozycji na słońce. Ważna jest także konsekwencja oraz technika jego nakładania. Aplikację kosmetyku ochronnego należy powtarzać do dwie godziny. Nawet wodoodporny krem z filtrem pod wpływem potu, piasku i sebum, może w części spłynąć ze skóry.

I na koniec najważniejsza zasada: filtr należy rozprowadzić na skórze grubą warstwą minimum 20 minut przed wyjściem na słońce. To czas potrzebny, by formuła wchłonęła się i zaczęła działać.

Formuł mocnych kremów do opalania jest bardzo dużo, jak wybrać najlepszy krem z filtrem, który sprawdzi się najlepiej?

  1. Ekspresowy filtr do opalania w sztyfcie

Jeśli zawsze wybierasz kosmetyki, kierując się ekologią i naturalnym składem, pewnie postawisz na filtry mineralne. Najczęściej spotykanym jest dwutlenek tytanu, czyli substancja, którą łatwo w kremie rozpoznać, bo sprawia, że po nałożeniu na skórze zostaje delikatny białawy ślad. Tlenek tytanu działa jak cienkie ubranie, które odbija promieniowanie ultrafioletowe. Nie wnika do skóry, jest bezpieczny dla wrażliwej cery i co ważne, nie stanowi zagrożenia dla organizmów żyjących w morskiej wodzie, na przykład koralowców.

By ułatwić sobie zadanie, można wybrać filtr mineralny w praktycznym sztyfcie. Wystarczy przeciągnąć nim po skórze twarzy, a szczególnie miejscach narażonych na występowanie przebarwień. Chodzi o kości jarzmowe, nos, czoło i żuchwę. Sztyft można stosować samodzielnie albo jako uzupełnienie dla kremu z SPF. Polecamy formułę od Alphanova. To bezzapachowy krem z filtrem posiadający certyfikat COSMOS ORGANIC.

 

Krem z filtrem  w sztyfcie SPF 50+ White Shark Alphanova 12 g

 

A jeśli masz suchą cerę, zwróć uwagę na skład i dodatki w formule. Można znaleźć sztyft ochronny z nawilżającym i łagodzącym wyciągiem z aloesu, jak na przykład z serii Equilibra Aloe.

 

Aloesowy krem  do opalania w sztyftcie SPF 50 Equilibra  10 ml

 

  1. Filtry mineralne i chemiczne – specjalna formuła

Są takie kremy słoneczne, których skład działa na skórę jak zbroja pancerna. Chodzi o mieszanki filtrów mineralnych z chemicznymi. Te ostatnie w przeciwieństwie do mineralnych, zamiast odbijać promienie, pochłaniają je i zmieniają w ciepło.

Poza tym bogate kosmetyki ochronne zawierają dodatki nawilżające oraz wzmacniające płaszcz hydrolipidowy, są odporne na wodę, pot i sebum.

Jedną z ciekawszych formuł jest kombinacja filtrów ze składnikami rozjaśniającymi przebarwienia jak ekstrakt ze skórki mandarynki, witamina C oraz korzeń lukrecji, który reguluje produkcję melaniny w skórze. Taki krem sprawdzi się w przypadku cer dojrzałych, bo wśród dodatków jest ekstrakt z imbiru, soi i pieprzu o działaniu regenerującym.

 

Krem na zmarszczki  i przebarwienia  z filtrem SPF 50 Lancaster Sun Perfect  Infinite Glow   50ml

 

  1. Filtr słoneczny przeciw przebarwieniom i wypryskom

Ciemne plamki na twarzy nie zawsze są wynikiem wyłącznie nadmiaru słońca. W przypadku cer trądzikowych wystarczy kilka wyprysków, by na skórze pojawiły się przebarwienia, które lekarze nazywają pozapalnymi. Jak sobie z nimi radzić? Najlepiej wybrać krem z filtrem dla cer problematycznych.

Taką formułę znajdziecie w ofercie marki Acnemy. W składzie kremu z serii Zitocontrol poza filtrem SPF 50, znajduje się między innymi niacynamid regulujący pracę gruczołów łojowych. Poza tym jest olej makadamia i ceramidy – wszystko, by nie dopuścić do przesuszenia naskórka.

 

Krem z filtrem do skóry trądzikowej SPF 50 Acnemy Zitcontrol  40ml

 

  1. Krem z filtrem do cery wrażliwej

Delikatna i reaktywna skóra latem bywa źródłem zmartwień. Wysoka temperatura, słońce i nakładanie dużej ilości filtrów mogą być dla niej wyzwaniem. Alergia plus przebarwienia? Nie trzeba się na to godzić i zamiast załamywać ręce warto poszukać formuł przeznaczonych dla skóry bardzo wrażliwej.

Dobrze sprawdzą się balsamy i lekkie emulsje z maksymalną ochroną przeciwsłoneczną oraz składnikami pielęgnującymi. Organiczny olej z nasion konopi, olejek abisyński, arganowy i buriti oraz karotenoidy – tego rodzaju dodatki najlepiej nawilżą, osłonią i wzmocnią nadwrażliwą skórę. Znajdziecie je w produktach Kolastyny.

 

 Emulsja ochronna do wrażliwej skóry  SPF50 Kolastyna

 

  1. Niewidzialna ochrona – krem do opalania w żelu

Kremy, emulsje i balsamy na słońce mają swój ciężar. To znaczy, że tłusta, albo męska cera nie zawsze je dobrze wchłania. Poza tym, nie każdy lubi charakterystyczny dla mineralnych filtrów biały odcień na skórze.

Na szczęście wśród niezliczonej ilości pomysłów na kosmetyki z maksymalnym filtrem znalazł się produkt w żelu marki Skin79. Wodoodporny, lekki jak woda, więc wchłania się błyskawicznie i nie tłuści ubrań. Poza wysoką ochroną na poziomie SPF 50+ jest wyposażony w między innymi ekstrakty z aloesu i nagietka więc dla cery tłustej, mieszanej i problematycznej będzie idealny. Na dodatek świetnie współgra z podkładem lub kremem BB, więc można go stosować jako bazę pod makijaż.

 

Żel ochronny do opalania  wodoodporny SPF 50 Skin79 50 ml

 

Mamy nadzieję, że teraz będziecie w stanie wybrać najlepszy krem z filtrem, by cieszyć się piękną i zdrową opalenizną tego lata! Po więcej porad dotyczących kosmetyków oraz technik ich nakładania znajdziecie w dziale Dbam o urodę.