Każdy z sześciu filmów Jacksona opowiadających o Śródziemiu zdobył empikową statuetkę. Pierwszy z nich – „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” (As Empiku 2002) – paradoksalnie wygrał w kategorii analogowej: filmów wydanych na kasetach VHS. I był to ostatni rok tej kategorii w plebiscycie Empiku. To, co Jackson wycisnął z formy cyfrowej, wydając na DVD nie tylko wersję reżyserką „Drużyny...”, ale także wersje z mniej i bardziej ekskluzywnymi dodatkami dla fanów, nie śniło się wcześniej ani wizjonerom kina, ani geniuszom marketingu. Poza tym jakość realizacji i filmu, i dodatków specjalnych była tak perfekcyjna pod każdym względem, że kinomani nierzadko zmieniali sprzęt, by w idealnych warunkach oglądać jeden z najważniejszych dla nerdów wszechświatów. By być jak najbliżej, wręcz wejść do środka. A potem znaleźć taką pracę, by zarobić na wyjazd do Nowej Zelandii i zobaczyć te niesamowite plenery na własne oczy :)

Tak, kolejne ekranizacje „Władcy Pierścieni” to była prawdziwa rewolucja, a także kolejne empikowe statuetki w kategorii „film zagraniczny” dla „Dwóch Wież” w roku 2003 i „Powrotu Króla” w 2004.

W 2013 r. superprodukcja „Hobbit. Niezwykła Podróż” zakończyła erę wampiryczną związaną z ekranizacjami powieści Stephanie Meyer i rozpoczęła kolejny trzyletni cykl zgarniania nagród dla Śródziemia. „Hobbit. Niezwykła Podróż” – Bestseller Empiku 2013, „Hobbit. Pustkowie Smauga” – Bestseller Empiku 2014, wreszcie Bestseller Empiku 2015 dla filmu „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii”.

– Uważam, że popularność „Hobbita” to fenomen – ocenił po rozdaniu Bestsellerów Empiku 2015 krytyk filmowy Tomasz Raczek. – Nie dlatego, że to jest takie dobre. Nigdy nawet mi się nie śniło, że z jednej małej książeczki można wycisnąć tyle kilkugodzinnych filmów! To jest król marketingu – tak Raczek podsumował finał pracy Jacksona nad Śródziemiem.