Życie jest nieprzerwaną kroniką zdarzeń, w której pewne historie zaczynają się, a inne dobiegają końca. Z przeżyciami wiążą się wspomnienia i pamiątki, do których nieraz wracamy. Ta szkatułka powstała dla osoby, która zamykała za sobą ważny rozdział - pracę zawodową. Zaprojektowałam ją, by wyglądem nawiązywała do charakteru zajmowanego stanowiska. Do efektu finalnego przysłużyli się też koledzy i koleżanki obdarowanej, którzy zadbali o wypełnienie wnętrza zdjęciami, życzeniami i osobistymi pamiątkami.

 

Taka nostalgiczna skrzynka to ciekawy pomysł na prezent. Można ją ozdobić w różny sposób, adekwatnie do okazji. Do wykonania swojej potrzebowałam:

- dużego drewnianego pudła

- farby akrylowe w odcieniach brązu, złota i beżu

- preparat do spękań

- lakier do zabezpieczenia całej powierzchni

- pędzle

- patynę postarzającą w kolorze srebrnym

- kolorowy papier do scrapbookingu

- welinowy papier z połyskiem

-  naklejki , papierowe aplikacje z kwiatów, tasiemki, tekturę, zawieszki, sznurki ,ćwieki itp. (dobór dodatków zależy od tematyki naszego projektu i efektu jaki chcemy osiągnąć).
 


 

Proces powstawania tej skrzyni nie skończył się na jednym dniu, lecz był przeprowadzany etapami, które wymuszały zastosowane preparaty. Ta praca wymagała przygotowań, cierpliwości i uwagi, ale w efekcie dała wiele satysfakcji i co najważniejsze - wywołała wzruszenie adresatki :)

 

Krok 1.

Pudło pozbawiłam przegród. Szczeliny wypełniłam szpachlą do drewna, a gdy ta wyschła, wygładziłam powierzchnie papierem ściernym i przystąpiłam do malowania na brązowy kolor. Wieko pomalowanej skrzyni natarłam przy brzegach kawałkiem wosku, tak by łatwiej dało się w tym miejscu zedrzeć kolejną warstwę farby.


Krok 2.

Następnie całe pudło przemalowałam nierównomiernie na jaśniejszy, złotawy odcień. Tak samo postąpiłam ze środkiem.


Krok 3.

Skrzynia miała wyglądać na starą, znalezioną na strychu u babci :). Aby uzyskać efekt z minionej epoki, zaopatrzyłam się w specjalistyczne media stosowane w technice decoupage, między innymi preparat do spękań. Naniosłam go na środkową część, pomijając pokrywę i dno. Gdy lakier do spękań lekko przeschnął, nałożyłam na niego nierównomiernie farbę w jaśniejszym, beżowym odcieniu. Medium do spękań i schnąca farba uwidaczniają na powierzchni siatkę spękań, przez którą prześwituje kolor podłoża.

Krok 4.

Gdy pudło wyschło, papierem ściernym przetarłam wieko, tak by przejrzała z dna brązowa farba. Chcąc uzyskać interesujący kontrast, krawędzie szkatułki pokryłam patyną w kolorze srebra.

Krok 5.

Następnie przyszła kolej na dekoracje, dzięki którym skrzynia zyskała niepowtarzalny charakter. Z kolorowego papieru wycięłam okręgi i inne aplikacje, które połączone w kolaż miały budzić skojarzenia z różnymi dziedzinami kultury - muzyką, filmem i literaturą. Wewnątrz nakleiłam dla odmiany kwiaty, które wykonałam samodzielnie, z warstw kolorowego papieru imitującego płatki.

Krok 6.

Pracę pokryłam w całości lakierem, który ją zabezpieczył i nadał satynowego połysku.

 

Tak skrzynia prezentuje się ukończona: