Filc ma wiele innych zastosowań. Sprawdź jak zrobić z niego owocowe podkładki pod kubek!

 

­­Utkajmy miękkie kwiaty z filcu. Do tego potrzebne bedą:

- sztywniejsze arkusze filcu akrylowego

- drobne koraliki

- sznurki, wstążki

- taśmy tekstylne samoprzylepne

- patyczki do lodów

- farby akrylowe (opcjonalnie)

-klej silikonowy lub pistolet do kleju na gorąco

- drewniane ramki, tamborek, patyki do szaszłyków

 

Filc to materiał, który powstaje przez spilśnianie tkanin, czyli zbijanie ich włókien w jednolitą masę. Zwykle filcuje się wełnę, ale do domowego rękodzieła można z powodzeniem wykorzystywać filc syntetyczny. Do produkcji swoich kwiatków wybrałam cienkie i gładkie arkusze filcu akrylowego, które idealnie nadają się do modelowania. Wymyśliłam dwa wzory. Pierwszy powstał na podstawie koła, które następnie nacinałam spiralnie ku środkowi. Powstały pasek skleiłam na kształt rulonu, by uzyskać nietypową różyczkę, w której środek wetknełam drewniany koralik.

Drugi kwiatek składa się ze zbitych w kulkę pręcików okolonych płatkami. Aby powstały takie pręciki, złóż w pół prostokątny odcinek filcu, sklej na brzegu, a następnie gęsto ponacinaj nożyczkami. Kulkę pręcików opatul wycietymi wcześniej płatkami - możesz te elementy połączyć gorącym wkładem z pistoletu lub klejem silikonowym.

Kwiaty pięknie zaprezentują się wewnątrz ramki. Ja znalazłam w domu drewnianą, którą pomalowałam farbą akrylową. Podkleiłam jej spód ozdobnym papierem w prążki, a następnie stworzyłam wewnątrz kompozycję przebiegającą po przekątnej. Do ozdobienia użyłam też malutkich motylków, które przycupnęły na płatkach (znajdziesz je w salonach stacjonarnych empik).

Alternatywą dla kartek z życzeniami mogą być małe i zgrabne obrazki wykonane na drewnianym podłożu. Taką drewnianą podstawkę zrobisz z patyczków do lodów przyklejonych do kawałka kartonu. Pomalowane i udekorowane szpatułki stanowią idealną bazę dla filcowych kwiatów, bo łatwo i trwale je zamocujesz klejem z pistoletu.

Przewiąż je dodatkowo sznurkami, doczep gdzieniegdzie koraliki, pomponiki lub koronkową taśmę samoprzylepną, a zaprezentują się w uroczym, sielskim stylu.

Jeśli lubisz swojskie klimaty i ozdoby w rustykalnym stylu, dekoracje z kwietnych wianków powinny przypaść Ci do gustu. Taki, nie poddający się porom roku wianuszek, łatwo zrobić na bazie tamborka. Tamborek służy głównie jako stelaż do haftowania, ale jego idealnie okrągły kształt można też wykorzystać do tworzenia wiszących dekoracji. Oprócz kwiatów, zamocuj do niego wstążki, sznurki i tasiemki - będą się swobodnie wiły i falowały na wietrze.

Z reszty niewykorzystanych kwiatów zrób kolorowy bukiet. Najprościej kwitnące pąki nabić na patyki do szaszłyków, ułożyć w wazoniku, albo wbić do doniczek.