Fanki i fani naturalnej pielęgnacji doskonale wiedzą, że róża ma potencjał. W branży beauty prawdziwe triumfy świecił ostatnio choćby hydrolat z róży damasceńskiej o przepięknym aromacie oraz właściwościach łagodzących podrażnienia i wyrównujących pH skóry. Jest on ubocznym produktem destylacji olejku różanego. A on sam? Czy nadaje się do pielęgnacji? Jak najbardziej – jego zastosowanie może pomóc ci w poprawie nawilżenia i napięcia skóry. A to tylko początek listy korzyści ze stosowania tego pachnącego oleju!

Olej z dzikiej róży (rosehip oil) był ostatnimi czasy mocno promowany przez beauty autorytety, jak choćby Miranda Kerr czy Kate Middleton. Zachwalały one dobroczynny wpływ produktu na skórę. Czy rzeczywiście wpływa on na nią tak dobrze? Zdecydowanie tak, zwłaszcza gdy mowa o cerze dojrzałej. Działanie olejku z dzikiej róży można by porównać do oleju z pestek winogron, który zdaje się być nieco bardziej popularny w Polsce. Być może wynika to z jego łatwiejszej dostępności i niższej ceny.

 

Nacomi, Natural Oil, olej z dzikiej róży zimnotłoczony nierafinowany, 50 ml

 

​Olej z dzikiej róży a olejek z płatków róży – który zastosować? 

Na początek uprzedzamy – inwestując w olej z dzikiej róży, czyli rosehip oil, nie oczekuj obłędnego zapachu. Aromat produktu jest w zasadzie neutralny, ponieważ powstaje on nie z płatków, w których skrywają się aromatyczne olejki eteryczne, a z nasion.

Na rynku możesz znaleźć również olej z płatków róży, ale jest to tzw. macerat. Powstaje on na bazie innych olejów, na przykład ze słodkich migdałów czy pestek winogron, w którym moczy się płatki róży bułgarskiej bądź damasceńskiej. Taki olejek ma nieco inne działanie, niż ten pozyskiwany z nasion dzikiej róży. Jest bardzo delikatny, koi i łagodzi skórę, jednak nie wykazuje tak mocnego działania przeciwzmarszczkowego.

Miej to na uwadze, wybierając produkt do pielęgnacji. Pamiętaj również, że olejek z róży damasceńskiej może różnie oddziaływać na skórę w zależności od tego, jaki olej bazowy zastosowano do jego produkcji.

 

Uoga Uoga, naturalny nawilżający krem ​​do ciała z olejkiem z dzikiej róży, 200 ml

 

​Jak działa olej z dzikiej róży? 

Ten uwielbiany przez gwiazdy z całego świata olej wykazuje działanie:

  • regenerujące;
  • rozjaśniające;
  • wygładzające;
  • nawilżające;
  • przeciwzmarszczkowe.

Działanie odmładzające olej ten zawdzięcza przede wszystkim wysokiej zawartości antyoksydantów, witaminy C, która stymuluje regenerację wiązań kolagenowych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, ujędrniających cerę i poprawiających jej wygląd.

​Olej z dzikiej róży na twarz i ciało – jak go stosować? 

Jest wiele sposobów, w jaki możesz wykorzystać ten uniwersalny produkt. Jednym z nich jest dodanie kilku kropli do ulubionego kremu czy balsamu. Jeśli preferujesz gotowe formuły, możesz również wybrać produkty z dodatkiem olejku, jak na przykład wygładzający krem do twarzy na noc Weleda Wild Rose czy pięknie pachnący, nawilżający krem do ciała Uoga Uoga łączący w sobie moc naturalnych olejów – nie tylko z dzikiej róży, ale również z czarnuszki, arganowego, sezamowego oraz oliwy z oliwek.

 

Weleda, Wild Rose, krem wygładzający z dziką różą na noc, 30 ml

 

Olejek możesz również wykorzystać do dwufazowego oczyszczania twarzy. Czysty produkt czy kilka jego kropli dodanych do mleczka oczyszczającego możesz wykorzystać do przeprowadzenia fazy pierwszej – czyli usunięcia tłustych zanieczyszczeń. Kosmetyki kolorowe czy sebum najlepiej absorbowane są właśnie przez oleje.

Chcesz wzmocnić działanie oleju z dzikiej róży? Stwórz z jego wykorzystaniem dwufazowe serum, wykorzystując również składniki głęboko nawilżające takie jak na przykład kwas hialuronowy, żele z aloesu i bambusa czy mocznik. Dla oczyszczenia możesz dodać również odrobinę dopasowanej do potrzeb twojej skóry glinki. Olej zamknie w strukturze skóry nawilżające substancje aktywne, co zagwarantuje lepszy efekt.

Przed nałożeniem oleju w postaci mieszanki z kremem czy serum (bądź czystej, jeśli preferujesz takie rozwiązanie) możesz również spryskać skórę hydrolatem, który przywróci cerze jej naturalne pH po oczyszczaniu, nawilży i ukoi. Jeśli masz ochotę na różany zapach, którego brakuje olejowi pozyskiwanemu z nasion, wybierz hydrolat z róży damasceńskiej.

 

Nature Queen, hydrolat z róży damasceńskiej, 100 ml

 

​Olej z dzikiej róży na włosy – jak go stosować? 

Możesz wybrać gotowe kosmetyki zawierające w składzie ten olej. W produktach do włosów wykorzystuje się też chętnie ekstrakt z róży damasceńskiej, występujący na przykład w składzie szamponu odbudowującego Arktyczna Róża firmy Natura Siberica. Posiadaczom i posiadaczkom suchych włosów polecamy również odżywkę na bazie olejków orientalnych Marion Migdały i Dzika Róża, którą można nakładać na suche włosy celem odżywienia i dodania im blasku.

Olej z dzikiej róży możesz stosować również w czystej postaci, nakładając bezpośrednio na włosy przy okazji rytuału olejowania. Najlepiej sprawdzi się on do włosów wysokoporowatych, choć średnioporowate również powinny się z nim polubić.

 

Medverita, Kolagen Verisol + Dzika Róża + Kadzidłowiec + OptiMSM, 100 kapsułek

 

​Jaki olej z dzikiej róży wybrać? 

Zarówno do stosowania na twarz i ciało, jak i na włosy polecamy stosowanie nierafinowanego, tłoczonego na zimno oleju. Taki sposób pozyskiwania pozwala zachować pełnię dobroczynnych właściwości. Produkty tego typu znajdziesz między innymi w ofercie Nacomi czy Etja.

Warto wiedzieć, że olej z dzikiej róży możesz zastosować również w charakterze suplementu doustnego. Na rynku znajdziesz wzbogaconą nim witaminę C, a także kolagen.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock