Emolienty wpływają pozytywnie na każdy rodzaj skóry i włosów. Cera i kosmyki ze skłonnością do przesuszania się potrzebują zdecydowanie więcej substancji natłuszczających, jednak jeśli się przetłuszczają, również musisz zapewnić im odpowiednią ochronę. Kluczem jest dobór odpowiedniego emolientu – takiego, który dobrze się wchłania i nie wykazuje działania komodogennego, czyli nie blokuje ujść gruczołów łojowych. Przykładem może być olejek jojoba (czyt. olejek żożoba), który świetnie sprawdza się również do pielęgnacji cery tłustej, skłonnej do powstawania niedoskonałości.

 

Oleje, oliwy, octy

 

Olej jojoba – skąd pochodzi? 

Roślina, z której się go pozyskuje – simondsja kalifornijska – pochodzi z pustyni Sonora, rozciągającej się na obszarze dwóch amerykańskich stanów – Kalifornii i Arizony. Co ciekawe, choć zwyczajowo określa się go mianem oleju, w rzeczywistości jest woskiem. W związku z tym cechuje go niewielka lepkość w stanie płynnym. Łącząc tę cechę z niską temperaturą topnienia – poniżej 8 stopni Celsjusza – otrzymujemy idealny składnik lekkich kremów i balsamów.

 

Etja, olej jojoba Bio, 50 ml

 

Nic dziwnego, że w nawilżających i naturalnych formułach o łatwo wnikającej konsystencji bardzo często uwzględnia się właśnie ten składnik. To idealna propozycja dla tych, którzy nie przepadają za tłustym filmem, pozostawianym na skórze przez większość emolientów. Olej jojoba bardzo często można znaleźć w nie tylko w balsamach do ciała, stóp i rąk, ale również kremach do twarzy i maseczkach. To znakomite uzupełnienie dla głęboko nawilżających składników aktywnych, dzięki któremu otoczysz skórę ochronnym płaszczem.

 

Bentley Organic, szampon do włosów normalnych i suchych z lawendą, aloesem i jojobą, 250 ml

 

Olej jojoba jest uniwersalny – może być wykorzystywany nie tylko w pielęgnacji, ale również w przemyśle spożywczym. Nie jest to jednak popularny składnik kuchenny, w przeciwieństwie do innych olejów tłoczonych na zimno, jak choćby lniany czy konopny. Istnieją ku temu dwa powody. Po pierwsze – dla niektórych osób może okazać się ciężkostrawny. Po drugie – jest on bezwonny i pozbawiony smaku.

W kosmetyce jest jednak niezastąpiony! Dlaczego?

​Olej jojoba – właściwości 

W składzie tego wszechstronnego oleju znajdziesz między innymi:

  • witaminę E i A,
  • skwalen,
  • fitosterole,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym między innymi kwas linolowy.

 

Greenini, Orange & Jojoba, szampon wzmacniający do włosów, 500 ml

 

Skład olejku jojoba częściowo pokrywa się z sebum. Tego rodzaju emolient świetnie sprawdza się do pielęgnacji każdej skóry – w tym również tłustej i ze skłonnością do wyprysków oraz zapychania porów. Olej ten nie tylko świetnie uzupełnia ubytki w płaszczu hydrolipdowym, ale również znakomicie reguluje gospodarkę wodną naskórka. Z tego właśnie względu polecany jest zarówno do cery suchej, jak i tłustej. Posiadaczki i posiadacze cery ze skłonnością do łojotoku mogą znormalizować procesy wytwarzania sebum dzięki zastosowaniu jojoba.

Jakie są inne zalety ze stosowania oleju jojoba? Po pierwsze, ten bezwonny i pozbawiony smaku wosk wspomaga procesy regeneracyjne skóry, w związku z czym poleca się go zwłaszcza osobom z bliznami potrądzikowymi i podrażnieniami. Nie tylko cera tłusta i sucha, ale również wrażliwa pokocha olejek jojoba.

 

Nacomi, olej jojoba regeneracyjny, 30 ml

 

Jednocześnie, formuła działa również przeciwstarzeniowo, co czyni ją idealnym produktem do cery dojrzałej. Pobudza syntezę kolagenu i elastyny, a także chroni skórę przed działaniem wolnych rodników

Jak możesz zauważyć, olejek jojoba jest naprawdę wszechstronnym emolientem, który sprawdzi się w zasadzie do każdej cery. Jak go stosować?

​Olej jojoba na twarz – aplikacja 

Produkt ten możesz dodać do kremów, balsamów i masek, których używasz na co dzień. Innym rozwiązaniem może być wykorzystanie go do usuwania tłustych zanieczyszczeń w pierwszej fazie dwufazowego oczyszczania. Dodaj go do mleczka bądź wykorzystaj w czystej formie.

Olej jojoba możesz nałożyć także jako bazę po makijaż, która wygładzi cerę, a dodatkowo będzie chronić ją przed szkodliwym działaniem promieni UV. Pamiętaj jednak, że nie zastąpi on kremu z filtrem SPF. Jako primer sprawdza się znakomicie, ponieważ nie pozostawia na skórze tłustego filmu, a jednocześnie ułatwia rozprowadzanie podkładu na skórze.

Czy można stosować olej jojoba na trądzik? Nie jest to składnik, który samodzielnie zwalczy tę dolegliwość, zwłaszcza w cięższych przypadkach. Można włączyć go do rutyny jako uzupełnienie przeciwtrądzikowej terapii z uwagi na właściwości regulujące produkcję sebum.

​Olej jojoba na włosy – jak go stosować? 

Czy możesz wykorzystać olejek jojoba do włosów? Jak najbardziej – co więcej, w przeciwieństwie do wielu emolientów, jojoba jest dość uniwersalny. Odbudowując zniszczone kosmyki, nie obciąża ich. Najlepiej sprawdzi się jednak do pielęgnacji włosów średnioporowatych.

Olejek jojoba możesz dodać do ulubionej odżywki, fundując sobie mocniejszą emolientową kurację lub po prostu wybrać zawierające go kosmetyki do codziennych zabiegów, jak choćby szampony Bentley Organic, Greenini czy Indola. Innym sposobem jest zastosowanie go do olejowania, które wspaniale odżywia włosy i nadaje im blasku. W tym celu sprawdzą się czyste produkty.

 

Indola, Innova Hydrate, szampon z olejkiem jojoba, 300 ml

 

Jeśli szukasz uniwersalnego produktu, olej jojoba będzie strzałem w dziesiątkę! Wykorzystaj go na ciało, twarz i włosy i obserwuj wspaniałe efekty takiej pielęgnacji na własnej skórze! A po więcej porad dotyczących kosmetyków zajrzyj na stronę Dbam o urodę.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock