Dla wielu okulary to przede wszystkim akcesorium wieńczące stylizację. Aspekt dekoracyjny również jest ważny – nie zapominajmy jednak, że okulary powinny również chronić oko przed wpływem szkodliwego promieniowania. Dzięki różnorodności modeli dostępnych w sklepach możesz bez trudu połączyć oba te aspekty, gwarantując sobie ochronę w dobrym stylu.

Jak promieniowanie UV wpływa na ludzkie oko? 

Ostre światło powoduje dyskomfort, przed którym instynktownie chronimy się, mrużąc oczy i osłaniając je. Narażenie na chwilową, ale intensywną ekspozycję na działanie skupionych promieni może skutkować chwilowym oślepieniem i powidokami. To nieprzyjemne, ale w większości przypadków nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia – chyba że pośrednio, ponieważ oślepienie może spowodować zagrożenie na przykład podczas prowadzenia pojazdu.

 

Rovicky okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne ochrona UV ośmiokątne

 

Znacznie bardziej niebezpieczne jest promieniowanie UV, które może docierać do naszych oczu w dużych ilościach nawet podczas zimowych dni – choć latem oczywiście ryzyko ekspozycji na nie jest zdecydowanie większe. Rogówka absorbuje przede wszystkim krótsze fale (UVB i UVC) a siatkówka – UVA. Częsta i długotrwała ekspozycja może powodować nieodwracalne zmiany na wszystkich strukturach oka, zwłaszcza na rogówce. Może prowadzić między innymi do rozwoju zaćmy i pogorszenia jakości widzenia.

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV? 

Jest tylko jeden sposób, który możesz wykorzystać w domu – sprawdzenie etykiety. Przy okazji, warto zweryfikować również to, czy okulary opatrzono oznaczeniem CE, poświadczającym zgodność z normami Unii Europejskiej. W gabinecie optycznym możesz sprawdzić obecność filtra za pośrednictwem specjalistycznego sprzętu.

Jak wysoki powinien być filtr 

Najskuteczniej wzrok chroni filtr UV 400 kat 3. Filtr poniżej tej wartości może okazać się niewystarczający. Numer przy filtrze oznacza poziom ochrony, a kategoria (w spektrum od 1 do 4) związana jest z przepuszczalnością światła. Soczewki z kategorii 3 przepuszczają mniej niż 20% światła, ale więcej niż 8%, dzięki czemu możesz liczyć na maksymalny komfort widzenia w najsłoneczniejsze dni.

Pamiętaj o tym, że poziom ochrony determinuje również kształt okularów. Promieniowanie UV może docierać do oczu również z boku, pod kątem, a wiele fasonów temu nie zapobiega. Jeśli zależy ci na maksymalnej ochronie, najlepiej wybrać opływowe modele sportowe, które chronią wzrok ze wszystkich stron.

 

Okulary korekcyjne przeciwsłoneczne z filtrem UV 400 unisex dla dorosłych Visioptica SUNNY ISLE czarne 3,5+

 

Jaki rodzaj filtra jest niezbędny – UVA, UVB, UVC? 

Standardem jest kompleksowa ochrona przed wszystkimi trzema rodzajami promieniowania. Różnią się one długością fal – UVC są najkrótsze a UVA najdłuższe. Te pierwsze są najmniej szkodliwe dla oka, ponieważ nie wnikają głęboko w jego struktury, niemniej warto chronić się również przed nimi. Zazwyczaj okulary przeciwsłoneczne mają filtr UV, który chroni użytkownika przed wszystkimi rodzajami promieniowania.

 

Rovicky okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne ochrona UV kwadratowe

 

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne z filtrem? 

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, warto zwrócić uwagę nie tylko na poziom ochrony przed promieniowaniem, ale również inne aspekty, decydujące o twoim komforcie.

#1 Kolor soczewek 

Kolor jest istotny nie tylko ze względu na efekt estetyczny. To, jaki kolor mają soczewki, determinuje przydatność w określonych warunkach. Podczas wspinaczek czy jazdy na stoku sprawdzą się soczewki czerwone lub pomarańczowe, neutralizujące ostre, białe światło w wyższych partiach gór.

 

Rovicky okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne ochrona UV aviator

 

Do prowadzenia samochodu sprawdzą się z kolei szkła ciemnozielone, najmniej wpływające na postrzeganie kolorów, lub żółte, neutralizujące światła.

 

Krateczka, Nakładki na okulary polaryzacyjne UV, H69

 

#2 Kształt 

Ten aspekt ma znaczenie w kontekście estetyki, ale również ochrony. Jak już wspomnieliśmy, im bardziej opływowe są okulary, tym szczelniej osłaniają twój wzrok przed promieniami słonecznymi. Kształt determinuje też wygodę noszenia. Unikaj ostrych kątów, jeśli masz wrażliwą skórę – lepiej zdecydować się na oprawki okrągłe.

Inwestycja w okulary z dobrym filtrem UV umożliwi ci skuteczną ochronę oczu.

Więcej artykułów znajdziesz w pasji Dbam o urodę.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock