Tradycyjnie elfy wywodzą się z mitologii nordyckiej, gdzie występowały pod nazwą „álfar”, a cechowały się pół-boskością, ludzką posturą i ścisłą relacją z naturą – często potrafiły komunikować się z roślinami i zwierzętami.

Elfy, które występują w powieściach autorstwa J.R.R. Tolkiena, również mają wiele cech zaczerpniętych z mitologii nordyckiej i germańskiej, jednak na pierwszy plan wysuwają się ich szlachetny wygląd, głęboka duchowość oraz niezwykłe zaangażowanie w walkę po stronie dobra. Elfy „potolkienowskie”, spopularyzowane przede wszystkim za sprawą gier takich jak Dungeons & Dragons, są zazwyczaj:

  • albo nieśmiertelne, albo długowieczne,
  • mądrzejsze i piękniejsze od ludzi,
  • obdarzone wyostrzonymi zmysłami i percepcją rzeczywistości,
  • obdarzone zdolnościami, które przywodzą na myśl istoty magiczne, a nawet pochodzące z kosmosu.

 

Bractwo pierścienia. Władca Pierścieni. Tom 1

Bractwo pierścienia. Władca Pierścieni. Tom 1, wersja ilustrowana (okładka twarda)

 

Co ciekawe, większość z elfów, które pojawiają się obecnie w popkulturze, pozbawiona jest zarostu (lub w ogóle jakiekolwiek owłosienia na ciele); brak też elfów starych bądź z nadwagą. Kolejną cechą „współczesnych” elfów jest ich androgyniczność – występują u nich cechy zarówno męskie, jak i kobiece. Doskonale widać to w postaciach z najpopularniejszych filmowych ekranizacji powieści Tolkiena XXI wieku – elfach w interpretacji Jacksona, zarówno w trylogii „Władca pierścieni”, jak i „Hobbicie”.

Androgyniczne piękno, mądrość, powściągliwość i waleczność elfów Tolkiena zapisała się w masowej wyobraźni przede wszystkim za sprawą postaci granych przez Orlando Blooma (Legolas), Liv Tyler (półelfka Arwena), Cate Blanchett (Galadriela) czy Evangeline Lily (stworzona na potrzeby filmowej fabuły „Hobbita” Tauriel).

 

Hobbit książka

Hobbit (okładka miękka)

 

Elfy u Tolkiena, czyli witamy w Śródziemiu

W języku quenejskim, sztucznej mowie stworzonej przez Tolkiena na potrzeby jego uniwersum, wszystkie elfy określane były mianem „Quendi”, czyli „mówiących”. Nazywani byli także Pierworodnymi, gdyż pojawili się na ziemi w trakcie Lat Drzew i byli pierwszymi, przed ludźmi, Dziećmi Ilúvatara na Ardze (królestwo powołane jako miejsce życia elfów i ludzi, Pierworodnych i Następców; miejsce akcji większości utworów Tolkiena dotyczących Śródziemia).

 

Silmarillion. Wydanie ilustrowane

Silmarillion. Wydanie ilustrowane (okładka twarda)

 

Tworząc elfy brytyjski autor bazował przede wszystkim na obecnych w mitologii nordyckiej Ljósálfar, co przetłumaczyć można jako „jasne” elfy (w opozycji do Dökkálfar, mrocznych elfów): szlachetne, obdarzone cechami wręcz boskimi i duchowymi mocami oraz czułymi zmysłami, a także niezwykle silnie związane z naturą. Elfy Tolkiena są także nieśmiertelne w tym sensie, że są niepodatne na choroby oraz efekty starzenia. Mogą jednak zostać pozbawione życia (np. w walce), jednak ich dusza, w przeciwieństwie do duszy ludzkiej, która opuszcza świat na zawsze, wędruje do mitycznej, błogosławionej krainy o nazwie Valinor.

Elfy u Sapkowskiego

Aen Seidhe, bo takim mianem określane są elfy w uniwersum stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego, podobnie jak u Tolkiena, pojawiły się na ziemi znacznie wcześniej, niż ludzie (chociaż później, niż gnomy i krasnoludy), co podkreśla ich „boskie” cechy i bliskość z naturą. Nie są jednak nieśmiertelne, chociaż mogą żyć po kilkaset lat – mimo to nie należą do licznej grupy, gdyż rozmnażają się znacznie wolniej, niż ludzie.

Elfy u Sapkowskiego są istotami niezwykle atrakcyjnymi fizycznie: o smukłej budowie ciała, wyrazistych oczach w kształcie migdałów, szpiczastych uszach i pięknych twarzach. Królowa wolnych elfów z Dol Blathanna, Francesca Findabair, uchodziła za najpiękniejszą kobietę świata (chociaż warto wspomnieć, iż Isengrim Faoiltiarna, legendarny przywódca Scoia'tael, stracił swoją urodę za sprawą oszpecającej twarz blizny).

 

Ostatnie życzenie. Wiedźmin. Tom 1

Ostatnie życzenie. Wiedźmin. Tom 1 (okładka miękka)

 

Elfy w interpretacji Andrzeja Sapkowskiego władają też biegle magią, z podróżami w czasie włącznie; mogą przepowiadać przyszłość (jak Ithlinne Aegli, legendarna elfia prorokini), doskonale posługują się łukiem i potrafią poruszać się bezszelestnie. Podkreślają swoją odmienność i odrębność od innych ras, w tym najbardziej od ludzi. Chociaż niezwykle cenią sztukę i muzykę oraz lubują się w wizualnym pięknie, nie powinno się postrzegać ich jako istoty bezbronne i słabe. Wręcz przeciwnie: niesamowicie silna, wręcz pierwotna więź z naturą stanowi jedną z największych elfich mocy. W wiedźmińskim uniwersum elfy są także symbolem oporu przed ludzką dominacją, którą znoszą zdecydowanie gorzej od krasnoludów i niziołków, co sprawia, że są też grupą najbardziej represjonowaną.

Dziedzictwo mitologii germańskiej, czyli efly u Bernharda Hennena i Sandry Regnier

Jako protoplastów elfich rodów, bractw i bohaterów we współczesnej literaturze wskazuje się przede wszystkim mitologię nordycką, ale także i germańską. Nie powinno więc dziwić, iż dwoje czołowych autorów najbardziej poczytnych książek z elfami w rolach głównych to właśnie Niemcy: Bernhard Hennen i Sandra Regnier.

Stworzony bez Hennena cykl o elfach stanowi niezwykle rozbudowane, bogate uniwersum o trzech okresach czasowych, w ramach których ukazana jest wielowątkowa i trójpłaszczyznowa, wciągająca historia Mandreda, jarla skandynawskiej wioski i towarzyszących mu elfów. Borykają się oni z trudnym zadaniem eliminacji ostatniego żyjącego devantara, niezwykle niebezpiecznego demona posługującego się magią. Narracja Hennena trzyma w napięciu w zasadzie nieustannie, wprowadzając do elfiego świata fantasy elementy horroru i rasowego suspensu.

Napisana przez Sandrę Regnier seria „Pan” to zdecydowanie lżejsza lektura, skierowana do młodszego odbiorcy i porównywana czasem z sagą „Zmierzch” Stephenie Meyer. Główną bohaterką jest tu bowiem zahukana, wręcz prześladowana przez rówieśników Felicity Morgan – „wiecznie zaspana niezdara z aparatem na zębach”. Okazuje się jednak, iż dziewczyna ma odegrać kluczową rolę w antycznej przepowiedni elfów, a do jej wypełnienia oddelegowany zostaje zabójczo przystojny i tajemniczy Lee Fitzmo, wysłannik królestwa elfów.

 

Sekretne dziedzictwo króla elfów. Pan. Tom 1

Sekretne dziedzictwo króla elfów. Pan. Tom 1 (okładka miękka)

 

Na szali stoi nie tylko przyszłość mitycznej krainy, ale i uczucie, które, oczywiście, połączy Felicity i Lee.

Świat nastoletnich elfów według Holly Black

„Okrutny książę” to seria książek (a dokładniej trylogia oraz dwie powieści towarzyszące) amerykańskiej pisarki Holly Black, znanej ze świetnie przyjętych i ogromnie popularnych „Kronik Spiderwick”, które znalazły się na liście bestsellerów „New York Timesa”.

Cykl powieści stanowi interesujący flirt „klasycznego” fantasy z gatunkiem young adult, pokazującego młodych ludzi, dopiero wchodzących w dorosłość i borykających się z nowymi, często przerastającymi ich problemami. W pierwszym tomie trylogii główna bohaterka, 17-letnia Jude Duarte wraz z trzema siostrami zostaje porwana do świata elfów, Elfham. Po dziesięciu latach wciąż walczy o swoje miejsce w niegościnnej krainie, której mieszkańcy gardzą zwykłą śmiertelniczką, okazując swoją wyższość na każdym kroku. Najokrutniejszy w swoich prześladowaniach jest książę Cardan, najmłodszy z potomków Najwyższego Króla. Jude jest jednak zdeterminowana, aby zawalczyć o swoją pozycję na dworze – rzuca więc Cardonowi wyznanie, którego realizacja w świecie elfich intryg okazuje się dużo trudniejsza, niż można było przypuszczać.

 

Okrutny książę. Tom 1

Okrutny książę. Tom 1 (okładka miękka)

 

Jednak wbrew temu, czego można byłoby się spodziewać, Black nie tworzy kolejnej nudnie szlachetnej i wiedzionej jedynie naiwnymi pobudkami bohaterki: Jade powoli odkrywa w sobie cechy, których się nie spodziewała, a rosnąca w niej żądza władzy staje się motorem napędowym ciekawej, niesztampowej fabuły. Uniwersum Elfhame uzupełniają także dwie powieści towarzyszące: „Zagubione siostry”, zgłębiająca skomplikowane relacje między bliźniaczkami, Jude i Taryn; oraz „Las na granicy światów”, którego bohaterami są Król Olszyn i Severin, odgrywających kluczowe role w „Okrutnym księciu”.

Jak łatwo zauważyć postać elfa przeszła na przestrzeni lat wiele przemian i chociaż archetyp pozostaje niezmienny (elf to istotna doskonalsza niż człowiek), wielu twórców dzieł kultury w różny sposób portretowało tę rasę. Jesteśmy bardzo ciekawi, która fantastyczna rasa należy do waszych ulubionych? Koniecznie podzielcie się z nami swoimi sympatiami w komentarzach! A jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat innej istoty, która stała się popkulturowym hitem, przeczytajcie artykuł „Od potwora do chłopaka z plakatu. Jak zmieniał się obraz wampira w popkulturze?”.