Cyfrowa rewolucja

Podczas pierwszej gali rozdano nagrody w siedmiu kategoriach z trzech dziedzin: literatury, muzyki i multimediów. Kapituła Asów Empiku, pod przewodnictwem Tomasza Raczka, wybrała również Wydarzenie Roku: program edukacyjny „EuroPlus+Reward”, który wygrał m.in. z „Hebanem” Ryszarda Kapuścińskiego. Z komputerami i nowymi technologiami nic nie miało szans w roku 1999. Załamania wiary w moc wirtualności i tak zwanych dotcomów nic jeszcze wówczas nie zwiastowało.

Dwanaście miesięcy później fascynacja komputerami, a zwłaszcza internetem, dała o sobie znać fenomenalnym wynikiem sprzedaży... książki Angusa J. Kennedy’ego „Internet - praktyczny przewodnik”. Dziś nagroda Empiku dla papierowego przewodnika po sieci wydaje się czymś absurdalnym, ale w 2000 roku wielu Polaków szukało ciekawych adresów internetowych właśnie w tej publikacji.

W 2001 r. zaczęła się na Empikowych galach kilkunastoletnia era potteromanii. Co ciekawe, jako pierwsza zdobyła statuetkę nie książka, lecz gra komputerowa o uczniach szkoły magii – „Harry Potter i kamień filozoficzny”.

Niech żyje DVD!

Rok 2001 okazał się przełomowy pod kilkoma względami. Stało się jasne, że nowe technologie nie pozwalają w nowy sposób liczyć zysków i strat, liczyć natomiast mogą - na niemałe dochody - dystrybutorzy filmowi.

Standard DVD zadomowił się na polskim rynku, choć zdecydowanie jeszcze przegrywał z kasetami VHS. To taśmy, a nie płyty z pierwszym filmem o Shreku wybierali najchętniej klienci 50 wówczas salonów Empiku w całej Polsce. Rok później filmy były po raz ostatni kategoryzowane pod względem nośnika. VHS odszedł do lamusa.

 

Konsolowy zawrót głowy

Absolutnym rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę statuetek, jest obecnie seria gier komputerowych FIFA. Pierwszą z dziewięciu statuetek zdobyła „FIFA 06” w podsumowaniu roku 2005. Kolejne lata należały do „The Sims”, „Tekken” i „Wiedźmina”, ale rozwój konsol wymusił stworzenie nowych kategorii w rocznych podsumowaniach. W 2009 w kategorii „gry konsolowe” wygrała „FIFA 10”, dwa lata pod rząd - w 2010 i 2011 - piłkarskie rozgrywki w wersji 11 i 12 zdobyły laury w kategoriach konsolowych PS3 i xBox 360, a w 2012 w jednej łącznej kategorii „gry konsolowe” ponownie wygrała „FIFA”, tyle że z numerem 13.

Od 2013 r. w kategorii multimediów istnieje już tylko jedna podkategoria - „gra” i właśnie w niej piłkarski bestseller zdobył jeszcze dwa mistrzowskie tytuły - „FIFA 15” za rok 2014 i „FIFA 17” za 2016.

W 2009 swoją pozycję umocniła na rynku konsola PS3, której niewątpliwie pomógł olbrzymi wybór gier na tę platformę i upowszechnienie formatu Bluray.

Wampiry atakują

2009 był rokiem „Zmierzchu”, który w wersjach książkowej i filmowej zdobył dwa tytuły Bestsellera. Dla powieści Stephanie Meyer były to pierwsze Empikowe statuetki.

W roku 2010 kolejne części sagi „Zmierzch” powtórzyły ten sukces zdobywając dwie nagrody w dziedzinie książki i filmu: „Przed świtem” w kategorii „literatura młodzieżowa”, a „Księżyc w nowiu” w kategorii „film zagraniczny”. Warto dodać, że w tej pierwszej rozgrywce o statuetkę walczyły... trzy książki Stephenie Meyer!

 

Książki na słuchawkach i na monitorze

W roku 2010 audiobooki wróciły do łask, a w 2011 po raz pierwszy w historii nagród Empiku statuetka trafiła do wydawcy ebooków. Monika Halasz-Cysarz z Wydawnictwa „Złote Myśli”, która odebrała ją za publikację „Angielskie formuły konwersacyjne”, powiedziała w kuluarach, że rynek w tej kategorii rozwija się coraz bardziej dynamicznie. Do tego stopnia, że trzy lata później odrębna kategoria nie będzie już potrzebna.

 

Kryminały na fali

Od 2013 do 2015 roku na szczycie list z literaturą polską plasowały się kryminały twórców, którzy solidnie przez ostatnie lata pracowali na swoją pozycję. Najjaśniej świecące gwiazdy tego gatunku to Zygmunt Miłoszewski i Katarzyna Bonda. „Bezcenny” i „Gniew” zdobyły Miłoszewskiemu statuetkę Bestsellera Empiku dwa lata pod rząd, a Bonda odebrała nagrodę w 2015 r. za „Okularnika” - drugi tom serii o profilerce Saszy Załuskiej.

Gala na światowym poziomie

Pierwsze lata gali Empikowych nagród to były raczej uroczystości niż widowiska. Od 2006 r. zaczęło się to dynamicznie zmieniać. Coraz więcej występów, wizualizacje, łączenie różnych form. Gala podsumowująca 2017 rok była już imprezą na światowym poziomie i takich też wyróżnień się doczekała. Grand Prix w konkursie Baltic Event Awards za najlepszy event roku w całym regionie Morza Bałtyckiego to ogromne wyróżnienie, a znalezienie się w gronie 9 najlepszych wydarzeń kulturalnych na świecie w konkursie World Best Events – wielki zaszczyt.

We współpracy z Agencją Allegro powstało fantastyczne widowisko dla 700 widzów znajdujących się pośrodku sali, czyli w centrum wydarzeń, na cztery sceny i oprawę 360, połączenie koncertów, projekcji, mappingów, baletu i teatru pantomimy z dynamiczną konferansjerką - po prostu kwintesencja nowoczesnego widowiska rozrywkowego na najwyższym poziomie. Całość transmitowała telewizja TVN dla 2,5 mln telewidzów. Z kolei rok temu zaprosiliśmy teleiwdzów do miasta pasji - to własnie ono było scenografią ostatniego rozdania nagród. Trudno będzie przebić dotychczasowe wydarzenia, ale już wiadomo, że Empik podejmie tę próbę ponownie. Jak będzie wyglądąła gala rozdania Bestsellerów Empiku za rok 2019? Przekonamy się już w lutym 2020 roku.