Spis treści:

  1. Krok 1. - Demakijaż oczu, ust i twarzy
  2. Krok 2. - Dokładne oczyszczenie twarzy
  3. Krok 3. - Osuszenie twarzy po ostatnim myciu
  4. Krok 4. - Tonizacja skóry twarzy
  5. Krok 5. - Peeling twarzy (raz w tygodniu)
  6. Jak prawidłowo oczyszczać skórę twarzy rano?
  7. Jak prawidłowo oczyszczać twarz wieczorem?
  8. Lista kosmetyków do oczyszczania twarzy

Nie ma nic gorszego dla skóry niż niedokładnie zmyty makijaż. Nakładanie pielęgnacji na nieoczyszczoną skórę może być wręcz niebezpieczne. Dlaczego? Nasza skóra ma swój mikrobiom, w którym funkcjonują w synergii dobre i złe bakterie. Dla tych ostatnich resztki podkładu, pomadki czy korektora to pożywka, w której mogą się szybko rozwijać, zaburzając delikatną równowagę skóry i powodując stany zapalne.

Poza tym nasze gruczoły (łojowe i potowe) pracują bez przerwy, a naskórek wciąż się odnawia. Co więc zmywamy codziennie z twarzy? Mieszankę martwych komórek, wydzielin oraz wszystkiego, co osadza się na skórze w ciągu dnia. Jeśli więc spędzasz czas w mieście, wraz z wieczornym demakijażem pozbywasz się cząsteczek smogu, wśród których sporą część zajmują uwaga: drobinki startych klocków hamulcowych! Warto więc poświęcić więcej uwagi temu etapowi pielęgnacji. Dzięki niemu cera może odzyskać utracony blask, świeżość oraz gładki i zdrowy wygląd.

 

Pianka  oczyszczająca do twarzy borówka Nacomi

 

Krok 1. - Demakijaż oczu, ust i twarzy

Wieczorny rytuał pielęgnacyjny zawsze rozpoczynamy od demakijażu. Jak powinien wyglądać w wersji idealnej? Otóż pierwszym kosmetykiem do oczyszczania skóry twarzy powinien być łagodny preparat, który rozpuszcza makijaż oczu, ust i twarzy. Może to być uniwersalna, delikatna woda micelarna, która szybko radzi sobie z maskarą, pomadką, podkładem i różem. Działa dzięki micelom, niewielkim cząsteczkom, które ułatwiają „odrywanie” kolorowych zanieczyszczeń ze skóry.

 

Płyn micelarny 3w1 Skin Naturals Garnier

 

Można też wybrać specjalny preparat dwufazowy, który rozpuści makijaż oczu oraz nawet najtrwalszą pomadkę z ust. Do tego olejek do demakijażu twarzy, który dokładnie zemulguje wszystkie warstwy rozświetlaczy, brązerów, pudrów. W pierwszym etapie oczyszczania skóry, można korzystać z kosmetyków, które wymagają zastosowania wacika lub chusteczki. Jednak każda z tych formuł pozostanie na skórze wraz z resztkami makijażu, dlatego jeden etap to za mało. Należy przejść do oczyszczania twarzy z wodą.   

 

Żel do mycia twarzy Wake Up Cheers  Chardonnay  + Gruszka Face Care Yope

 

Krok 2. - Dokładne oczyszczenie twarzy

Czas na wodę. Jest niezbędna by dokładnie oczyścić skórę. Jeśli masz czas, chęć, motywację oraz szczególnie wrażliwą cerę, możesz użyć tej filtrowanej albo mineralnej. W duecie z wodą świetnie zadziałają wszystkie pieniące formuły albo te bez mydła w składzie, na przykład lekkie emulsje lub mleczka. Tu warto wybrać kierując się problemami skóry, jej wrażliwością bądź nadmiernym przesuszeniem lub przetłuszczaniem. W składzie kosmetyków myjących można znaleźć sporo łagodzących wyciągów z ziół i owoców. Są też niewielkie dodatki kwasów owocowych o działaniu złuszczającym oraz witamin i składników rozjaśniających. Specjalne formuły dla cer tłustych zwykle mocniej się pienią, a w ich składzie można trafić na składniki antybakteryjne.

 

Aktywna pianka Fiołek seria Roślinnie Uzdrovisco

 

W przypadku cer bardzo wrażliwych, emulsje myjące są bardzo łagodne i nie niszczą filmu hydrolipidowego skóry. Dodatkowo wyposażone w substancje probiotyczne, wspierają mikrobiom. Jednak najważniejsze w całym rytuale oczyszczającym jest to, by na początku delikatnie zwilżyć twarz wodą i nie nakładać bezpośrednio na skórę kosmetyku. Warto nabrać odrobinę formuły w zagłębienie dłoni, spienić lub zmieszać z wodą i rozprowadzić na twarzy. Chwila delikatnego masażu powinna wystarczyć, by kosmetyk zadziałał. Na koniec, oczywiście trzeba go dokładnie spłukać.

 

Pianka do mycia twarzy Aloe 99% Holika Holika

 

Krok 3. - Osuszenie twarzy po ostatnim myciu

By zachować prawidłowe nawilżenie naskórka i uniknąć efektu „ściągania” można wykorzystać sztuczkę i po myciu twarzy, delikatnie osuszyć skórę przykładając do niej na moment chusteczkę lub bambusową ściereczkę wielokrotnego użytku. Warto się pospieszyć i zanim skóra zupełnie wyschnie, przejść do kolejnego etapu.

Krok 4. - Tonizacja skóry twarzy

Tonik jest elementem rutyny oczyszczającej. Choć zawiera mnóstwo cennych składników, to jego pierwszą i podstawową funkcją jest „doczyszczenie” skóry, przywrócenie jej prawidłowego, lekko kwaśnego pH oraz ściągnięcie porów. Pozostawienie na naskórku zwykłej, z natury twardej kranówki zwykle daje uczucie napiętej skóry i poza nieprzyjemnym wrażeniem, na dłuższą metę nie pomaga w pielęgnacji wrażliwej albo bardzo suchej skóry. Dlatego tonik jest bardzo ważnym etapem podstawowej pielęgnacji twarzy.

 

Łagodny  tonik-serum dermo face physio mikrobiom tołpa

 

Dla ułatwienia i przyspieszenia porannych i wieczornych zabiegów, warto sięgnąć po toniki w praktycznej formie mgiełek. Znajdziesz w nich hydrolaty, dodatki nawilżające jak sok z aloesu, ogórka oraz witaminy i kwas hialuronowy. Tylko pamiętaj! Nie zostawiaj mokrej warstwy toniku na skórze do wyschnięcia. Zanim się wchłonie, od razu przejdź do nakładania serum lub kremu. Taka sztuczka również zapobiega przesuszeniu naskórka.

 

Tonik do twarzy  z Mleczkiem  Tygrysim Superfood Face Toner Fluff

 

Krok 5. - Peeling twarzy (raz w tygodniu)

Etap dodatkowy, dla chętnych i dla wszystkich, którzy mają kłopoty z szorstką cerą, przebarwieniami oraz zanieczyszczeniami związanymi z przetłuszczaniem skóry. Peeling działa złuszczająco na naskórek i ma dwie wersje: z ziarenkami lub enzymami. Warto go zrobić przynajmniej raz w tygodniu, najlepiej przed nałożeniem maseczki, by zadziałała szybciej i głębiej.

 

Peeling szafirowy Japan Pure mikrodermabrazja Yoskine

 

Peelingi z ziarenkami (mielone pestki moreli, śliwki) dobrze sobie radzą z tłustą, mieszaną skórą. Z kolei enzymy będą lepsze w przypadku suchych, delikatniejszych cer, ponieważ zamiast ścierać, rozpuszczają nadmiar martwych komórek naskórka. W przypadku enzymów, najczęściej są nimi wyciągi z ananasa lub papai. Trzecią wersją peelingu jest kosmetyk na bazie delikatnych kwasów owocowych, on również rozpuści nadmiar keratyny nie powodując podrażnień. Jak stosować peeling? Ten z drobinkami nałóż na czystą stonizowaną skórę i masuj opuszkami palców przez kilka minut, a potem spłucz. Z kolei enzymy zwykle mają postać kremu, który nakładasz na kilka minut i spłukujesz. Podobnie kwasowe peelingi, jeśli są w płynnej postaci wystarczy rozprowadzić je wacikiem lub opuszkami palców i zostawić na chwilę, a potem zmyć wodą.

Jak prawidłowo oczyszczać skórę twarzy rano?

Podsumowując: oczyszczanie skóry twarzy to kilka etapów. Poranne mycie to krótszy rytuał, ponieważ nie wymaga demakijażu. Wystarczy jeden kosmetyk w żelu, piance lub kremie. Najlepiej taki, który wymaga spłukania wodą. Chodzi o to by odświeżyć skórę, zmyć z niej nadmiar sebum, potu i kurzu, który również gromadzi się na skórze nocą. Następnie tonik i właściwa pielęgnacja.

 

Hydrolat Organic  Mist Róża + Kaktus Face Care Yope

 

Jak prawidłowo oczyszczać twarz wieczorem?

W skrócie: kosmetyk do demakijażu bez wody, formuła do mycia twarzy z wodą, tonik oraz ewentualnie peeling i po nim również tonik. Wieczorny rytuał oczyszczania skóry jest trochę dłuższy, ale prawidłowo przeprowadzony gwarantuje świeżą, gładką skórę pozbawioną stanów zapalnych i podrażnień wynikających z niedokładnego demakijażu.

 

Peeling delikatny enzymatyczny w piance Bielenda Professional

 

Lista kosmetyków do oczyszczania twarzy

- Yoskine Japan Pure Ryżowa Woda micelarna

- Nivea, Dwufazowy płyn do oczu

- Garnier, Hyaluronic Aloe, żel oczyszczający

- OnlyBio Ritualia Joy Balansujący tonik do twarzy

- Ministertwo Dobrego Mydła, Chałwa – peeling do twarzy