Od czego zacząć planowanie oczka wodnego w ogrodzie? 

Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma obszar, który będzie zagospodarowany pod oczko wodne w ogrodzie. Z jednej strony nie może być ono wystawione na stałe oddziaływanie promieni słonecznych, bo wodą będzie się w nim szybko nagrzewała, co wpłynie na szybszy porost glonów. Istotne jest też unikanie drugiej skrajności – oczko, które będzie schowane pod drzewami może się okazać obiektem częstych i żmudnych prac porządkowych. Wszystko przez spadające liście i gałązki.

Poza samym zacienieniem koniecznie należy uwzględnić nitki instalacji podziemnych takich jak gaz, woda, kanalizacja, telefon i prąd. Chociaż może się zdarzyć, że budowa oczka wodnego nie wpłynie na ingerencję w instalację, to jednak przy jej awarii i konieczności naprawy trzeba będzie zupełnie usunąć zbiornik wodny. Lepiej więc tego uniknąć już na etapie planowania.

 

Dom i ogród: Fontanny i oczka wodne

 

Jak wytyczyć obszar pod oczko wodne w ogrodzie? 

Jest kilka metod na nadanie wstępnego kształtu pod wykop. Niektórzy wprawni ogrodnicy z zacięciem do majsterkowania będą w stanie zrobić do bez używania czegokolwiek. Wystarczy im jedynie wyobraźnia. Doświadczenie pokazuje, że w większości wypadków lepiej jest wykonać dokładny obrys oczka. Jeżeli do dyspozycji jest lina, można dzięki niej ustalić wstępny kształt wykopu. Dobry może być też do tego wąż ogrodowy. Te dwa przedmioty mają jednak jedną wadę – jeden zły ruch szpadlem i przedmiot przecięty. Dlatego oczko wodne najlepiej wytyczyć przy pomocy cienkich palików i sznurka murarskiego, którego koszt to kilka złotych.

 

Ubbink Filtr do oczka wodnego FiltraClear 2500 PlusSet, 1355164

 

Jak zrobić oczko wodne krok po kroku?  

Realizacja wykopu pod oczko wodne 

Gdy wstępny obrys jest już gotowy, dobrym pomysłem będzie uwzględnienie miejsca na ozdoby do oczka wodnego. Może chodzić o kamienne, żwirowe lub piaskowe plaże, figurki, czy roślinność. Zmierzenie ich gabarytów i umieszczenie wokół wytyczonego zbiornika jest praktyczne, bo umożliwi sprawdzenie, czy nadal możliwe będzie sprawne poruszanie się wokoło. W razie konieczności będzie jeszcze czas na modyfikacje planu. Zanim wykona się ostateczny wykop, warto uwzględnić jeszcze jedną sprawę – oczko wodne o nieregularnych kształtach będzie sprawiało wrażenie większego niż w rzeczywistości.

W jaki sposób zabrać się za samo kopanie? Jak wspomniano wyżej, płytkie i nasłonecznione zbiorniki szybko obrastają glonami. Dlatego warto ustalić głębokość zbiornika na poziomie 1 metra. Dno dodatkowo koniecznie trzeba zagęścić piaskiem, najlepiej na grubość 5 cm i dopiero na niego wyłożyć włókninę. Kształt niecki powinien być wykonany ze spadkiem, co wpłynie na stabilność wykopu. Na różnych wysokościach blisko brzegów można wykonać stopnie w kształcie schodków, gdzie znajda się dekoracje do oczka wodnego np. w formie koszy na rośliny.

 

Ubbink Wodospad do ogrodu, lewy, CAZORLA

 

Wykładanie niecki folią ochronną 

Aby zachować pełną szczelność przydomowego zbiornika wodnego, trzeba wyłożyć go folią PVC. Oczywiście nie może to być po prostu folia o dowolnej grubości. Zaleca się stosowanie takiej o wartości 0,5 mm, a nawet 1 mm, jak w wypadku folii do oczka wodnego AquaLiner od Ubbink. Po wyłożeniu niecki kolejnym krokiem jest stopniowe napełnianie jej wodą, by materiał mógł dobrze się ułożyć. Co najważniejsze – nie można przycinać folii, zanim oczko wodne w ogrodzie się nie zapełni! Dopiero po zalaniu go w pełni można zredukować długość materiału tak, by na brzegach zostawić go mniej więcej po 30 cm.

Zamiast folii wprawni budowlańcy mogą użyć betonu. Dzięki niemu cała konstrukcja będzie trwalsza i niezwykle stabilna. Jak zrobić oczko wodne betonowe? Warto przygotować głębszy i szerszy wykop, ponieważ na dno i ścianki trzeba będzie wysypać kamień w formie tłucznia i odpowiednio go zagęścić. Konieczne też będzie skonstruowanie zbrojenia, chociaż nie musi ono być wykonane z grubych prętów. Całość należy otoczyć szalunkiem, który uniemożliwi rozlanie się betonu na dno. Ścianki należy zalewać w pierwszej kolejności, a dopiero gdy beton zastygnie, można przejść do wylewania dna. Nie ma konieczności rozkładania później folii PVC, jednak warto pokryć beton preparatem wodoszczelnym.

 

Ubbink Folia do oczka wodnego AquaLiner, 4x4 m, PVC, 1062794

 

Zagospodarowanie brzegów wokół oczka wodnego 

Aby można było powiedzieć, że konstrukcja wygląda jak gotowe oczko wodne, potrzebne są jeszcze rośliny i inne ozdoby. Z ziemi, która powstała po wykopie, można stworzyć nasyp w formie kaskady. Pompa do oczka wodnego będzie dostarczać wodę na szczyt, gdzie może znaleźć się wodospad ogrodowy CAZORLA. W jego zestawie znajduje się wszystko, co niezbędne do uzyskania gotowego efektu. Dzięki niemu nie tylko można poczuć się, jak nad strumykiem, ale też wpłynąć na równowagę biologiczną w zbiorniku przez lepsze natlenowanie wody.

Poza roślinnością i kamieniami osadzanymi na zaprawie cementowej można też wykorzystać żwir do urządzenia plaży. Bardzo blisko niej warto uformować płyciznę i na niej umieścić kilka głazów, które delikatnie będą wystawać ponad lustro wody. W ten sposób całość będzie nie tylko przyjazna dla obserwatorów wypoczywających w ogrodzie, ale też dla zwierząt, które żyją w wodzie.

 

Ubbink Folia do stawu imitująca kamień Classic, 5x0,4 m, szara 1331001

 

Jak zadbać o czystość oczka wodnego w ogrodzie? 

Poza stałym wyławianiem liści i innych zanieczyszczeń z powierzchni oczka trzeba też zadbać o jakość wody. Służy do tego filtr do oczka wodnego. W zależności od tego, czy w zbiorniku są rybki, czy nie i jakiej pojemności jest oczko, dobiera się odpowiedni sprzęt. Dobre sprzęty zapewniają nie tylko filtrację mechaniczną, ale tez biologiczną. Zawarta jest w nich także lampa do oczka wodnego, która reguluje wzrost glonów. Takim wydajnym zestawem jest np. Filtr do oczka wodnego FiltraClear 2500 PlusSet.

Teraz już lepiej wiesz, jak zrobić małe oczko wodne w ogrodzie. Koszt inwestycji w postaci przygotowania niecki nie jest zbyt wysoki i zazwyczaj nie przekracza kilkuset złotych. Dalsze inwestycje związane są z nabyciem ozdób, roślin, ryb, wydajnych systemów filtracji, czy wodospadów. W takim wypadku trzeba nastawić się na wydatek rzędu nawet 2 tysięcy złotych.

Więcej pomysłów na dom i ogród znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock