Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, aby uchwycić w kadrze z bliska owady czy kwiaty? A może spadający płatek śniegu czy kroplę wody? Efekty takiej fotografii mogą być naprawdę spektakularne i umożliwiają pokazanie odbiorcom świata z perspektywy, której nie dostrzegają na co dzień. Makrofotografia naprawdę wciąga – wiele osób, raz spróbowawszy robienia zdjęć w tym trybie, całkowicie poświęca się robieniu zdjęć makro.

Obiektywy - pełna oferta

Makrofotografia – co warto wiedzieć?

Jako rodzaj fotografii, w której obiekt jest uwieczniany w realnych rozmiarach bądź nawet powiększonych, makrofotografia świetnie sprawdza się do chwytania w kadrze piękna przyrody – choć nie znaczy to, że nie można użyć jej również do innych celów. Robienie zdjęć w postaci makro wymaga znajomości zasad manualnej obsługi aparatu, ale również odpowiednich akcesoriów. Robiąc zdjęcia z wykorzystaniem obiektywu długoogniskowego czy średniooogniskowego, trudno będzie uzyskać zadowalający efekt.

Fotografując małe obiekty, musisz mieć możliwość maksymalnego zbliżenia, mogąc jednocześnie uchwycić go w jak największej skali.

Skala odwzorowania – pojęcie istotne w maktofotografii

Podstawą zrozumienia makrofotografii jest skala odwzorowania – pojęcie odnoszące się do współczynnika powiększenia danego obiektywu. W uproszczeniu można określić ją mianem stosunku wielkości fotografowanego obiektu do rozmiaru jego odzwierciedlenia na matrycy. A to w zasadzie oznacza miejsce przecięcia osi obiektu i jego projekcji. Uchwycenie obiektu w skali 1:1 z wykorzystaniem obiektywu makro wymaga więc zachowania odległości od obiektu, będącej co najmniej dwukrotność jego ogniskowej.

aparaty fotograficzne

To od skali odwzorowania zależy, w jakim powiększeniu będzie można uwiecznić fotografowany obiekt. Każdy obiektyw powinien być opatrzony wartością skali odwzorowania, co pozwoli ci na ocenę jego przydatności w makrofotografii.

Obiektyw makro – jakimi parametrami powinien się cechować?

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów fotografii, makrofotografia również wymaga doskonałego zaplecza technicznego. Aby zrobić dobre zdjęcia makro, musisz wiedzieć, jak dobrze ustawić ekspozycję, manipulując ustawieniami czułości ISO, wartości przysłony oraz czasu naświetlania. W przypadku fotografii makro dochodzi do tego również umiejętność ostrzenia obrazu w taki sposób, aby wydobyć maksimum detali z fotografowanego obrazu.

Obiektyw nadający się do makrofotografii powinien być dostosowany do robienia zdjęć z bardzo niewielkiej odległości w jak największej skali. Mając na uwadze mechanizm skali odwzorowania, który opisaliśmy powyżej, łatwo można wywnioskować, ile powinna wynosić długość ogniskowej takiego obiektywu. W obiektywach makro zazwyczaj jest ona dość krótka – od 40 do 100 mm. Takie parametry umożliwiają wykonanie zdjęcia w skali 1:1 lub większej przy optymalnej odległości. Szukaj obiektywów stałoogniskowych – zmiennoogniskowe nie sprawdzają się w fotografii makro. Zmiennoogniskowe co prawda pozwalają na zoomowanie, jednak odbywa się to kosztem jakości.

akcesoria fotograficzne

Czy warto celować w najkrótszą długość ogniskowej? Choć pozwoli ona znacznie skrócić odległość ostrzenia, wykonanie fotografii w satysfakcjonującej jakości może być w tym przypadku dosyć trudne. Jeśli jednak czujesz, że masz wystarczająco dużo doświadczenia, by temu sprostać, zdecydowanie warto spróbować.

Najlepszy stosunek komfortu wykonywania fotografii do jakości zagwarantują ci obiektywy o ogniskowej 90-100 mm. Polecamy między innymi: TAMRON 272EE, TAMRON SP 90 mm, czy dość przystępny cenowo SAMYANG 100 mm. Potrzebny ci obiektyw makro do telefonu? Takie rozwiązanie również jest możliwe. Sprawdź poręczne miniobiektywy Kodaka. Dzięki ich wykorzystaniu wykonasz spektakularne fotografie owadów, roślin, czy innych drobnych obiektów w skali 1:1 bez utraty jakości.

obiektyw canon

Pierścienie makro – czym są?

Pierścienie makro to alternatywa, która pozwala na wykorzystanie posiadanych obiektywów do fotografowania w skali 1:1. Jak to możliwe, skoro zwyczajne obiektywy nie gwarantują takiej możliwości? Dzięki temu, że zamontujesz pierścień pośredni, obiektyw będzie znajdował się w większej odległości od matrycy. A to z kolei pozwoli ci ostrzyć z bliska.

Pierścień to świetne rozwiązanie, jeśli niekoniecznie zależy ci na zakupie nowego obiektywu, a jednocześnie chcesz uzyskać jak najlepszy efekt – pełen detali, tak ważnych w fotografii makro. Wybierając pierścienie pośrednie, pamiętaj, że musisz dopasować je do marki aparatu i obiektywu – jak na przykład Sony czy Nikon – ponieważ mogą różnić się rozmiarami.

pierścienie pośrednie

Możesz zdecydować się również na filtry, które nakłada się na obiektyw. Taka praktyka może mieć jednak negatywny wpływ na jakość twoich zdjęć.

Robienie zdjęć makro nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać – podstawą jest tutaj dobór sprzętu. Dzięki obiektywom i pierścieniom uchwycisz pełnię piękna małych obiektów w dużej skali!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.