Kobieta-wojownik jest dziś obecna w filmie o wiele częściej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Bohaterki wywalczyły sobie należne im miejsce na ekranie, ale nie zawsze poświęcano im tyle miejsca. Mniej więcej od połowy lat 80. XX wieku na ekranach kin zaczęły pojawiać się pierwsze nieustraszone kobiety np. Ellen Ripley w serii „Obcy”. Role silnych kobiet można było także dostrzegać w filmach akcji przy boku głównych postaci męskich (np. Sarah Connor w „Terminatorze” czy Zula w „Conanie Niszczycielu”). Stopniowo kobiety z tradycyjnych filmowych ról dam i opiekunek domowego ogniska wchodziły w role famme fatale, wojowniczek i silnych bohaterek żądnych zemsty (pisaliśmy o nich także w osobnym artykule pt. "5 filmów o zemście kobiet"), zyskując coraz większą popularność i zaskarbiając sobie sympatię widzów. W tym roku, za sprawą wspomnianych premier, prawdopodobnie skradną większą część uwagi filmowej widowni.

Mulan

 

Hua Mulan w disneyowskim przeboju

Każda kolejna wersja fabularna ukochanych animacji Disneya wiąże się z dużymi oczekiwaniami i nadziejami fanów. Tym razem podsycanymi dodatkowo przez fakt, że na premierę „Mulan” trzeba było naprawdę długo czekać (data premiery była kilkakrotnie przesuwana ze względu na sytuację w branży filmowej spowodowaną pandemią koronawirusa). Jednak w tym tygodniu - 11 września, jedna z ulubionych bajek Disneya, oparta na chińskiej legendzie, wreszcie trafia do kin. Wybieracie się?

„Mulan” to historia dziewczyny, która udaje mężczyznę, by ocalić ojca przed powołaniem do chińskiej armii mobilizującej się do walki z wrogiem. Jako żołnierz będzie stawiać czoła rówieśnikom, którzy najpierw postrzegają ją jako słabą, z czasem jednak przekonują się do jej wartości, a nawet pozycji lidera. Przekonują się przede wszystkim dlatego, że Mulan posiada wyśmienite umiejętności walki i niezwykłą moc. Taka perspektywa sprawia, że film stanowi pokrzepiającą opowieść wzmacniającą pozycję kobiet. Poza tym spodoba się zwłaszcza tym, którzy czekają na imponujące sceny walk i bitew wspierane komputerowo oraz wyjątkowe zdjęcia orientalnych lokacji.

Tegoroczna premiera „Mulan” jest wyjątkowa nie tylko ze względu na nieprzewidziane opóźnienia. W związku z wyjątkową sytuacją zdecydowano się na niecodzienną dystrybucję filmu. Poza wersją kinową, Disney postanowił udostępnić film online subskrybentom Disney+ (za dodatkową opłatą). Dlatego z budżetem szacowanym na 200 milionów dolarów „Mulan” jest najdroższym filmem, jaki kiedykolwiek pojawił się bezpośrednio w Internecie.

Nie obyło się także bez kontrowersji w momencie światowej premiery. W związku z wypowiedziami aktorki Liu Yifei, odgrywającej główną rolę, która poparła policję w Hongkongu brutalnie tłumiącą tamtejsze prodemokratycze protesty, aktywiści wzywają do bojkotu filmu. W mediach pojawiają się nawoływania do #BoycottMulan, a pomimo w większości entuzjastycznych recenzji filmu, uczestnicy protestu wystawiają mu niskie noty.

 

Black Widow w uniwersum Marvela

Natalya Romanov, czyli Black Widow w Marvel Cinematic Universe jest jedną z ważniejszych żeńskich postaci i istotnym członkiem Avengers. Obdarzona niesamowitymi talentami m.in. do manipulacji psychologicznej, bywa bezwzględna, potrafi walczyć i bronić się przed inwazjami, a do tego jest niezwykle pomysłowa. Scarlett Johansson zagrała postać Marvela w ośmiu filmach MCU:

  • „Iron Man 2” (2010)

  • „Avengers” (2012)

  • „Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz” (2014)

  • „Avengers: Czas Ultrona” (2015)

  • „Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów” (2016)

  • „Avengers: Wojna Bez Granic” (2018)

  • „Kapitan Marvel” (2019)

  • „Avengers: Koniec Gry” (2019)

Niebawem ponownie wcieli się w tę rolę w samodzielnym filmie „Black Widow”, którego polska premiera zaplanowana została na 6 listopada 2020 roku.

 

Diana Prince czyli Wonder Woman

Choć postać Wonder Woman istnieje od blisko 80 lat dopiero od niedawna zyskuje zasłużoną popularność. W filmie z 2017 roku nieśmiertelna amazońska bogini przenosi się do czasów współczesnych, by zakończyć konflikt, który wybuchł w Europie. Wojna jest tu prowadzona na co najmniej kilku płaszczyznach. Oprócz typowej dla filmu akcji walki, prezentuje zderzenie na linii kobiecej i męskiej obyczajowości. Wonder Woman to jedna z najpotężniejszych postaci wśród superbohaterów. Dlatego pomimo, iż jest szlachetna i kochająca, nie dajcie się zwieść - potrafi także skutecznie dopiec swoim przeciwnikom. W ostatniej ekranizacji przygód Wonder Woman, na uwagę zasługuje także rola Gal Gadot. Jej osobowość, fizyczność i nastawienie pozwoliło stworzyć całkiem udaną wizję kobiecego bohaterstwa. Już 2 października poznamy kolejną odsłonę przygód Diany Prince w filmie „Wonder Woman 1984”. 

Wonder woman

 

Ellen Ripley z serii „Obcy”

Ta bohaterka to absolutna ikona, która zdefiniowała koncepcję kobiet-wojowniczek w kinie. Ellen Ripley (Sigourney Weaver) stała się jedną z bardziej znanych postaci science-fiction, bo stawiła czoła potworowi i do tego potrafiła przetrwać niebezpieczne spotkania z nim, podczas gdy wyszkoleni żołnierze (mężczyźni) byli masowo zabijani. Była kamieniem milowym w sposobie, w jaki Hollywood traktowało postacie kobiece. Nie tylko ze względu na wiele scen heroicznej walki, ale także na sarkazm, postawę oraz sposób, w jaki została zaprezentowana. Bez makijażu i w mało kobiecym kombinezonie stara się przetrwać, ładując swoje pistolety i sprawdzając płomień w miotaczu ognia. Bez znaczenia czy jest przy tym postrzegana jako agresywna czy brudna.

 

Furiosa w „Mad Max: Na drodze gniewu”

To, co sprawia, że „Mad Max: Na drodze gniewu” z 2015 roku jest tak fascynujący, to nie tylko to, że jest udanym odświeżeniem klasycznej wersji filmu, ale przede wszystkim to, że stanowi, jak na tego typu gatunek, uderzająco feministyczny obraz. W jego centrum znajduje się cesarzowa Furiosa (Charlize Theron), która zwraca się przeciwko despocie - Wiecznemu Joe i pomaga w ucieczce kilku kobietom. Ma ramię robota, zna się na niemal każdej broni i prowadzi opancerzoną ciężarówkę w śmiertelnie szybkim pościgu. Choć jest daleka od typowej wojowniczki zarówno pod względem wyglądu, jak i stylu, nie jest pozbawiona charakteru. To jej współczucie zapoczątkowało wydarzenia w filmie, a determinacja pozwoliła na poprowadzenie niebezpiecznej ucieczki. Jest to z pewnością jedna z bardziej odznaczających się żeńskich postaci, zwłaszcza, że udało jej się przyćmić typowego dla serii męskiego bohatera (Tom Hardy).

Mad Max

 

Panna Młoda z „Kill Billa”

Panna Młoda z filmu Quentina Tarrantino to bohaterka kierowana żądzą zemsty krwawo rozprawiająca się z wrogami, którzy próbowali ją zabić. Jest jedną z najbardziej nieustraszonych i zawziętych wojowniczek, jakie mieliśmy okazję oglądać na dużym ekranie. Bezwzględna zabójczyni i mistrzyni sztuk walki, z olbrzymią zawziętością realizuje swój cel, pozostawiając za sobą kompletne zgliszcza i górę martwych ciał. Występ Umy Thurman w tej roli był spektakularny, a każda jej walka - ucztą dla widzów o mocnych nerwach.

 

Katniss Everdeen w „Igrzyskach śmierci

Kiedy Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence) zgłasza się na ochotnika, by zająć miejsce siostry podczas Igrzysk Śmierci, corocznej walki na śmierć i życie, okazuje się, że jest to początek jej podróży, podczas której musi walczyć o przetrwanie. W całej filmowej trylogii Katniss wykorzystuje swój spryt, umiejętności łowieckie i doświadczenie łucznicze, aby nie tylko wyjść zwycięsko z kolejnych meczów, ale także obalić zły reżim w państwie Panem. Sukces kasowy produkcji dodatkowo udowadnia, że film prowadzony przez młodą bohaterkę, która nie została obsadzona jako symbol seksu, może przyciągać widzów. Poza tym, by Katniss triumfowała, musi uosabiać cechy, których od dawna brakuje bohaterkom prezentowanym stereotypowo w kulturze popularnej (poświęcenie, współczucie, inteligencja). Dlatego tym bardziej chcemy jej kibicować.

igrzyska śmierci

 

Filmowych wojowniczek jest zdecydowanie więcej, nie tylko w wymiarze walczących wręcz bohaterek. Wśród tych, które dzięki spektakularnym wyczynom zapadły nam w pamięć, nie można pominąć Lary Croft, księżniczki Leii, Erin Brockovich czy Lisabet Salander. Możecie wskazać więcej?