Od dekad zgiełk Nowego Jorku pociąga reżyserów, którzy wybierają to miasto na tło dla swoich filmów, bez względu na temat czy budżet. Przede wszystkim dlatego, że jest to miejsce niezwykle inspirujące i będące uosobieniem spełniania marzeń. Dla wielu ludzi stanowi możliwość realizowania pasji, ale ma też mroczną i niebezpieczną stronę. Nowy Jork to jedno z najbardziej znanych miast na świecie i prawdziwy tygiel kulturowy. Posiada swoją renomę, a panująca w nim atmosfera wydaje się być nie do podrobienia. Tę niesamowitą energię wyczuwają i od lat wykorzystują filmowcy, nowojorczycy ale nie tylko, którzy pokochali to miasto. Dlatego np. Woody Allen, Martin Scorsese czy Spike Lee często tworzą filmy, w których Nowy Jork odgrywa główną rolę. Dzięki temu kiedy pojedzie się do Nowego Jorku można poczuć się jakby było się na planie filmowym.
Które popularne produkcje dzieją się właśnie tam?

W deszczowy dzień w Nowym Jorku(DVD)

 

Woody Allen i jego słabość do Nowego Jorku

Każda lista filmów zrealizowanych w Nowym Jorku musi zawierać choć jeden tytuł tego reżysera. Woody Allen uwielbia to miasto i zrealizował w nim co najmniej kilka swoich filmów m.in. „Annie Hall” z 1977 roku. Film, który okazał się pierwszym wielkim sukcesem w karierze Allena (zdobył 4 statuetki Akademii) to historia burzliwego związku komika Alvy Singera (Woody Allen) z tytułową Annie (Diane Keaton). Ta wysublimowana i inteligentna komedia romantyczna, będąca jednocześnie najbardziej autobiograficznym filmem w dorobku reżysera, stanowi ważne i wnikliwe spojrzenie na relacje łączące dorosłych ludzi. Jest też, co równie ważne, popisem dowcipu Allena, który w „Annie Hall” osiąga najwyższy poziom. Rozszerzone monologi, zabawne dialogi i skecze, które przewijają się przez cały film, dotykają różnych sfer życia, traktując m.in. o tożsamości czy przynależności. Nie szczędzą też grupy introwertycznych nowojorskich inteligentów czy znienawidzonego Hollywood. Drugą oprócz humoru istotną warstwą filmu jest Nowy Jork, który jest dla Allena muzą i odgrywa znaczącą rolę. Doborem legendarnych lokalizacji, występujących w filmie, reżyser prezentuje esencję Nowego Jorku i oddaje miastu hołd.

„Manhattan” (Blu-ray Disc)

 

Kolejny film reżysera mocno osadzony w realiach Nowego Jorku i jedna z jego najbardziej znanych produkcji to „Manhattan”, dramat romantyczny opowiadający historię nowojorczyka, pisarza telewizyjnego i jego dość interesującego randkowego życia. To film o znajdowaniu miłości i szczęścia w mieście, w którym wszystko wydaje się możliwe. Jednak równorzędnym do fabuły, jeśli nie najważniejszym elementem filmu była jego warstwa wizualna. Panoramiczne kadrowanie oraz zdjęcia pozwoliły na zaprezentowanie miasta w sposób imponujący. Zarówno „Annie Hall” jak i „Manhattan” to obrazy, które mogą stanowić dla widzów przewodnik po Nowym Jorku. Reżyser umiejętnie obrazuje w nich nie tylko miasto, ale także warstwę kulturową oraz tkankę społeczną, z ulubioną przez niego grupą introwertycznych inteligentów.

Annie Hall(DVD)

 

Najnowszy „W deszczowy dzień w Nowym Jorku” właśnie ma swoją premierę na DVD. To opowieść o parze studentów Ashleigh (Elle Fanning) i Gatsby (Timothee Chalamet), których w Nowym Jorku czeka seria nieoczekiwanych przygód. Film, jak to u Allena, pełen jest humoru, inteligentnych dialogów i gierek słownych, które tym razem są udziałem młodego pokolenia aktorów (w filmie występuje także Selena Gomez). Wszystko podane w lekkiej formie i charakterystycznym dla reżysera stylu.

Premiera filmu nie obyła się jednak bez skandalu. „W deszczowy dzień w Nowym Jorku” początkowo ukazał się tylko w kilku europejskich miastach ponieważ Amazon zerwał umowę producencką z reżyserem, po ujawnieniu wystosowanych wobec niego oskarżeń o molestowanie.

 

Nowy Jork pod przykrywką Gotham City

„Joker”, czyli tegoroczny sukces kasowy Todda Phillipsa to film opowiadający historię narodzin odwiecznego i największego wroga Batmana. Warto jednak zauważyć, jak ważne w przekazaniu tej mrocznej opowieści było genialne zaprezentowanie miasta, stanowiące tło ale też idealny kontekst dla całej historii. Dlatego to właśnie Nowy Jork oglądamy tu w roli Gotham City. Miasto zaprezentowane w filmie przez scenografa Marka Friedberga stanowi odrębną postać. Odzwierciedla mityczny status Gotham City i odkrywa nowe, dotąd niewykorzystywane w innych produkcjach lokalizacje miasta. Takie, które posiadają odpowiedni klimat oraz potrafią wprowadzić mroczną atmosferę i nipokój. Dlatego zaprezentowane tu stare stacje metra, samochody i ciężarówki, walające się śmieci i przygaszone światło, sprawiają że ulica aż gotuje się i krzyczy, oddziałując w ten sposób dużo mocniej na odbiorców. Dzięki temu niektóre sceny z filmu na zawsze już pozostaną w świadomości widzów. Miedzy innymi ta, gdy Joker tańczy na schodach w pobliżu swojego domu. Wspomniane miejsce zlokalizowane w nowojorskim Bronksie na fali popularności filmu - przeżywa oblężenie i stało się już atrakcją turystyczną.

 

Kurs po Nowym Jorku

Ten jeden z najlepszych filmów wszechczasów zabiera widzów na pełną emocji przejażdżkę po Nowym Jorku. Travis Bickle to weteran wojny w Wietnamie i tytułowy „Taksówkarz”, który spędza bezsenne noce jako kierowca i spotyka ludzi, którzy wciąż ciągnął go w dół, wywołując w nim poczucie depresji, gniewu i agresji. Młody Robert De Niro w filmie Martina Scorsese wypada brawurowo w tej intensywnej historii o przestępczości, przemocy i wyobcowaniu, opowiedzianej niezapomnianymi sekwencjami dialogów i monologów. Dodatkowo zabiera pasażerów w wiele znanych miejsc w Nowym Jorku.

 

Miasto wielkich pieniędzy  

Tytuł następnego filmu, który rozgrywa się w Nowym Jorku mówi sam za siebie. „Wall Street” to najbardziej rozpoznawalna w mieście lokalizacja dla wszystkich finansowych graczy i tytuł znanego dramatu Oliviera Stone’a. Bud Fox, młody makler papierów wartościowych, wchodzi do świata wielkich pieniędzy i rozgrywek między korporacjami. Szybko jednak losy bohatera pokazują, co dzieje się z ludźmi motywowanymi chciwością, kuszonymi bogactwem, flirtującymi z wielkim biznesem, z którym nie da się wygrać. „Wall Street” to opowieść o chciwości i niepohamowanych ambicjach w świecie finansów w latach 80. XX wieku. Nowy Jork to nęcąca perspektywa na sukces i wielkie pieniądze, ale miejsce, które brutalnie weryfikuje możliwości spełnienia marzeń o karierze i amerykańskim śnie. Film z 1987 roku z Michaelem Douglasem w roli głównej, doczekał się sequela i uwspółcześnionej wersji w postaci produkcji Martina Scorsese z 2013 roku pt. „Wilk z Wall Street”.

Wilk z Wall Street (Blu-ray Disc)

 

Nowy Jork, czyli tygiel kulturowy

Gangi Nowego Jorku” to kolejny film Martina Scorsese w naszym zestawieniu i kolejny, który porusza ważny temat, z punktu widzenia funkcji jaką pełni to miasto. Wielkie Jabłko to od zawsze tygiel kulturowy i miejsce napływu imigrantów z całego świata, którzy często właśnie tu rozpoczynają nowe życie. Dlatego film inspirowany jest wydarzeniami, jakie miały miejsce w Nowym Jorku lat 60. XIX wieku i mówi o napięciu rasowym oraz podziale klas, który niemal od zawsze trapi Stany Zjednoczone. Produkcja Scorsese to badanie przestępczości zorganizowanej Nowego Jorku. Akcja rozgrywa się w amerykańskiej metropolii przed wojną secesyjną i podczas niej, a fabuła koncentruje się na gangach, które kiedyś kontrolowały obszar Five-Points w Nowym Jorku, podążając za działalnością przywódcy jednego z nich. To pełen brutalności dramat zemsty i historia wojen gangów naznaczona niepokojami społeczności, wywołanymi napływem imigrantów. W obsadzie występują Leonardo Di Caprio, Cameron Diaz i Daniel Day-Lewis.

 

Nowy Jork – piąty główny bohater

Dziś trudno sobie wyobrazić, by bohaterki „Seksu w wielkim mieście” mogły mieszkać gdzie indziej. Nowy Jork był nie tylko tłem dla losów czterech słynnych przyjaciółek, ale niezwykle ważnym towarzyszem ich przygód. Liczne restauracje, butiki oraz miejsca, gdzie dziewczyny spotykały na co dzień, a także na szalone imprezy, stały się kultowymi, które do dziś są odwiedzane przez turystów (istnieją nawet przewodnicy, którzy chętnych przyjezdnych oprowadzają po najważniejszych serialowych miejscach). Serial pokazywał piękno i uroki miasta, m.in. bogate ulice Manhattanu, w tym charakterystyczne kamienice ze schodami (w jednej z nich mieszkała Carrie Bradshaw). Ale Nowy Jork przedstawiono jako miasto nowoczesne i wyznaczające trendy także w sferze kulturowej. Poważne tematy, takie jak np. te dotyczące kwestii emancypacyjnych i świadomościowych kobiet, które poruszano w serialu, wprost nie mogły mieć lepszego miejsca na premierę.

Seks w wielkim mieście

 

Zgoła inny Nowy Jork pokazują widzom bohaterki „Girls”, serialu który często nazywany jest współczesną wersją „Seksu w wielkim mieście”. I niby na pierwszy rzut oka wszystko się zgadza, obserwujemy cztery przyjaciółki (mniej więcej dekadę młodsze od swoich poprzedniczek), które mieszkają w Nowym Jorku, w wymarzonym „centrum świata”. Jednak, podczas gdy Carrie z „Seksu w wielkim mieście” ma mieszkanie na Manhattanie, główna bohaterka „Girls” – Hannah mieszka w Greenpoint na Brooklynie we współdzielonym mieszkaniu, a zamiast kupować swoje pierwsze pantofelki Manolo Blahnika wraca z kolejnego bezpłatnego stażu. I to właśnie ten realizm, przy pomocy którego prezentowane jest życie młodego pokolenia w wielkim mieście (ze wszystkimi tego konsekwencjami) to główny atut serialu. Tytułowe dziewczyny w zderzeniu z piętrzącymi się trudnościami i ciągłym pędem, będącym domeną dorosłego życia, bardzo szybko wywracają mit niezwykłego miasta o niekończących się możliwościach. Ich początkowy zachwyt nad miejscem, o którym tak wiele słyszały, i z którym wiązały swoje nadzieje, blednie wraz z kolejnymi problemami finansowymi, mieszkaniowymi czy prywatnymi. To dlatego w „Dziewczynach” rzadko można obserwować kadry z Manhattanu czy innych popularnych nowojorskich miejscówek. Widać za to zwykłe knajpy, całkiem przeciętne mieszkania i często obskurne budynki. Dwa inne światy? A może tylko przeniesienie perspektywy zza szyby wygodnej taksówki na miejski rower.

 

Nowy Jork – tu wszystko się zaczyna

Nowy Jork to arena wielkich wydarzeń, siła sprawcza różnych sytuacji i od zawsze miejsce wyjątkowych spotkań. Tu też trafiają na siebie bohaterowie kolejnego filmu ze znanym nowojorskim wątkiem. „Kiedy Harry poznał Sally” to historia dwójki interesujących bohaterów (w tych rolach Billy Crystal i Meg Ryan), którzy spotykają się po latach, by z czasem ich relacja przeobraziła się w… No właśnie, to była tylko przyjaźń czy jednak romans? „Kiedy Harry poznał Sally” to inteligentna komedia romantyczna, która podsuwa widzom pod rozwagę istotny temat. Zadaje pytanie: czy kobiety i mężczyźni mogą być tylko przyjaciółmi? Zachęca także do analizowania własnych przyjaźni i romansów.

Dodatkowo w tym konkretnie filmowym Nowym Jorku wiele może widzów urzec. Zmieniające się pory roku, ta wyjątkowa skłonność do wpadania na siebie przez przypadek w milionowej przecież metropolii i miejsca, które na zawsze zapadają w pamięć, jak np. Katz’s Delicatessen ze słynną sceną miłosnego uniesienia. Wielu widzów kojarzy tę restaurację, właśnie dzięki filmowi, a samo Katz’s Deli odwiedzane jest do dziś przez rzesze turystów.

Kiedy Harry poznał Sally(DVD)

 

Stolica mody i miasto zakupów

Nowy Jork to miasto idealne na zakupy nie tylko dla kobiet, ale dla nich szczególnie. Po zwiedzaniu modnych miejsc znanych z „Seksu w wielkim mieście”, warto także udać się do pewnego butiku, którego wystawę w słynnej scenie z filmu „Śniadanie u Tiffanego” oglądała nie kto inny, jak stylowa Audrey Hepburn. Zarówno butik, jak i restauracja w której bohaterka jadła śniadanie mieszczą się w tym samym miejscu przy Piątej Alei, niezmiennie od blisko 60 lat. „Śniadanie u Tiffanego” to ponadczasowa komedia romantyczna i opowieść o Holly Golightly, która w wielkim mieście szuka przygody, miłości i pieniędzy. To także film-marzenie brandingowe dla każdej firmy i prawdopodobnie najlepszy przykład product placement. Ale przede wszystkim nieustająca modowa inspiracja dla kobiet z całego świata.

 

Nowojorska mafia

„Ojciec chrzestny” to kolejny film traktujący o nowojorskim świecie przestępczym. Arcydzieło Francisa Forda Coppoli, uważane za jeden z najlepszych filmów wszechczasów to zdobywca trzech Oscarów, który na widzach odcisnął niezatarte piętno. To film o mafijnych rozgrywkach, miłości i rodzinie, który przedstawia realistyczny portret nowojorskiej mafii z lat 50. XX wieku. Akcja trylogii rozgrywa się we wszystkich pięciu dzielnicach Nowego Jorku i wielu charakterystycznych lokalizacjach np. w Little Italy. Nowy Jork za czasów Don Corleone jest mroczny, niebezpieczny i rozwija się w jedną z najważniejszych metropolii na świecie.

Jesteście ciekawi, jakie jeszcze filmy rozgrywają się w Nowym Jorku? Jest ich naprawdę sporo. Oto kilka kolejnych tytułów: „Birdman”, „Dziecko Rosemary”, „Pogromcy duchów”, „Kevin sam w Nowym Jorku”, „Przyjaciele”, „Vanilla sky”, „Sobotnie gorączka, „American Psycho”, „West side story”. Wiele z nich znajdziecie w naszym sklepie empik.com.