Tej wiosny każdy znajdzie ciekawą pozycję dla siebie. Na księgarnianych półkach sporo będzie literatury obyczajowej, ale nie zabraknie też kryminałów czy literatury faktu. Znajdzie się też coś dla miłośników kulinariów.

 

„Nazwijmy to miłość” Janusz Leon Wiśniewski

Nazwijmy to miłość - Wiśniewski Janusz Leon

Nie tak dawno temu Janusz Wiśniewski zaskoczył wydaniem kontynuacji swojego bestsellerowego tytułu, czyli „Samotności w sieci”, a ci, którzy dopiero skończyli czytać „Koniec samotności” mogą już sięgnąć po nowy tytuł pióra najsłynniejszego pisarza wśród naukowców. „Nazwijmy to miłość” to zbiór wielu ludzkich historii – osób w różnym wieku, na innych etapach życia. Choć z pozoru bohaterowie są zupełnie różni, łączy ich ciągłe poszukiwanie szczęścia. Opowiadania zawarte w „Nazwijmy to miłość” niekoniecznie opisują model on+ona=wnm. Tym bardziej warto sięgnąć po tę książkę.

 

„Zamek z piasku” Magdalena Witkiewicz

Zamek z piasku - Witkiewicz Magdalena

Od 2012 roku, kiedy trzecia powieść Magdaleny Witkiewicz „Opowieść niewiernej” stała się bestsellerem, kariera pisarska pochodzącej z Gdańska pisarki nabrała niewiarygodnego tempa. Oprócz własnych powieści Witkiewicz chętnie podejmuje się wspólnego pisania. Tak powstało m.in. „Biuro M” napisane z Alkiem Rogozińskim czy niedawno „Cymanowski młyn” – horror stworzony wspólnie z Stefanem Dardą. Teraz jednak Witkiewicz wraca do literatury obyczajowej w powieści „Zamek z piasku”. Fabuła orbituje wokół trójki bohaterów: młodego małżeństwa oraz tego trzeciego, przyjaciela, który zmienia optykę na dotychczasową relację. Tytuł jest metaforą związków, które choć piękne, bywają kruche niczym tytułowy zamek z piasku.

 

„Jadłonomia po polsku” Marta Dymek

Jadłonomia po polsku - Dymek Marta

Odchodzimy na chwilę od beletrystyki, ponieważ Marta Dymek, autorka niezwykle popularnego bloga i serii wegetariańskich książek kucharskich „Jadłonomia”, prezentuje nam nową pozycję. „Jadłonomia po polsku”. Choć kuchnia polska ma opinię bardzo tłustej, gdzie mięso wydaje się nieodzownym składnikiem, Marta Dymek pokazuje, że od lat istnieje prawdziwe bogactwo smaku wywodzące się z rosnących w naszym kraju roślin. „Jadłonomia po polsku” to nie tylko przepisy, ale też zbiór praktycznych porad, dzięki którym będziemy mogli delektować się daniami, ale też cieszyć wiedzą o tym, co cennego zawierają poszczególne potrawy. Książka to też kilka kulinarnych tipów, które pomogą przygotować jeszcze smaczniejsze dania.

 

„Topiel” Jakub Ćwiek

Topiel - Ćwiek Jakub

Dobrze znany wszystkim fanom polskiej fantastyki Jakub Ćwiek, coraz chętniej eksperymentuje z innymi gatunkami. „Topiel” to mariaż z thrillerem, który rozgrywa się w rodzinnej miejscowości pisarza, czyli w Głuchołazach na granicy polsko-czeskiej. Autor przenosi nas do 1997 roku i słynnej powodzi stulecia, jaka nawiedziła Polskę. Młodzi bohaterowie przeżywają przyspieszony kurs dojrzewania, do czego zmuszają ich wyjątkowo paskudne okoliczności. Ćwiek dokładnie pamięta tamte wydarzenia, dlatego realia z pewnością oddane będą w najdrobniejszych i najstraszniejszych szczegółach. Premiera książki już 3 czerwca.

 

„Wenecja. Miasto, któremu się powodzi” Manuela Gretkowska

Wenecja. Miasto, któremu się powodzi - Gretkowska Manuela

Aż dwie nowe książki przygotowała czytelnikom Manuela Gretkowska. Co ciekawe, są to zupełnie inne gatunkowo pozycje. Jako pierwsze, premierę mają „Faworyty” – powieść obyczajowa osadzona na dworze króla Stanisława Augusta. Przenosi nas w czasy Warszawy ostatnich monarchów, walki o władzę i intensywnych romansów. O serce króla rywalizują trzy faworyty, z których każda ma w zanadrzu inne atuty.

Z kolei 17 czerwca ukaże się „Wenecja. Miasto, któremu się powodzi”. To kolejny tytuł z cyklu podróży nieoczywistych, opatrzony wyjątkowo dwuznacznym tytułem. W książce znajdziemy wiele przydatnych informacji, ale też sporą dawkę humoru charakterystycznego dla Gretkowskiej. Miasto, które jest mieszanką kiczu i artyzmu od lat przyciąga swoim unikalnym urokiem. Z jakiej strony dało się poznać autorce?

Przełom maja i czerwca to kolejna porcja interesujących nowości książkowych, po które zdecydowanie warto sięgnąć. Dajcie znać w komentarzach, na którą z tych książek czekacie najbardziej.

Zapraszamy też na spotkania z wybranymi autorami, które odbędą się w ramach Wirtualnych Targów Książki. Sprawdźcie szczegółową rozpiskę, klikając w poniższe zdjęcie.
 

promo banner