Jaką hulajnogę wybrać? Rodzaje 

Pojazd, który jeszcze nie tak dawno kojarzył się głównie z beztroską dziecięcą zabawą, szturmem podbił ulice na całym świecie. Dziś jest jednym z najbardziej popularnych miejskich środków transportu, zwłaszcza że równie powszechne co same hulajnogi stały się usługi ich wypożyczenia.

 

Xiaomi, Hulajnoga elektryczna, Scooter Pro 2

 

Dzięki temu, że pojazdy stoją na ulicach wielu polskich miast, a do ich wypożyczenia potrzebny jest tylko smartfon i odpowiednia aplikacja, coraz więcej osób zdążyło już przetestować ich możliwości. Tym samym, przed zakupem własnej hulajnogi elektrycznej, mogli sprawdzić, na ile przydatne w życiu codziennym będzie to urządzenie. W ciągu kilku lat popularności hulajnóg elektrycznych na rynku pojawiło się naprawdę wiele modeli. Wyróżniamy dziś 5 podstawowych rodzajów tych wyjątkowych pojazdów:

  • Hulajnoga rekreacyjna – do tej grupy należą najbardziej tradycyjne z tego typu pojazdów. Jazda odbywa się za sprawą odpychania od podłoża jedną nogą. Hulajnogi rekreacyjne przeznaczone są do swobodnej, raczej powolnej jazdy po mieście. Idealne do jeżdżenia po alejkach parku i weekendowej pracy nad kondycją. Umożliwiają regulację wysokości i składanie.
  • Hulajnoga wyczynowa – dedykowana osobom, które planują wykorzystywać hulajnogę raczej do jazdy po rampach w skateparku i nauki trików, niż dojazdów do pracy czy rekreacyjnych wypadów na miasto. Hulajnogi wyczynowe charakteryzują się wzmocnieniem konstrukcji; zazwyczaj nie ma możliwości regulacji wysokości i składania.
  • Hulajnoga transportowa – przeznaczone do jazdy na dłuższych dystansach. Jeśli szukasz modelu, na którym będziesz mógł każdego dnia dojeżdżać do szkoły czy pracy, to hulajnoga transportowa sprawdzi się idealnie! Można je rozpoznać po znacznie większych kółkach niż w innych modelach: mają średnicę ponad 120 mm.

 

Hulajnoga Elektryczna Xiaomi Mi Electric Scooter 3

 

  • Hulajnoga elektryczna – wyposażona w silnik elektryczny dający możliwość jazdy o maksymalnej prędkości średnio 20-30 km/h. Dzięki niemu znika konieczność odpychania się nogą od podłoża; wystarczy stabilnie stanąć na podłodze hulajnogi i uruchomić napęd, by rozpocząć jazdę.
  • Hulajnoga trójkołowa – dedykowana najmłodszym dzieciom. Charakteryzuje się umieszczeniem dwóch kółek w tylnej części zamiast jednego, co ułatwia utrzymanie równowagi.

Hulajnoga elektryczna dla dorosłych – na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

To, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem, to:

  • Waga – im cięższa, tym trudniejsza w transportowaniu. Poszczególne modele mogą ważyć nieco ponad 10 kg, jak np. hulajnoga elektryczna Xiaomi Mi Electric (12 kg), a inne nawet niemal 20 kg.
  • Maksymalna osiągana prędkość – szczególnie istotna jest w przypadku poszukiwania hulajnogi elektrycznej dla dzieci; wówczas nie powinna przekraczać 20 km/h. Jeśli z kolei szukasz modelu dla siebie i zależy ci na tym, by była szybka, to weź pod uwagę hulajnogi oferujące prędkość powyżej 30 km/h.

 

Segway, hulajnoga elektryczna, D38D

 

  • Wielkość kół – im większe, tym wygodniejsza będzie jazda w terenie i po trudniejszych podłożach (dziurach, przerwach między płytami chodnikowymi).
  • Maksymalny udźwig – hulajnogi mają swoje ograniczenia wagowe. Koniecznie sprawdź, czy interesujący cię model odpowiada twojej grupie wagowej.
  • Możliwość składania – niektóre modele mają opcję składania hulajnogi na pół, co ułatwia jej transport np. w samochodzie i przechowywanie.
  • Czas pracy na jednym ładowaniu – wyrażony w minutach lub odległości, którą hulajnoga będzie w stanie przemierzyć. Oczywiście im większa liczba, tym dłużej można cieszyć się jazdą bez konieczności ładowania akumulatora.

Dlaczego warto zdecydować się na hulajnogę elektryczną? 

Hulajnoga, czy to klasyczna, wyczynowa, czy napędzana silnikiem elektrycznym to połączenie rozrywki ze sportem i ekologią. Zamiana samochodu napędzanego paliwem na ten niezwykły podest z dwoma kółkami i prostą kierownicą, przynajmniej w drodze do sklepu, pozwala choć trochę ograniczyć emisję szkodliwych dla środowiska spalin. Co więcej, bardzo często pozwala także zaoszczędzić czas. W wielu dużych miastach znacznie szybciej można dojść do marketu pieszo, niż stojąc w korku na zatłoczonej ulicy. Hulajnoga elektryczna to świetny pojazd, który umożliwia, by w sposób aktywny ominąć sznur pojazdów i prędko dotrzeć do celu. To także ciekawy, modny sposób na zaszczepienie w swoim potomku pasji do sportu. Nawet gdy zamarzy sobie hulajnogę elektryczną dla dzieci, a nie napędzaną nożnie, to przy nabraniu zainteresowania tym środkiem transportu może za kilka lat zmienić ją na wyczynową.


Więcej o hulajnogach wyczynowych znajdziesz w naszych artykułach:


Spokey, Hulajnoga elektryczna, VOLVER+

 

Więcej artykułów o miejskich gadżetach i sprzęcie sportowym znajdziesz w pasji Trenuję.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock