Książki są fajne i kropka!

Książki dla dzieci to ważna sprawa – co do tego nie mamy najmniejszych wątpliwości. Dobre książki już od najmłodszych lat budują w dziecku ciekawość świata, rozwijają wyobraźnię oraz rozbudzają miłość do czytania. „Przecinek i Kropka” służy temu, byśmy zwrócili uwagę na najbardziej wartościowe i najpiękniejsze tytuły dla młodych czytelników. Stanowi również doskonałą okazję do poznania polskich autorów i autorek oraz ilustratorów i ilustratorek. To nie tylko konkurs, ale też święto literatury dziecięcej.

Każdego roku dziesiątki nowych książek dla dzieci jest ocenianych przez ekspertów, którzy decydują o przyznaniu nagród w trzech kategoriach wiekowych. W skład tegorocznego jury wchodzą:

  • dr Aleksandra Piotrowska –  psycholożka dziecięca
  • Ewa Świerżewska –  specjalistka od literatury dziecięcej
  • Ewa Solarz – historyczka sztuki
  • Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka, znana m.in. z radiowych programów o tematyce dziecięcej
  • Przemysław Staroń – Nauczyciel Roku i ambasador warsztatów Przecinek i Kropka

Nagrody, warsztaty i rozmowy z twórcami

W ramach „Przecinka i Kropki” przyznana zostanie też specjalna Nagroda Czytelników, na wynik której możesz mieć wpływ. Najmłodsi fani książek i ich rodzice mogą oddawać głosy na ulubione tytuły od 24 marca do 14 kwietnia. Laureatów wszystkich nagród poznamy 22 maja 2021 r. w trakcie Wirtualnych Targów Książki organizowanych przez Empik.

Polecamy również zaglądać na oficjalną stronę wydarzenia Przecinek i Kropka oraz profil na Facebooku. Tam będziesz mieć okazję przeczytać artykuły związane z literaturą dziecięcą oraz wywiady z nominowanymi autorami i ilustratorami. Poza tym zachęcamy najmłodszych do wzięcia udziału w warsztatach online w ramach cyklu #wiemikropka.

A teraz przyjrzyjmy się nominowanym tytułom:

Kategoria wiekowa 0-5 lat

„Co robią uczucia?”, Tina Osiewicz, Aleksandra Zając

Zastanawialiście się kiedyś, co robią uczucia w wolnym czasie? Czym zajmuje się Nadzieja, gdzie odpoczywa Odwaga i jakie obowiązki ma Smutek? Teraz już nie musicie – zapraszamy w podróż po świecie emocji.

Książka Tiny Osiewicz wzbogacona fantastycznymi ilustracjami Aleksandry Zając, ułatwia młodemu czytelnikowi zrozumienie nawet najbardziej skomplikowanych uczuć. Przedstawienie emocji w formie bajkowych stworzeń sprawia, że stają się one nieco mniej abstrakcyjne i łatwiejsze do określenia.  Mądra, ciepła i zabawna lektura.

Co robią uczucia?

„Lody we wszystkich smakach”, Paweł Mildner

Ola i Oskar to dwoje dzieci, które nigdy wcześniej się nie poznało – łączy ich jednak skłonność do snucia najróżniejszych pragnień. Jakie marzenia mają dzieci? Duże i małe, kompletnie szalone oraz całkiem realne. A spróbowanie wszystkich smaków lodów to dopiero początek. 

Dowcipny styl Pawła Mildnera i urocze, minimalistyczne ilustracje sprawiają, że z każda strona wypełniona jest pozytywną energią. „Lody we wszystkich smakach” to idealny wybór na poprawę humoru.

Lody we wszystkich smakach

„Moja babcia, mój dziadek”, Małgorzata Swędrowska

Małgorzata Swędrowska zachęca młodych czytelników do refleksji nad więzią z dziadkami oraz próby zrozumienia członków rodziny. Nie tworzy przy tym sztucznego, cukierkowego obrazu starszego pokolenia – zamiast tego tłumaczy, co może im dolegać i w jaki sposób warto ich wspierać w trudnych stuacjach.

Autorka potrafi podjąć „poważny” temat w formie przystępnej nawet dla najmłodszych. Całość zdobią charakterystyczne obrazki, narysowane klasyczną kreską, które budują ciepły, wręcz swojski klimat – niczym podczas wizyty u babci!

Moja babcia mój dziadek

 „Nie bój się, dziadku!” Paweł Pawlak

W „Nie bój się, dziadku!” poznajemy historię Stefci – małej króliczki, która na jakiś czas musi zostać pod opieką rodziców swojej mamy. Jej relacja z dziadkiem od samego początku nie układa się najlepiej: najstarszy z królików ma wyraziste zdanie na temat tego, czym powinny zajmować się młode dziewczynki. Stefcia postanawia odważnie stawić temu czoła.  

Książeczka Pawła Pawlaka to inteligentna opowieść o łamaniu stereotypów, strachu, równości i zrozumieniu. Autor z wyczuciem i wrażliwością porusza skomplikowane zagadnienia, zachowując jednocześnie lekkość i humor typowy dla opowieści dla najmłodszych.

„Ta książeczka niesamowicie pomaga w zdobyciu poczucia, że każdy może się czasami trochę bać, ale wspiera także w tym, abyśmy starali się ten lęk pokonać. W końcu: może to nie strzelby sprawiają, że jesteśmy odważni” – pisze o książce Przemek Staroń

Nie bój się dziadku

„Urodziny Misia” Dorota Migda

Wszyscy mali czytelnicy dostali zaproszenie na przyjęcie urodzinowe u Misia. W planach cała masa atrakcji i zabaw z solenizantem. A przecież wszyscy wiedzą, że żadne urodziny nie mogę się obejść bez niespodzianek!

Świetnie zaprojektowana historyjka obrazkowa Doroty Migdy to wyjątkowa pozycja wśród książek dla dzieci. Dorota Migda łączy pisanie z malarstwem – ilustracje stworzone przy pomocy farb akrylowych na płótnie to małe dzieła sztuki, od których trudno oderwać wzrok. Co ważne, „Urodziny Misia” zachęcają dzieci do aktywności: od tańca i skakania, aż do nauki wypowiadania pierwszych słów.

„Jubilat wraz z gośćmi, małymi czytelnikami/oglądaczami, spędzają miło czas, uczestnicząc w przyjęciu i podejmując kolejne wyzwania, takie jak dmuchanie balonów czy dmuchanie świeczki.

Pięknie wydane, trwałe, kolorowe i bezpieczne dla najmłodszych dzięki zaokrąglonym rogom, „Urodziny misia” to świetny pomysł na prezent, nie tylko urodzinowy!” mówi o książce jurorka Ewa Świerżewska.

Urodziny misia

Kategoria wiekowa 6-8 lat

„Coś i nic”, Anna Paszkiewicz, Kasia Walentynowicz

Coś i Nic różnią się od siebie pod każdym względem. Coś zawsze jest w centrum zainteresowania, na Nic nikt nie zwraca uwagi. Coś jest napuszony i pewny siebie, Nic pozostaje skromny i nie zawsze wierzy w swoje możliwości. Co się stanie, gdy Coś i Nic się spotkają?

Książka Anny Paszkiewicz to abstrakcyjna i świetnie przemyślana opowiastka na temat własnego poczucia wartości i tego, jak opinia innych wpływa na nasze postrzeganie siebie. Uczy empatii, zachęca do podjęcia próby zrozumienia drugiej osoby oraz znajdowania w sobie tego, co dobre i wartościowe. Charakter książeczki podkreślają artystyczne ilustracje wykonane przez Kasię Walentynowicz.

Cos i nic Anna Paszkiewicz

„Dzika książka o dzikach”, Jolanta Richter-Magnuszewska

Czy książka o dzikach może okazać się strzałem w dziesiątkę w przypadku młodego czytelnika? Jolanta Richter-Magnuszewska udowadnia, że tak. Wychodząc od opowieści o włochatym mieszkańcu naszych lasów, autorka rozbudza wyobraźnię dziecka, przekazuje cenną wiedzę i inspiruje do zainteresowania przyrodą. Na dodatek książeczka jest wypełniona intrygującymi ciekawostkami – wiedzieliście, że dziki „nucą” swoim młodym kołysanki?

„Dzika książka o dzikach” to świetny pomysł na prezent dla dziecka. Uczy wrażliwości na przyrodę oraz pokazuje, że nawet pobliski las może skrywać wyjątkowe tajemnice.

Dzika książka o dzikach

„Miasto potwór” Joanna Guszta, Przemysław Liput

Gigantyczny potwór wyłonił się z morza i ruszył do najbliższego miasta, by je pożreć ze smakiem. Na miejscu jednak okazało się, że metropolia w ogóle nie prezentowała się apetycznie – brakowało zieleni, wszędzie wisiały reklamy, a na ulicach królował brud i nieporządek. Potwór zamiast dokonać dzieła zniszczenia, postanowił pomóc mieszkańcom naprawić ich miasto.

„Miasto potwór” uczy dzieci podstaw estetyki, odpowiedzialności społecznej i poczucia wspólnoty. Pokazuje w mądry i przystępny sposób, jak powinna wyglądać przestrzeń, w której wszyscy czuliby się dobrze. Jednak daleko jej od wymuszonego dydaktyzmu – opowieść Joanny Guszty i Przemysława Liputa jest pełna humoru i inteligentnych obserwacji, a urokliwe rysunki dopełniają dowcipny charakter książeczki.

„Czy warto rozmawiać z małymi dziećmi o urbanistyce, estetyce miast? Oczywiście, pod warunkiem, że zrobi się to mądrze. Świetny sposób znaleźli autorzy „Miasta Potwora” Joanna Guszta i Przemek Liput. Ich przewrotna historia eleganckiego potwora gustującego w dobrze zaprojektowanych miastach, który nie może przełknąć paskudnego miasteczka, staje się lekcją dobrego smaku w miejskiej architekturze.” – pisze jurorka i historyczka sztuki Ewa Solarz

Miasto potwór

„Smakologia”, Aleksandra Wołdańska-Płocińska

Aleksandra Wołdańska-Płocińska dała się już poznać młodym czytelnikom jako twórczyni wyjątkowych książek dla dzieci. Po „Zwierzokracji” i „Śmieciogrodzie” autorka wzięła na warsztat temat jedzenie i wszystkiego, co z nim związane.

„Smakologia” pobudzi kulinarne zamiłowania najmłodszych i odkryje przed nimi tajemnice codziennych posiłków. Od powstawania czekolady, przez hodowle pierwszych roślin, aż po przyprawy droższe niż złoto – oraz ciekawostki, które zaskoczą nawet dorosłych.

„W trzydziestu siedmiu rozdziałach autorka zabiera czytelników w niezwykły świat smaków, zapachów i potraw, zaczynając od pradawnego menu, na pięciu zasadach zdrowego i kolorowego odżywiania kończąc.

Ta piękna i mądra książka autorska, w której za warstwę tekstową i graficzną odpowiada ta sama osoba, jest wspaniałą, nomen omen, ucztą dla oka i intelektu” – ocenia Ewa Świerżewska

Smakologia

"Stare radio. Wszystko gra" Eliza Piotrowska

Mały Jaś znajduje w szafie dziadków wyjątkową niespodziankę – wiekowe radio. Chłopiec szybko zaczyna się interesować urządzeniem, a jego ciekawość dodatkowo pobudzają tajemnicze dźwięki słyszalne między audycjami. W swojej fascynacji szybko przestaje być sam, gdy zaprzyjaźnia się z Sonią. Dziewczynka zdradza mu pierwsze sekrety starego sprzętu.

„Stare radio” Elizy Piotrowskiej wciąga czytelników w dziecięcy świat, gdzie dawne przedmioty skrywają tajemnice czekające na odkrycie, a najbardziej prozaiczne rzeczy mogą mieć w sobie mały element magii. Autorce udało się stworzyć uroczą opowieść o przyjaźni i ciekawości świata, która wciąga i porusza aż do ostatniej strony. Niezapomniana przygoda w stylu retro.

Stare Radio książka dla dzieci

Kategoria wiekowa 9-12 lat

„Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi... w rok”, Agata Loth-Ignaciuk

Marek Kamiński – jeden z najwybitniejszych polskich polarników, który jako pierwszy zdobył obydwa bieguny w przeciągu jednego roku. Książka graficzna Agaty Loth-Ignaciuk nie tylko przybliża młodym czytelnikom postać tego wybitnego podróżnika, ale też rozbudza pasje podróżniczą i miłość do natury. To inspirująca i pouczająca historia, która zostaje w wyobraźni na długo.

„Książka wydawnictwa Druganoga to fascynująca opowieść o pokonywaniu trudności, budowaniu motywacji, o wyzwaniach stojących przed śmiałkami wyznaczającymi sobie ponadprzeciętne cele, ale i zbiór praktycznych wskazówek dla tych, którzy w przyszłości chcieliby ruszyć na podbój świata.” – ocenia Ewa Świerżewska.

Marek Kamiński książka dla dzieci

„Nolens Volens”, Zuzanna Kisielewska

Niecodzienna pozycja na rynku literatury dziecięcej – Zuzanna Kisielewska udowadnia, że sentencje łacińskie mogą okazać się fantastycznym tematem do książki dla dzieci. Autorka, wychodząc od łaciny, prowadzi czytelników przez całą masę różnych zagadnień – od historii i kultury, aż po muzykę współczesną.

„Nolens Volens” działa na wyobraźnię, intryguje oraz przypomina jak ważnym elementem naszej kultury jest łacina. Książka została napisana w przystępny, zabawny sposób, a stylizowane ilustracje przygotowane przez Agatę Dudek i Małgorzatę Nowak nawiązują do sztuki starożytnej. Obowiązkowa pozycja na półce w każdym pokoju dziecięcym.

Nolens Volens

„Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie” Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski, Ewa Woydyłło

„Uczucia Alicji” to kompleksowa instrukcja obsługi emocji w wersji dla najmłodszych. Razem z tytułową główną bohaterką czytelnicy mają okazje lepiej zrozumieć uczucia: skąd się biorą, co nam dają i jak nad nimi panować. Doktor Ewa Woydyłło-Osiatyńska świetnie balansuje pomiędzy trudnymi zagadnieniami a sposobem pisania, który pozostaje zrozumiały i interesujący dla najmłodszych.

W „Uczuciach Alicji” temat emocji jest podejmowany od wielu różnych stron: książka pokazuje, jaki związek z uczuciami ma organizm, omawia kwestie temperamentów i rozpoznawania ich u najbliższych. To jedna z tych pozycji dla dzieci, które warto przeczytać razem z rodzicami – może świetnie posłużyć jako pretekst do rozmowy na ważne tematy.

Uczucia Alicji

„Wielkie przygody w świecie przyrody”, Wojciech Mikołuszko

Wojciech Mikołuszko – po „Wielkich Pytaniach” i „Wielkich Eksperymentach” – powraca z nową książką dla dzieci. Tym razem wraz z autorem czytelnicy przeniosą się do fascynującego świata natury i poznają historie prawdziwych ludzi, którzy związali swoje życie z pracą na rzecz przyrody.

W „Wielkich przygodach w świecie przyrody” odkryjemy sylwetki takich postaci jak badaczka Jane Goodall, Benedykt Dybowski – naukowiec zajmujący się jeziorem Bajkał, Greta Thunberg czy Dawid Attenborough. Opowieści z ich życia fascynują, inspirują oraz pokazują, że o dobro przyrody można walczyć na różne sposoby. A wszystko to napisane w duchu miłości do natury.

„To, że Wojciech Mikołuszko jest wirtuozem słowa, wiadomo nie od dziś, ale tą książką postawił kropkę nad “i”. Pięknie poprowadził opowieści o bohaterkach i bohaterach na przestrzeni historii, od średniowiecza po współczesność i w niesamowity sposób pokazał nam, jakie przygody może zaserwować nam przyroda. I to niezależnie od czasu i miejsca, w jakich żyjemy!” – mówi o autorze ambasador warsztatów Przecinek i Kropka Przemek Staroń

Wojciech Mikołuszko

„Xin chào! Wietnam dla dociekliwych”, Ton Van Anh, Monika Utnik-Strugała

Ton Van Anh, Monika Utnik-Strugała wykonały niesamowitą pracę i stworzyły kompleksowy przewodnik po kulturze i historii Wietnamu w wersji przystępnej dla młodych czytelników. „Xin chao” pozwoli dzieciom lepiej poznać  ten niesamowity kraj: jego przyrodę, tradycje i mieszkańców. A wszystko to poprzeplatane intrygującymi ciekawostkami.

„Wietnam dla dociekliwych” to już trzecia – po „Japonii…” i „Wielkiej Brytanii” – pozycja dotycząca krajów od wydawnictwa Dwie Siostry. Wciągająca i dobrze przemyślana, ta książka poszerza horyzonty i pokazuje, jak wielki i różnorodny jest świat. Ogromnym atutem „Xin chào!” jest oprawa graficzna czerpiąca garściami z wietnamskich tradycji.

„Co bezcenne, po meandrach różnorodności egzotycznego kraju przeprowadzi nas rodzima Wietnamka. Jej opowieść nasączą kolorem wyjątkowo piękne ilustracje. Xin chao! Tak, kiedy weźmiesz do ręki tę książkę. Twój dzień z pewnością będzie udany. Tak jak miłość mitycznego smoka i przepięknej dziewczyny o imieniu Au Co.” – pisze o książce dziennikarka Katarzyna Stoparczyk

Ton Van Anh Wietnam

A jaki tytuł waszym zdaniem zasługuje na miano najlepszej książki dla dzieci? Dajcie znać w komentarzach i nie zapomnijcie wyrazić swojej sympatii w głosowaniu na Nagrodę Czytelników. Więcej artykułów i wydarzeń związanych z konkursem „Przecinek i Kropka” znajdziesz na Empik Pasje. Magazyn Online.