Co zabrać na biwak?

Planowanie biwaku rozpocznij od spisania rzeczy, które warto ze sobą zabrać. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dobre przygotowanie do nocy pod gołym niebem w dużym stopniu świadczy o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Biwakowe must have to cała lista gadżetów i sprzętów, które mają zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort podczas czasu spędzonego na łonie natury. Co więc zabrać na kemping? Bezwzględnie przyda się przemyślany zestaw biwakowy, a w nim:

  • namiot,
  • materac i śpiwór,
  • plecak,
  • kuchenka i lodówka turystyczna,
  • naczynia i sztućce,
  • bidon/termos/kubek termiczny,
  • latarka i zapasowe baterie,
  • powerbank do smartfona,
  • apteczka,
  • kosmetyki i środki higieniczne (mogą być w wersji mini),
  • nóż/scyzoryk/multitool,
  • zapalniczka/zapałki,
  • odzież i buty na zmianę (najlepiej nieprzemakalne),
  • pieniądze, dokumenty.

Oprócz wymienionych rzeczy można zabrać ze sobą również wszystko to, co w naszym odczuciu jest absolutnie potrzebne. Każdy ma inne potrzeby i wymagania względem poziomu komfortu. Najważniejsze jest to, aby o niczym nie zapomnieć. Nie będzie czasu ani możliwości na uzupełnienie bagażu, gdy już znajdziesz się wiele kilometrów od domu.

 

Kemping

 

Wybieramy namiot

Pierwsza i najważniejsza rzecz, jaką należy przygotować na biwak to namiot. Dobrej jakości schronienie powinno mieć aluminiowy stelaż (lekki i wytrzymały) oraz tropik, czyli warstwę ochronną, która zabezpiecza przed deszczem, wiatrem, upałem, ale też utratą ciepła. Warto wybrać namiot, którego nieprzemakalność jest na poziomie min. 2000-3000 mm, wtedy powinien on uchronić nawet przed ulewnym deszczem. Dobrze zainwestować także w specjalną matę pod podłogę namiotu, aby dodatkowo zabezpieczyć się przed chłodem i wilgocią.

Warto też pomyśleć nad materiałem. Nylonowy namiot jest lekki, więc łatwo z nim wędrować, ale mniej odporny na wilgoć. Za to namiot z poliestru będzie cięższy, ale nieprzemakalny.

W zależności od tego ile osób wybiera się na biwak, wybierz namiot jedno- lub kilkuosobowy. Duży tunelowy z przedsionkiem i dwiema komorami to idealna opcja na rodzinny kemping.

Namiot nie tylko jako schronienie

Jeśli jedziesz na dłuższy biwak, być może przydać ci się specjalny namiot 4w1, który służy jako przebieralnia, przechowalnia, a nawet prysznic i toaleta. Jest jednoosobowy, a po rozłożeniu pozwala na to, by wygodnie w nim stać. Brak podłogi umożliwia swobodne korzystanie z namiotu jak z prysznica, a nieprześwitujący materiał zapewnia intymność.  

 

Namioty

 

Wygodny sen pod namiotem

Sam namiot to nie wszystko. Musisz mieć też na czym spać. Na krótki kemping albo wycieczkę, podczas której planujesz piesze wędrówki z całym ekwipunkiem, wystarczy dobrej jakości karimata. W przeciwnym razie lepiej wziąć ze sobą materac turystyczny. Jaki? Koniecznie dmuchany. Dzięki temu zajmie mniej miejsca w plecaku, a dołączona do zestawu pompka pomoże ci szybko przygotować wygodne miejsce do spania.

Nie zapomnij również o śpiworze. Do wyboru masz różne modele. Te w kształcie „mumii” są idealne dla zmarzluchów, natomiast tzw. „koperty” będą wygodniejsze dla osób, które często wiercą się przez sen. Syntetyczne wypełnienie dobrze chroni przed wilgocią, natomiast naturalny puch świetnie sprawdzi się podczas bardzo niskich temperatur.

 

Materace turystyczne

 

Plecak turystyczny

Wszystko, nawet namiot, zapakuj do plecaka. Wybierz model wykonany z nieprzemakalnej tkaniny, wyposażony w liczne przegródki, kieszonki i szelki, do których można dopiąć swój ekwipunek. Na wyprawę z namiotem polecane są plecaki o pojemności minimum 50 litrów, na wycieczki z noclegiem odpowiednie będą te 30-45 litrowe, a na jednodniowe eskapady maksymalnie 30-litrowe. Wybierz plecak ze stelażem, jeśli planujesz zabrać ze sobą pełne wyposażenie biwakowe, w tym namiot i kuchenkę turystyczną. Odpowiednia konstrukcja pozwoli równomiernie rozłożyć ciężar, aby wygodniej i bezpieczniej przenieść wszystko na plecach.

 

Plecaki i pokrowce turystyczne

 

Biwakowa kuchnia

Żaden kemping, nawet jednodniowy, nie uda się bez jedzenia! Wielorazowe sztućce i naczynia to podstawa, jeśli chcesz wygodnie zjeść posiłek. Przyda się też kuchenka oraz lodówka turystyczna. Kuchenny zestaw biwakowy może również obejmować deskę do krojenia, ostry nóż albo scyzoryk i otwieracz do konserw.

  • Kuchenka turystyczna

Najpopularniejsza jest kuchenka gazowa z jednym palnikiem. Może być naprawdę niewielka i wyposażona jedynie w jednorazowe pojemniki gazowe (kartusze), które wyglądają jak butelki do napełniania zapalniczek.

 

Kuchenki i kartusze

 

  • Lodówka turystyczna

Zastanawiasz się, jaka lodówka turystyczna będzie odpowiednia? W zależności od tego, na ile wybierasz się pod namiot i co chcesz ze sobą zabrać, wybierz sprzęt o optymalnej pojemności oraz wydajności. Podczas kilkugodzinnych wycieczek wystarczy lodówka na chłodzące wkłady żelowe. Najlepiej sprawdza się do przechowywania wcześniej schłodzonego jedzenia. Jej zaletą jest to, że spełnia swoją funkcję w miejscach bez dostępu do prądu, ale tylko przez ok. 3-4 godziny.

Więcej możliwości daje lodówka elektryczna, którą można podłączyć do gniazdka w samochodzie. Zapewnia lepsze i dłuższe chłodzenie niż ta na wkłady żelowe. Ale uwaga! Wiele zależy od ceny. Te najdroższe modele (od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych) są też najbardziej zaawansowane technologicznie, a więc wydajniejsze. Weź pod uwagę, że prostsze urządzenia nie sprawdzą się najlepiej podczas dużych upałów, np. gdy na zewnątrz temperatura osiągnie ok. 35 stopni Celsjusza, we wnętrzu lodówki będzie ok. 15-20°C. Natomiast lodówki kompresorowe z czynnikiem chłodniczym działają na takiej samej zasadzie jak domowe i zapewniają optymalną temperaturę bez względu na warunki.

  • Jak używać lodówki turystycznej

Jak używać lodówki turystycznej, aby dobrze spełniała swoją funkcję? Na biwaku największym problemem jest brak dostępu do prądu. Trzeba pamiętać, że nie można zbyt długo korzystać z akumulatora samochodowego, bo się rozładuje. Jeśli więc planujesz zabrać ze sobą elektryczną lodówkę turystyczną na dłuższy pobyt, zainwestuj w powerbank z funkcją boostera, czyli rozruchem, który w razie potrzeby uruchomi silnik samochodowy.

Kolejna ważna zasada mówi o tym, by do lodówki turystycznej włożyć uprzednio schłodzone jedzenie. Dzięki temu dłużej zachowa ono optymalną temperaturę. Jednak nie dotyczy to lodówek kompresorowych, które w swojej pracy wykorzystują czynnik chłodniczy, a więc działają jak lodówki domowe.

 

Lodówki turystyczne

 

Termos, butelka czy kubek termiczny?

Na koniec warto wspomnieć o ponadczasowym gadżecie, który jest stałym elementem zestawu biwakowego. Termos, bo o nim mowa, z reguły ma większą pojemność niż kubek, dlatego przyda się zwłaszcza podczas długich wędrówek. Możesz zastąpić go butelką termiczną wykonaną np. ze szkła borokrzemowego. To bardzo odporny i jednocześnie lekki materiał, świetny zamiennik plastiku, idealny na biwak.

Natomiast o poranku, gdy obudzą cię pierwsze promienie wschodzącego słońca, nic nie zastąpi aromatycznej kawy lub herbaty. Dlatego przygotuj swój ulubiony napój na kuchence turystycznej i przelej do ulubionego kubka termicznego. Możesz przez długi czas obserwować budzącą się do życia naturę, trzymając w ręku kubek z gorącą kawą. Dobrej jakości kubek przyda się też podczas upałów – wlej do niego orzeźwiający napój, który długo utrzyma niską temperaturę.

 

Termosy i kubki termiczne

 

Wiesz już jak przygotować się na biwak? Zabierz ze sobą wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, aby móc skupić się wyłącznie na obcowaniu z naturą i podziwianiu pięknych widoków.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock