„Gorączkowe szukanie” liter i słów

Niestety, nie zdobyła ona serc graczy - przynajmniej nie od razu. W 1948 roku właściciel jednego z oryginalnych zestawów Criss Cross Words, fan gier planszowych i biznesmen James Brunot, skontaktował się z Buttsem i zaproponował mu ulepszenie jego wynalazku. Wspólnie uprościli reguły, dodali też nowe pola i zmienili nazwę na „Scrabble”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „drapać się szaleńczo” lub „szukać czegoś gorączkowo, po omacku”. Aby ustalić wartość poszczególnych liter, Butts analizował „New York Timesa” oraz inne najpopularniejsze wówczas gazety. Co ważne, zasady te nie zmieniły się od prawie 80 lat, nie licząc oczywiście wydań w językach innych, niż angielski.

Od domowej produkcji po najsłynniejszy dom towarowy

Przez następne dwa lata Brunot wraz ze swoją rodziną wyprodukował - w dawnej szkole zaadaptowanej na warsztat – 2400 zestawów Scrabble, na których nie tylko nie zarobił, ale stracił 450 dolarów. Mimo to gra powoli zyskiwała sobie grono oddanych fanów, ale wypłynięciu na szerokie wody światowej rozrywki znów pomógł przypadek...
 

Scrabble, gra logiczna Scrabble Original 

Legenda głosi, że dyrektor jednego z najbardziej znanych domów towarowych, Macy’s, Jack Straus, podczas wyjazdu wakacyjnego w 1952 roku grał z rodziną w Scrabble. Po powrocie do Nowego Jorku miał z zaskoczeniem odnotować, że gra, która tak go zachwyciła, nie jest dystrybuowana w jego sklepach. Wtedy ponoć zdecydował o złożeniu ogromnego zamówienia u jej producentów, komentując to słowami: „Chcę, żeby w ciągu roku każdy miał swój egzemplarz”.
 

Dziś, ponad 60 lat później, stwierdzenie to jest faktem. Szacuje się, że w około 1/3 amerykańskich i połowie brytyjskich domów znajduje się zestaw do tej gry. W 121 krajach na całym świecie sprzedano około 150 milionów sztuk Scrabble; dostępna jest w 29 językach. Powstało wiele różnych wersji: podróżna, dla dzieci, czy w wersji 360 stopni - w Polsce to nowość, dostępna tylko w salonach Empik!

Scrabble, gra logiczna Scrabble 360

Litery, słowa i liczby

Istnieje ponad 4 tysiące klubów zrzeszających graczy – znaleźć je można pod każdą szerokością geograficzną. To prężnie działająca społeczność, rozgrywająca turnieje na różnych poziomach i o różne trofea. Mistrzostwa świata rozgrywane są w czterech językach: we francuskim (już od 1972 roku, corocznie), w angielskim (od 1991 roku, co dwa lata), w hiszpańskim (od 1997 roku, corocznie) oraz, co ciekawe, w języku katalońskim (od 2005 roku, co dwa lata). Rekord punktowy w języku angielskim ustanowiony został w 1989 roku przez Philipa Appleby’a z Lymington w Anglii – w jednej rozgrywce zdobył on aż 1049 punkty. Najwyżej punktowane do tej pory pojedyncze słowo w tym samym języku to „caziques” (liczba mnoga od indiańskiego wodza), za które to Karl Khoshnaw z Manchesteru uzyskał 392 punkty.
 

Polskie osiągnięcia są nieco skromniejsze, ale równie imponujące – od 2014 roku rekord największej ilości punktów w jednej grze należy do Michała Makowskiego (791 punktów), zaś najwyżej punktowanym słowem jest słowo „spóźniły” (przechodzące przez dwa pola potrójnej premii słownej), ułożone przez Sebastiana Orzelskiego w 2009 roku (347 punktów). Nie oznacza to jednak, że Scrabble to gra wyłącznie dla językowych mistrzów i pasjonatów – to przede wszystkim świetna rozrywka dla rodziny i przyjaciół, skutecznie rozwijająca umiejętności lingwistyczne. Od kiedy na rynku pojawiła się wersja Scrabble Junior, zmniejszyły się także ograniczenia językowe.


Scrabble, gra logiczna Scrabble Flip
 

Popularność tej gry na całym świecie jest tak wielka, że 13 kwietnia, dzień urodzin jego wynalazcy, Alfreda Mosher Buttsa, ustanowiono Światowym Dniem Scrabble. Wiecie już, jak będziecie go świętować?

Specjalna edycja Scrabble

Scrabble jest obecne w kulturze już od 70 lat! Gra ta pomaga rozkręcać domówki, towarzyszy na spotkaniach rodzinnych czy wyjazdach pod namiot. Z okazji 70. urodzin, Empik wydał wyjątkową kolekcję gadżetów i gier, w której znajdziecie również jubileuszową edycję limitowaną. Zasady gry pozostają te same, odświeżeniu ulega szata graficzna, jest elegancka w najmodniejszych w tym sezonie kolorach: złocie, czerni i bieli.