1. Galeria Krakowska, Justyna Posiecz-Polkowska

To jeden z największych murali w Europie. Justyna Posiecz-Polkowska, związana z Gdańską Szkołą Muralu - niezależną platformą, która za cel stawia sobie tworzenie sztuki zaangażowanej społecznie i politycznie – na ścianie Galerii Krakowskiej stworzyła mural odwołujący się płaskorzeźb Jana Szczepkowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy pierwszej połowy XX wieku.

 

2. Kamienica pod Żaglowcem, ul. Sienna 45 w Warszawie, Blu

Słynny włoski artysta – mający na swoim koncie kilkadziesiąt realizacji na całym świecie oraz współpracę z Banksym – przyjechał do Polski w 2010 roku na zaproszenie Fundacji Vlep[v]net i wziął udział w Festiwalu Updates. W jego ramach stworzył na ścianie warszawskiej Kamienicy pod Żaglowcem mural przedstawiający siedmiu żołnierzy-marionetki z symbolami pieniędzy na mundurach. Całość utrzymana jest w kolorystyce wyblakłej zieleni i odwołuje się zarówno do historii miasta – budynek przy Siennej 45 jest jednym z niewielu, które przetrwały drugą wojnę światową – ale także do współczesności, okrucieństwa wojny i manipulacji, jakich dopuszczają się politycy.

 

3. Mural z okazji obchodów Roku Tuwima, al. Politechniki 16 w Łodzi, Etam Cru

Ten wieloformatowy obraz powstał w Łodzi w 2013 roku w związku z obchodami Roku Tuwima i odwołuje się do jednego z wierszy poety, „W aeroplanie”. Opowiada on o starszej pani, która chcąc złapać kurę, uruchamia samolot. Łódź, obok Warszawy, Krakowa, Poznania i Białegostoku, pochwalić może się wyjątkowo bogatą kolekcją murali.

 

4. Ściana kamienicy na ul. Nowowiejskiego przy skrzyżowaniu z 23 Lutego w Poznaniu, Mauro Palotto „Maupal”

Jednym z najciekawszych na bardzo bogatej muralowej mapie Poznania jest dzieło Mauro Palotto, Włocha występującego pod pseudonimem Maupal. Monumentalny obraz przedstawia kobietę „zszywającą” polska flagę, na której widać też nazwy największych polskich miast. „Moją pracą chcę podkreślić wagę kobiety i rolę Poznania w całym kraju” – mówił artysta po przyjeździe do Polski w 2017 roku.

 

5. Mural upamiętniający śmierć Zdzisława Beksińskiego, ul. Sonaty 6 w Warszawie, autor nieznany

Zdzisław Beksiński zginął w nocy z 21 na 22 lutego 2005 roku, na kilka dni przed swoimi 76. urodzinami, w tragiczny i wciąż nie do końca wyjaśniony sposób. Kilka dni później na ścianie bloku przy ulicy Sonaty 6 na warszawskim Mokotowie pojawił się mural upamiętniający to smutne wydarzenie i nawiązujący do przejmującej twórczości artysty.

 

6. Mural antyrasistowski, ul. Armii Krajowej 29 w Białymstoku, grupa Chekosart

Mural ten powstał w 2013 roku na jednym z osiedli w Białymstoku jako wyraz sprzeciwu wobec nasilających się w tym mieście postaw rasistowskich, gdzie doszło do podpaleń mieszkań cudzoziemców. Malowidło przedstawia czarnoskórą kobietę zdejmującą maskę białej, a stworzyli go artyści z grupy Chekosart. Warto dodać, że Białystok zdobią liczne murale, plasujące miasto w czołówce polskiego street artu.

 

7. Rondo Wolnego Tybetu i Galeria Tybetańska, skrzyżowanie al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Marcina Kasprzaka w Warszawie

Murale wokół Ronda Tybetu, tworzone na okolicznych filarach i estakadzie to niezwykły przykład świetnie zorganizowanego, „artystycznego” protestu. W 2008 roku rondo na warszawskiej Woli nazwane miało zostać Rondem Wolnego Tybetu, ostatecznie jednak radni wycofali się z tego pomysłu po proteście złożonym przez chińskich dyplomatów. W odpowiedzi na decyzję polityków tereny wokół ronda zapełniły się muralami nawiązującymi do ruchu wyzwolenia Tybetu. W oryginalnej akcji, która odbyła się w 2009 roku z inicjatywy Fundacji Inna Przestrzeń, grupy 3fala.art.pl oraz Citydoping, wzięli udział nie tylko artyści, ale przede wszystkim mieszkańcy Warszawy, nie zgadzający się z decyzją radnych.

 

8. Maya Mural, ul. Józefińska 24 w Krakowie, Aleksandra Toborowicz Artur Wabik

Kolejnym – i jednym z wielu – murali w Krakowie jest praca Aleksandry Toborowicz i Artura Wabika pt. „Maya”, nawiązująca do wyznaczonego przez kalendarz Majów końca świata. Monumentalna praca łączy ze sobą hieroglify Majów oraz… grę Tetris, tworząc niezwykłą wizualizację starożytnej przepowiedni.

 

9. Mural poświęcony Davidowie Bowie, ul. Marii Kazimiery 1 w Warszawie, Dawid Celek

W kwietniu 2016 roku na warszawskim Żoliborzu powstał mural poświęcony Davidowi Bowie, nieodżałowanemu artyście, który kilka miesięcy wcześniej przegrał walkę z chorobą nowotworową. Powstał on dzięki staraniom Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów. Dzieło upamiętnia wizytę Bowiego w Warszawie w 1976 roku, która zaowocowała kupnem płyty Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk oraz piosenką „Warszawa”, która znalazła się na nagrywanej w Berlinie płycie muzyka pt. „Low”.

 

10. Yehuda, róg ulic Wąskiej i św. Wawrzyńca w Krakowie, Pil Peled

Dzieło Pila Peleda jest jednym z wielu przystanków na specjalnej „street-artowej” trasie w Krakowie. Mural Yehuda, który powstał na rogu ulic Wąskiej i św. Wawrzyńca, jest oryginalnym przedstawieniem Lwa Judy, symbolu Izraela. Izraelski artysta stworzył go w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w 2013 roku.