Serial „The Crown” był pierwszą tak dokładną i starannie odwzorowującą życie oraz panowanie Elżbiety II produkcją. I chociaż niektóre wątki z pewnością zostały „podkoloryzowane” i dostosowane do zasad, którymi rządzą się seriale, to i tak słynie ona ze świetnego researchu, współpracy ze specjalistami z zakresu wiedzy o brytyjskim dworze i monarchii.

 

The Crown soundtrack

 

Książki o królowej Elżbiecie II

Najświeższe spojrzenie na panowanie Elżbiety II fani monarchii (i nie tylko) znajdą w książce włoskiej dziennikarki Paoli Calvetii, „Elżbieta II. Portret królowej”, która zadebiutuje w Polsce pod koniec lutego. Stanowi ona reporterski przegląd całego życia głowy rodu Windsorów - od młodości, kiedy to jako nieśmiała, zaskoczona śmiercią ojca młoda kobieta wstąpiła na tron, aż po najdłużej panującą królową w historii.

 

Elżbieta II portret królowej

 

Ciekawego przedstawienia rządów Elżbiety II dostarczają również „Królowe Anglii” Maureen Waller, opowiadające o najsłynniejszych monarchiniach, które kiedykolwiek wstąpiły na brytyjski tron - od Krwawej Mary, poprzez Elżbietę I i Wiktorię, aż do obecnej generacji. Królowe musiały mierzyć się z wyzwaniami, których nigdy nie stawiano królom, a także łączyć role głowy państwa, żony i matki, a przede wszystkim zaś zmagać się ze światem, w którym kobieta uznawana była za niezdolną do rządzenia.

Współczesne i bardziej popkulturowe ujęcie panowania Elżbiety II zaprezentowane zostało z kolei w książce „Brytyjska monarchia od kuchni” Adriana Tinniswooda - dowiemy się z niej między innymi, dlaczego koronowane głowy nie gotują, nie ubierają się samodzielnie i nie ścielą sobie łóżek, a także, jak zasady panujące na dworze zmieniały się na przestrzeni lat.

 

Brytyjska monarchia od kuchni

 

Książki o księżnej Dianie

Nie tylko najstarsze pokolenie rodziny królewskiej wzbudza zainteresowanie i jest opisywane w książkach i filmach. Księżna Diana, nazywana królową ludzkich serc, była pierwszą tak mocno śledzoną przez media, a głównie rozwijającą się prasę bulwarową, postacią z rodziny królewskiej. Jej życie zostało wielokrotnie opisane w książkach i pokazane w filmach. Zarówno w dziełach dokumentalnych, jak i fabularnych.

I tak, Iwona Kienzler, autorka od lat z zacięciem przedstawiająca czytelnikom wydarzenia i bohaterów historycznych (zarówno tych z ostatnich lat, jak i sprzed stuleci), w swojej książce „Księżna Diana. Miłość, zdrada, samotność” kreśli dramatyczną, momentami wręcz trudną do wyobrażenia historię Diany Spencer. 20-letnia, wysoko urodzona, piękna i wystraszona, błyskawicznie zakochała się w następcy brytyjskiego tronu, chociaż już w dniu oświadczyn miała mieć świadomość, iż jego serce należy do innej kobiety, a wybór Diany to nie kwestia uczuć, ale królewskich obowiązków i konieczności przedłużenia linii rodu.

„Diana. Opowieści z angielskiego dworu” to z kolei powieść, która ukazuje skomplikowaną relację między księciem Karolem, jego pierwszą żoną i matką dwójki jego dzieci, księżną Dianą, a Camillą Parker Bowles, prawdziwą miłością następcy tronu. Akcja toczy się od lat 70. aż do 2005 roku, analizując zarówno powody rozpadu dwóch małżeństw, medialną nagonkę na księżną oraz jej tragiczną śmierć w Paryżu w 1997 roku. Na trylogię „Opowieści z angielskiego dworu” składają się „Karol” oraz „Camilla, Karol, Diana”.

 

Diana królowa

 

Niebawem premierę będzie miała kolejna książka o życiu królowej ludzkich serc. „Diana. Jej historia” autorstwa Andrew Mortona jest wyjątkowa, ponieważ powstawała we współpracy z samą bohaterką oraz jej najbliższymi przyjaciółmi. Stanowi gorzkie świadectwo realiów dworu Windsorów i kontynuację opowieści sprzed 25-ciu lat. Morton nie tylko ujawnia jeszcze więcej szczegółów, ale także przygląda się reakcjom opinii publicznej na pierwszą edycję książki. Czy możemy zatem powiedzieć, że niniejszy wolumin to autobiografia Księżnej Diany i nie dokonać tym samym nadużycia? Na to pytanie odpowiedź poznamy dopiero po lekturze.

 

„Diana. Jej historia” Andrew Morton

 

Meghan Markle  - z gwiazdy serialu o prawnikach do brytyjskiej księżnej

Największe zainteresowanie w ostatnim czasie wzbudzało młode pokolenie rodziny królewskiej. Meghan Markle, chociaż nie jest pierwszą „kobietą z ludu” w szeregach brytyjskiej rodziny królewskiej, bez wątpienia jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych.

 

Książe Harry Megan Markle ślub dvd

 

Początki jej kariery nie należały do łatwych (najbardziej rozpoznawalne występy to niewielkie role w filmach „Szefowie-Wrogowie”, „Idol z piekła rodem” oraz „Twój na zawsze”), ale w 2011 roku przyszła księżna Sussex dostała angaż do nowopowstającego serialu USA Network, „W garniturach”. Przez siedem sezonów portretowała tam Rachel Zane, zdeterminowaną i charakterną asystentkę prawną, która z czasem została panią mecenas. Klasyczna „legal drama”, łącząca wątki prawne z osobistym, burzliwym życiem pracowników słynnej nowojorskiej kancelarii, okazała się jednym z największych hitów stacji i cieszyła się dużą popularnością, również w Polsce.

Markle zrezygnowała z tej roli w 2017 roku, zaś kilka tygodni później ogłoszono oficjalnie jej zaręczyny z księciem Harrym, szóstym w kolejce do brytyjskiego tronu. Poinformowano, iż przyszła księżna nie będzie już aktorką, a skupi się na królewskich obowiązkach i działalności charytatywnej, którą zresztą zajmowała się wcześniej. Szczególnie bliskie były jej inicjatywy związane z prawami człowieka, równością płci oraz dostępem do edukacji dla dzieci w krajach afrykańskich.

 

Bitwa Braci

 

Królewski ślub w filmie i… komiksie

Ślub Meghan i Harry’ego, podobnie jak wcześniejsza uroczystość z udziałem jego starszego brata, Williama i Kate Middleton, spotkał się z gigantycznym zainteresowaniem na całym świecie. Transmisję z Kaplicy św. Jerzego w Zamku w Windsorze oglądało ponad 28 milionów ludzi na całym świecie, o sześć milionów więcej, niż zaślubiny Williama i Kate. Zresztą, dziś można obejrzeć ją wygodnie na DVD - „The Royal Wedding - Prince Harry & Meghan Markle” to oficjalny zapis przebiegu uroczystości z komentarzem BBC. O ogromnej popularności Meghan i Harry’ego niech świadczy również fakt, iż historia ich miłości, zaręczyn, ślubu i królewskiej działalności znalazła swoje odbicie w… komiksie. „Royals” wydawnictwa Tidalwave Productions właśnie trafiło do sprzedaży, a wcześniej w ten sposób sportretowano również Kate i Williama.

 

Książe Harry komiks

 

A czego należy się spodziewać po filmie „Spencer”? Recenzenci, którzy mieli okazję obejrzeć go przedpremierowo, niemalże jednogłośnie chwalą kreację Kristen Stewart i wróżą jej zdobycie wielu nagród branżowych. Nie brakuje także opinii, że produkcja ma w sposób niezwykle udany obrazować cierpienie tytułowej bohaterki mimo wykorzystania bardzo ograniczonych środków. Kruchość i nienaturalnie spięta postawa były znakiem rozpoznawczym Księżnej Diany. Okazuje się, że umiejętne ich sportretowanie, może wypełnić ekran po brzegi. Z niecierpliwością czekamy więc na premierę, którą zaplanowano na 5 listopada.

 

 

Najnowsze losy rodziny królewskiej

Niedawno żegnaliśmy księcia Filipa, którego skomplikowane losy sportretowało w dotychczasowych sezonach „The Crown” dwóch aktorów: Matt Smith oraz Tobias Menzies. Wojenne przeżycia, wyzwanie, jakim było poślubienie tak silnej kobiety jak Elżbieta, dopuszczenie mediów do kulis życia rodzinnego, wspólne podróże i kryzysy. To wszystko świetnie oddali scenarzyści i twórcy. I, jak głosi legenda, królowa Elżbieta II i książę Filip byli wiernymi widzami „The Crown”.

 

książę Filip

 

Zdjęcie księcia Filipa: Shutterstock/Thomas Dutour