Przyczajony geniusz. Opowieści o Januszu Gajosie

Janusz Gajos to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów sceny i filmu. Jego wszechstronność i talent zachwycają widzów od lat – aż trudno uwierzyć, że do szkoły teatralnej udało mu się dostać dopiero za czwartym razem. Aktor skończył w tym roku 80 lat, ale jego kariera nie zwalnia tempa. 20 września odbyła się premiera filmu „Solid Gold” z jego udziałem. W zeszłym roku aktor wziął udział w dwóch kinowych produkcjach – „Klerze” Wojtka Smarzowskiego oraz „Kamerdynerze” w reżyserii Filipa Bajona.
Chociaż na przestrzeni ostatnich 50 lat Janusz Gajos wystąpił w dziesiątkach filmów i seriali, to i tak dla wielu zawsze będzie kojarzony z pierwszą rolą, która przyniosła mu ogólnopolską sławę, czyli Jankiem Kosem z serialu „Czterej pancerni i pies”. Kolejną kreacją, z którą przez długie lata łączyli go widzowie, była rola Tureckiego w „Kabereciku” Olgi Lipińskiej.
Wśród jego kultowych ról należy wymienić postać Michała Szmańdy z „Wahadełka”, Jana Winnickiego z serialu „Alternatywy 4”, bohatera z „Żółtego szalika”, Grossa z „Psów”, brata Zdrówko z „Jasminum”, Cenzora Rabkiewicza z „Ucieczki z kina wolność” czy Henryka Nowasza z „Ekipy”. Na swojej ścieżce zawodowej Janusz Gajos spotykał i współpracował z wieloma wybitnymi osobistościami m.in. z Krystyną Jandą, Jerzym Radziwiłowiczem, Wojciechem Marczewskim, Anną Seniuk – to oni w książce
Przyczajony geniusz. Opowieści o Januszu Gajosie autorstwa Jacka Wakara dzielą się swoimi refleksjami. Publikacja zawiera liczne anegdoty i opowieści, które pozwalają poznać tego znakomitego aktora, widzianego oczami przyjaciół.


Przyczajony geniusz. Opowieści o Januszu Gajosie

 

Andrzej Seweryn. Ja prowadzę!

Aktor, reżyser, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie – Andrzej Seweryn to wyjątkowy artysta, który stworzył niezapomniane role w filmach Andrzeja Wajdy, takich jak: „Ziemia Obiecana”, „Dyrygent” czy „Zemsta” oraz liczne, zachwycające kreacje teatralne. W 1980 roku Andrzej Seweryn wyjechał do Francji, w której pozostał na długie lata w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. Kraj ten szybko stał się jego drugim domem. Aktor jako jeden z nielicznych cudzoziemców został zatrudniony w prestiżowym francuskim teatrze  Comédie-Française. Na stałe do Polski powrócił dopiero w 2010 roku. Jego role często są doceniane przez krytyków i nagradzane prestiżowymi nagrodami – wśród najważniejszych z nich warto wspomnieć pracę przy takich tytułach jak: „Prymas. Trzy lata z tysiąca”, „Różyczka”, „Ostatnia rodzina”.  Andrzej Seweryn. Ja prowadzę to książka, która pozwala poznać Seweryna z różnych stron. W tym wywiadzie - rzece Arkadiusz Bartosiak i Łukasz Klinke przedstawiają sylwetkę wielkiego polskiego aktora poprzez rozmowę poruszającą najróżniejsze tematy – od pracy zawodowej, przez politykę, aż po zagadnienia związane z życiem prywatnym. Ta niezwykła biografia to książka, która powinna znaleźć się na półce fanów aktora, ale także wielbicieli filmu i teatru.


Andrzej Seweryn. Ja prowadzę

 

Stuhrmówka. A imię jego czterdzieści i cztery

Maciej Stuhr to charyzmatyczny aktor, który chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi rzeczywistości za pomocą mediów społecznościowych czy wywiadów. Jego trafne refleksje wzbudzają dyskusje i inspirują do analizy różnych zjawisk. Aktor znany jest ze swojego talentu komediowego, który przyniósł mu popularność jeszcze w czasach studenckich.

Od lat związany jest z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego. Do jego najważniejszych kreacji należą rolę w takich filmach jak: „33 sceny z życia”, „Pokłosie” i „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. W książce Stuhrmówka. A imię jego czterdzieści i cztery - która jest uzupełnieniem wywiadu udzielonego przez Maciej Stuhra Beacie Nowickiej w 2015 roku - aktor opowiada o kulisach swojej pracy, o zaletach i wadach posiadania słynnego ojca, a także o zmianach jakie zaszły w jego prywatnym życiu na przestrzeni ostatnich 4 lat. Ten rozbudowany wywiad daje szansę na lepsze poznanie Macieja Stuhra i tego, jak postrzega rzeczywistość.


Stuhrmówka. A imię jego czterdzieści i cztery

 

Jak zostałem Prezesem

Robert Górski to jeden z najbardziej znanych twórców kabaretowych w naszym kraju. Jego działalność artystyczna rozpoczęła się na studiach polonistycznych, podczas których wraz z grupą kolegów założył Kabaret Moralnego Niepokoju. Górski od lat jest aktywny na polskiej scenie kabaretowej. Tworzył m.in. telewizyjny program Tygodnik Moralnego Niepokoju”, a także pisał scenariusze do „Mazurskiej Nocy Kabaretowej. W styczniu 2017 roku na podstawie jego pomysłu powstał satyryczny serial internetowy Ucho Prezesa”, inspirowany postaciami z polskiej sceny politycznej. Produkcja szybko podbiła serca Polaków i stała się hitem, przyciągając milionową publiczność przed ekrany komputerów. Robert Górski wcieli się w tytułową postać Prezesa, a także był głównym scenarzystą tego projektu. Oprócz scenariuszy, komik na swoim koncie tomik poezji, którego jest współautorem. Przez lata pisał również teksty dla satyrycznego pisma Chichot”. W książce Jak zostałem Prezesem - rozmowie z Moniką Sobień, Górski zdradza, jak wyglądały kulisy powstawania kultowego serialu i budowania postaci Prezesa.


Jak zostałem Prezesem

 

Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety”

Popularność, jaką cieszą się wybitni polscy aktorzy to coś, co można wykorzystać do bardzo szczytnych celów. Najlepszym tego przykładem jest zbiór wywiadów przeprowadzonych przez Marcina Dorocińskiego, aktora znanego m.in. z takich filmów jak: Pitbull”, „Jack Strong”, „Róża”, „Obława”, „Rewers”, „Boisko bezdomnych”, „Moje córki krowy”, „Ogród Luizy”.
Marcin Dorociński, oprócz swojego wielkiego talentu aktorskiego, znany jest z zamiłowania do natury i zwierząt, o którym bardzo często i chętnie mówi w wywiadach. Aktor angażuje się w liczne akcje społeczne dotyczące ochrony środowiska, w tym roku wziął między innymi udział w drastycznym spocie, zrealizowanym we współpracy z fundacją WWF – aktor zachęcał w nim do zwrócenia uwagi na problem niszczenia naszej planety, która jest naszym domem. W książce
Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety aktor rozmawia z obrońcami przyrody i odkrywa przed czytelnikami problemy ochrony środowiska oraz ukazuje piękno polskiej natury. Jego książka to praktyczny przewodnik dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, jak przyczynić się do ratowania środowiska, a także poznać cenne i proste rady ekspertów, które można wprowadzić do swojego życia, aby uczynić świat lepszym miejscem.


Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety

 

Pani zyskuje przy bliższym poznaniu

Krystyna Janda to aktorka - legenda. Filmy i spektakle z jej udziałem to gwarancja sztuki na najwyższym poziomie. Aktorka zasłynęła takimi rolami jak: Agnieszka w „Człowieku z marmuru” i w „Człowieku z żelaza”, Antonina Dziwisz w Przesłuchaniu”, Anna w filmie „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”, Pani Marta w „Tataraku”, Agata Koman w wyreżyserowanym przez siebie obrazie „Pestka”. W tym roku aktorka zachwyciła jury Festiwalu w Sundance, które przyznało jej nagrodę za kreację w filmie „Słodki koniec dnia”. Krystyna Janda może pochwalić się wielkim dorobkiem filmowym i teatralnym. Od 2005 roku prowadzi Fundację, która kieruje Teatrem Polonia, a od 2010 roku także Och-Teatrem. Aktorka od lata daje się poznać jako wspaniała artystka, ale także jako niezwykła, zaangażowana w sprawy społeczne, kobieta. W rozmowie z Katarzyną Montgomery, Janda Krystyna szczerze i z charakterystyczną dla siebie bezpośredniością, opowiada o swojej pracy, ważnych rolach i przełomowych momentach w życiu osobistym.

Pani zyskuje przy bliższym poznaniu e-book

 

„Szaflarska. Grać, aby żyć”

Danuta Szaflarska to bardzo szczególna postać polskiej sceny teatralnej i filmowego świata. Wcieliła się w ponad 80 ról teatralnych i zagrała w ponad 100 filmach. Aktorka zmarła dwa lata temu, dożywając imponującego wieku - odeszła mając 102 lata, i właściwie do końca realizowała się na scenie. Jej życie było pełne blasków, które widzowie mogli śledzić w mediach, ale także cieni, o których aktorka raczej rzadko wspominała. Danuta Szaflarska zasłynęła udziałem w takich filmach jak: „Zakazane piosenki”, „Dom bez okien”, „Pożegnanie z Marią”, „Egzekutor”, „Pora umierać”. W młodości przeżyła powstanie Warszawskie, w którym uczestniczyła przez wszystkie 63 dni jego trwania. W książce Katarzyny Kubisiowskiej możemy poznać nieznaną dotąd stronę Danuty Szaflarskiej. „Szaflarska. Grać, aby żyć” to biografia, stworzona na podstawie rozmów z bliskimi aktorki – jej córkami, wnukami i przyjaciółmi, w ciepły sposób przedstawiająca fascynujące życie tej wielkiej gwiazdy.


„Szaflarska. Grać, aby żyć”

 

„Ja, Fronczewski”

Piotr Fronczewski od lat zachwyca nas swoim kunsztem aktorskim, a także głębokim, charakterystycznym głosem. Jego wszechstronność to rzecz niepodważalna, aktor ma na koncie setki ról teatralnych i filmowych. To on wcielił się w legendarną postać Pana Kleksa czy Szpicbródki. Pod pseudonimem Franek Kimono wydał dwie płyty z muzyką disco.
Piotr Fronczewski był wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami za kreacje w takich filmach jak: „Ocalenie”, „Łóżko Wierszynina”. W rozmowie z Marcinem Mastalerzem, Fronczewski opowiada o swojej miłości do filmu i teatru, o latach dzieciństwa w Warszawie, a także o tym, co jest dla niego ważne poza pracą. Piękne wyznania przekazane są dużą dawką humoru i dystansu. Książka „Ja, Fronczewski” to pozycja, która powinna zainteresować wszystkich pragnących poznać tego wybitnego aktora i jego sposób postrzegania świata.


„Ja, Fronczewski”

 

„Krafftówna w krainie czarów”

Trudno wyobrazić sobie polską scenę teatralną bez Barbary Krafftówny. W tym roku aktorka skończyła 91 lat, ale nie zamierza rezygnować z pracy. Teatr to jej największa pasja. Krafftówna ma na swoim koncie wiele znaczących ról, które odznaczyły się w historii – m.in. była pierwszą odtwórczynią roli Iwony w sztuce Witolda Gombrowicza „Iwona księżniczka Burgunda”. Popularność przyniosły Krafftównie role w Kabarecie Starszych Panów czy znakomite kreacje w takich tytułach jak „Czterej pancerni i pies”, „Jak być kochaną” i „Rękopis znaleziony w Saragossie”.
Trzy lata temu, w 2016 roku, w rocznicę swoich 88 urodzin i 70-lecia obecności na scenie teatralnej, aktorka w rozmowie z Remigiuszem Grzelą opowiedziała o swoich doświadczeniach oraz marzeniach i planach na przyszłość.
„Krafftówna w krainie czarów” to wywiad, w którym Barbara Krafftówna zaprasza czytelników do swojego magicznego świata.


„Krafftówna w krainie czarów”

 

* Z jednym z aktorów, o którym możecie tutaj przeczytać, możecie porozmawiać też w naszym salonie - na spotkaniu autorskim. Zapraszamy na rozmowę o książce Andrzeja Seweryna.

Andrzej Seweryn, Łukasz Klinke, Arkadiusz Bartosiak
4 listopada, godz. 19:00 / scena
empik Junior
, Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122

„Andrzej Seweryn. Ja prowadzę!” ( Wydawnictwo W.A.B) to wywiad rzeka. Z jednym z najwybitniejszych polskich aktorów rozmawiają Arkadiusz Bartosiak i Łukasz Klinke. Wśród poruszanych tematów znajdują się zarówno zagadnienia dotyczące świata teatru i filmu, polityki, a także życia prywatnego. Aktor opowiada między innymi o wspomnieniach z dzieciństwa, młodości i początkach pracy artystycznej. Pasjonująca lektura dla wszystkich wielbicieli teatru i filmu. Zapraszamy na spotkanie.