Sięgając po ten tytuł nie spodziewałam się, że quiz z nazwy „dla dzieciaków”, będzie wyzwaniem dla dorosłego gracza. A jednak się myliłam! Gra bawi i uczy zarówno tych małych, jak i dużych. Do rozgrywki zaprosiłam swojego brata oraz rodziców i uważam, że pojedynek był bardzo wyrównany, gdyż niespotykane ciekawostki zaskakiwały każdego z nas.

Zwierzaki Bystrzaki Quiz

Co zawiera pudełko?

Gra zawiera 100 kolorowych kart. Każda z nich poświęcona jest jednemu zwierzęciu i zawiera 5 pytań.  Na odwrocie znajdują się ponumerowane odpowiedzi, wraz z krótkimi wyjaśnieniami. Ozdobę kart stanowi zdjęcie zwierzaka opisywanego w pytaniach.

W pudełku znajdziemy także jasno opisane zasady gry.

Samo pudełko posiada dwie kieszonki, które dzielą karty na pół. Podział ten może ułatwić przechowywanie kart podczas gry, gdyż w ten sposób mamy pewność, że widoczny jest jedynie front karty, na którym znajdują się pytania. Natomiast odpowiedzi pozostają tajemnicą.

zdjęcia kart

Formowanie drużyn

Na początku należy podzielić się na dwa zespoły. Nie muszą być one równe, dzięki temu w grze może brać udział nieparzysta liczba osób. Rozgrywka może odbyć się także 1:1.

Jeśli w grze chce wziąć udział dziecko, które jeszcze nie potrafi samodzielnie czytać, należy dołączyć je do grupy z uczestnikiem, który posiada tę umiejętność.

Zasady i cel gry

Celem gry jest zebranie trzech par kart. Po podziale na dwa zespoły, należy potasować talię i rozdać każdej ze stron po pięć kart. Trzeba pamiętać o tym, aby formować stosiki odpowiedziami do dołu.

Zespoły kolejno czytają sobie pierwsze pytanie z karty. Istnieją wtedy trzy przypadki:

  • Jeden zespół udzielił dobrej odpowiedzi, drugi złej – wygrana drużyna zgarnia obie karty (parę). Należy wtedy przejść do pierwszego pytania na kolejnej karcie;
  • Oba zespoły odpowiedziały prawidłowo – nie oznacza to jeszcze końca rundy. W takim przypadku należy przejść do następnego pytania na tej samej karcie, aż do momentu, aż jedna z drużyn udzieli błędnej odpowiedzi. Wtedy zespół, który odpowiedział dobrze zgarnia parę do siebie;
  • Oba zespoły odpowiedziały źle lub był remis dla wszystkich pięciu pytań – należy wtedy odłożyć te karty na bok i przejść do kolejnej ze stosu. Drużyna, która jako pierwsza wygra parę kart, może zgarnąć również te, które znalazły się na stole.

Rozgrywkę wygrywa drużyna, która zdobędzie trzy pary. Jeśli zwycięzca nie zostanie wyłoniony, gdyż po odczytaniu pięciu kart nadal będzie remis – w tym wypadku oba zespoły dobierają po karcie i gra toczy się do wyłonienia zwycięzcy.

zdjęcie pudełka

Dodatkowe wyzwanie

Po zakończeniu gry możecie sprawdzić jak dokładnie się słuchaliście i ile faktów zapamiętaliście. W tym celu musicie zebrać użyte w grze karty i je dokładnie potasować, a następnie podzielić je po równo na dwie drużyny i rozpocząć grę od nowa. Według zasad znajdujących się w pudełku, zwycięzcą wyzwania jest zespół, który jako pierwszy zbierze trzy pary.

My jednak zmodyfikowaliśmy trochę wskazówki gry i po podziale stosu zużytych już kart na pół, po kolei w kółeczku czytaliśmy pytania, które padły podczas naszej rozgrywki. Czytająca osoba nie mogła udzielać odpowiedzi, a pozostałe trzy osoby próbowały przypomnieć sobie prawidłowe rozwiązanie. Uczestnik, który jako pierwszy udzielił prawidłowej odpowiedzi, zgarniał kartę. Wygrywał ten, który zdobył największą ilość kart.

Chcecie zatem wyruszyć na niezwykłą przygodę do świata zwierząt? Chwilami może nie być tak łatwo, ale obiecuję, że po przejściu przez tą magiczną krainę, posiądziecie wiedzę godną jej prawdziwego znawcy.

Więcej recenzji znajdziecie na Empik Pasje w dziale Gram.

Zdjęcia w tekście: Dominika Świetlicka