Niezależnie od uprawianej dyscypliny sportu każdy z nas powinien dążyć do jak najwyższej ogólnej sprawności: pracować nad poprawą poziomu swojej siły, wytrzymałości, gibkości, zwinności, skoczności, stabilizacji oraz utrzymania pełnego zakresu ruchu w stawach. Dopiero posiadając odpowiednią bazę możemy dążyć do  specjalizacji w danej dyscyplinie. Takie przygotowanie możemy rozwijać poprzez mądrze ułożony plan treningowy, który zawiera szeroko rozumiane ćwiczenia sprawnościowe, innymi słowy – trening funkcjonalny.

 

Trening, z którym nadrobisz braki

Trening funkcjonalny to w dzisiejszych czas termin niezwykle popularny. Prawidłowy trening funkcjonalny to taki, podczas którego uczymy się i utrwalamy umiejętności, które mają rzeczywiste przełożenie na nasze życie codzienne, i/lub uprawianą przez nas dyscyplinę sportu. Każdy z nas ma inne priorytety treningowe, inną historię kontuzji i inny styl życia, dlatego trening funkcjonalny u każdej osoby będzie wyglądał inaczej. Nie zmienia to jednak faktu, że powinien on zawsze opierać się na podstawowych wzorcach ruchowych.

Wzorce ruchowe to nic innego jak naturalnie występujące formy ruchu w życiu człowieka - m.in. przysiady, wykroki, zgięcie w biodrach, wypychanie/przyciąganie lub przenoszenie przedmiotów, oraz oczywiście stabilizacja tułowia. Dopiero opanowując ćwiczenia zaliczane do tej grupy powinniśmy dodawać do naszego planu bardziej specjalistyczne zadania ukierunkowane pod naszą dyscyplinę.

Dlaczego o tym piszemy w odniesieniu do biegaczy? Przede wszystkim dlatego, że obydwoje (czytaj: ja i moja żona - Julita Kotecka-Nerek, która również pisze) trenujemy biegaczy i widzimy gdzie mają największe braki.

Drugim powodem jest fakt, że obydwoje wywodzimy się z dwóch dyscyplin sportowych: biegania oraz CrossFitu. Łącząc te dwie dziedziny w naszych treningach, oraz treningach naszych podopiecznych, widzimy świetne rezultaty oraz utwierdzamy się w przekonaniu jak ważne jest uzupełnianie treningu biegowego, treningiem funkcjonalnym i odwrotnie.

 

Sprawność. Siła. Witalność – Jak CrossFit zmienił moje życie - Murphy T.J.

 

Co trening funkcjonalny daje biegaczom?
 

Czas na konkrety. Oto co trening funkcjonalny daje biegaczom:

  • Zmniejsza ryzyko kontuzji
  • Poprawia technikę biegu
  • Poprawia postawy ciała i zakresów ruchu w stawach
  • Poprawia ogólną sprawność i wszechstronność jako sportowca
  • Daje lepsze samopoczucie na co dzień
  • Jest urozmaiceniem treningu biegowego
  • Przynosi nowy bodziec treningowy

 

Będziemy zgłębiać tematykę biegania oraz treningów uzupełniających w kolejnych artykułach, więc jeśli macie pytania to będziemy wdzięczni za feedback – napiszcie w komentarzach, co was interesuje. Postaramy się napisać o tym kolejne teksty.