Marzy ci się wypoczynek na łonie natury? Śpiąc w namiocie, możesz się do niej maksymalnie zbliżyć. Wystarczy rozbić obóz nad jeziorem, w lesie czy na polanie i cieszyć się jej otoczeniem. Najlepiej w doborowym towarzystwie — bo przecież w grupie raźniej! Nocleg pod namiotem może być wspaniałą atrakcją dla całej rodziny czy grupy przyjaciół. Aby zaoszczędzić czas spędzony na rozkładaniu konstrukcji i zredukować dźwigane kilogramy do minimum, warto zdecydować się na namiot czteroosobowy. Na rynku znajdziesz różne warianty modeli o tej pojemności. Nasze podpowiedzi pomogą ci w dokonaniu właściwego wyboru.

 

Coleman, Namiot turystyczny, Valdes 4 FastPitch, zielony, 200x300x610cm

 

Na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze namiotu dla czterech osób? 

Wiele zależy od tego, jaki rodzaj wypoczynku planujesz, w jaki sposób podróżujesz i w jakich sezonach. Jeśli lubisz późnojesienne, wczesnowiosenne i zimowe wędrówki, potrzebny będzie ci namiot do użytku całorocznego, wykonany z izolujących materiałów, odpornych na niskie temperatury i wilgoć. Jeśli nie planujesz ekstremalnych wypraw, przewidując korzystanie z namiotu wiosną i latem, przy dobrej pogodzie, zwyczajny namiot turystyczny sprawdzi się idealnie.

Przy wyborze namiotu warto przyjrzeć się dokładnie poszczególnym elementom danego modelu, aby zweryfikować, czy odpowiadają one twoim preferencjom dotyczącym podróżowania. Zwróć uwagę na:

  • liczba komór — może być to jedna sypialnia bądź dwie osobne, połączone wspólnym korytarzem;
  • obecność przedsionka — to element, który gwarantuje większą prywatność i cień;
  • kształt — wysokie namioty gwarantują większy komfort korzystania;
  • ilość wejść — im więcej, tym lepiej, ponieważ przekłada się to na większą swobodę;
  • materiał — warstwa wierzchnia powinna być wykonana z wodoodpornego materiału, a wewnętrzna — z dobrze przepuszczalnego, aby ułatwić transpirację wilgoci i uniknąć „efektu sauny”;
  • odcień — tutaj zasada jest prosta — im ciemniejszy odcień, tym więcej słońca pochłania namiot, a im jaśniejszy, tym lepiej je odbija.

 

Peme, Namiot turystyczny, Bojan 4, szaro-zielony, 140x220x410 cm

 

Konstrukcja namiotu — jaką wybrać? 

W tym kontekście namioty dzielimy na samonośne i tunelowe (nie wspominając dwuspadowych, które obecnie niełatwo jest znaleźć w sklepach, ponieważ po prostu wyszły z użycia). Pierwsze wymagają wyłącznie użycia skrzyżowanych pałąków — w najprostszych wariantach zaledwie dwóch. Tunelowe namioty montowane są natomiast z wykorzystaniem śledzi. Co za tym idzie, samonośne namioty są lżejsze i łatwiej się składa. Tunelowe z kolei lepiej sprawdzają się w przypadku intensywnego wiatru dzięki lepszej stabilności i aerodynamicznej konstrukcji.

Osobną kategorią są namioty czteroosobowe samorozkładające się, typu pop-up. W ich przypadku nie musisz nawet wykorzystywać pałąków. Taki namiot ma już bowiem wbudowany elastyczny stelaż, który sam otwiera się po wyjęciu z pokrowca. Takie rozwiązanie gwarantuje lekkość i umożliwia rozbicie obozu w kilka minut. Namioty typu pop-up nie są jednak wyposażone w osobny tropik, co może skutkować obniżoną wodoodpornością i mniej skuteczną transpiracją wilgoci.

Waga — czy ma znaczenie? 

Oczywiście! Dla wielu osób to jeden z kluczowych aspektów przy doborze namiotu. Liczy się zwłaszcza w przypadku tych, którzy podróżują w backpackerskim stylu — przemieszczając się z miejsca na miejsce, korzystając z publicznych środków transportu. Namioty na 4 osoby zazwyczaj nie są wykorzystywane przez tego rodzaju podróżników, jednak oczywiście mogą zdarzyć się wyjątki. Jeśli podróżujesz własnym samochodem i wybierasz głównie łatwo dostępne kempingi, waga może nie być dla ciebie aż tak istotnym kryterium. Warto jednak ją zweryfikować. Pamiętaj, że im więcej elementów konstrukcyjnych — pałąków, śledzi, warstw — tym większa waga namiotu.

Wiesz już, na co zwrócić uwagę przy wyborze namiotu. Przygotowaliśmy również przegląd najciekawszych modeli, które mogą zainspirować cię do zakupów.

Acamper, Namiot 4-osobowy, Lofot Pro, zielony,190x130x225x180/160 cm 

Idealne rozwiązanie dla tych, którzy komfort stawiają na pierwszym miejscu. Gwarantuje znakomity przepływ powietrza dzięki połączeniu dwóch elementów: okienek wentylacyjnych z moskitierą oraz materiału, z którego wykonano namiot wewnętrzny — oddychającego poliestru. Efekt wzmacnia obecność tropiku, który zapobiega skraplaniu się pary wodnej wewnątrz sypialni, a jednocześnie chroni przed deszczem. Tropik jest również odporny na działanie promieniowania UV. Do istotnych zalet tego namiotu należy również obecność dwóch osobnych sypialni i dwa osobne wejścia.

 

Acamper, Namiot 4-osobowy, Lofot Pro, zielony,190x130x225x180/160 cm

 

High Peak, Namiot czteroosobowy z tropikiem, Goshawk 10307, zielono-czerwony, 240x230x140+160 cm 

Tunelowy namiot czteroosobowy, który idealnie sprawdzi się nawet w trudniejszych warunkach pogodowych. Tunelowa konstrukcja wymaga nieco więcej pracy, ale gwarantuje znakomitą ochronę przed wiatrem i deszczem. Wodoodporny poliester, z którego wykonano konstrukcję, chroni nawet przed intensywnymi opadami, a szkielet z włókna szklanego gwarantuje stabilność. Z kolei wzmocniona podłoga zapewnia solidną izolację od spodu. Namiot wyposażono również w moskitierę.

 

High Peak, Namiot 4-osobowy, Goshawk 10307, zielono-czerwony, 240x230x140+160 cm

 

Abarqs, Namiot czteroosobowy z przedsionkiem turystyczny, TRAPER-4B Zielony  

Model jednokomorowy, wyposażony w przestronny, zadaszony przedsionek z podłogą. Jest to wariant dwuwarstwowy, wyposażony w wodoodporny tropik. Klejone szwy czynią go jeszcze odporniejszym, dzięki czemu sprawdzi się nawet podczas najbardziej intensywnych opadów. Na uwagę zasługuje również ciekawy design i wyróżniające się odcienie.

 

Abarqs, Namiot turystyczny, TRAPER-4B Zielony, 4 osobowy

 

Więcej artykułów o podróżach i nie tylko znajdziesz w naszym magazynie online Empik Pasje.

 

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock.