Dziecko na słońcu - jak dobrać ochronę?

Zgodnie z zaleceniami dermatologów i pediatrów nie można opalać niemowląt i dzieci do trzeciego roku życia. Nie powinny być one wystawiane na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego bez odpowiedniej ochrony. Elementami owego zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem słońca będą przy tym:

  • krem z wysokim filtrem,
  • nakrycie głowy,
  • okrycie na kark, ramiona i plecy.

Podczas upałów nie można zapominać o konieczności uzupełniania płynów, tak u siebie, jak i u dzieci. Rodzice muszą regularnie smarować ciało dziecka kremem z filtrem, zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu. Kremy przeciwsłoneczne są obowiązkowe!

Trzeba mieć świadomość, że małe dzieci mają bardzo delikatny, niedojrzały jeszcze naskórek, który źle reaguje na promienie słoneczne. Wystarczy 15 minut na słońcu bez należytej ochrony, aby doszło do zaczerwienienia skóry dziecka oraz pojawienia się objawów oparzenia słonecznego. Dermatolodzy ostrzegają, że zaledwie jej dwukrotne poparzenie w dzieciństwie aż dziesięciokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory skóry, w tym na czerniaka. Z tego względu rodzice powinni dołożyć wszelkich starań do ochrony skóry swojego dziecka przed słońcem.

Alphanova, Bebe, spray na słońce, SPF 50, 125 g

Jak wybrać krem do opalania dla dzieci?

Kupując krem do opalania dla najmłodszych trzeba zwrócić uwagę na filtry przeciwsłoneczne wykorzystywane w tego typu produktach. Znajdziemy w nich filtry chemiczne lub mineralne (fizyczne). Filtry chemiczne naśladują w swoim działaniu melaninę, ponieważ wnikają w głąb skóry i pochłaniają szkodliwe promieniowanie słoneczne. Jeśli na opakowaniu kupowanego kremu widzimy, że ma on w składzie m.in. trisiloxan, oktokrylen, drometrizol czy butyl methoxydibenzoylmethane, możemy mieć pewność, że jest to krem z filtrem chemicznym. Jego zaletą jest trwałość, co jest szczególnie ważne w przypadku maluchów, które są bardzo aktywne na plaży czy nad basenem. Kremy te mają jednak wadę – szybko ulegają rozkładowi, dlatego trzeba pamiętać o częstym nakładaniu ich na ciało dziecka. Mogą też uczulać skórę, jeśli na przykład maluch jest alergikiem.

Alphanova, Bebe, krem na słońce dla każdego rodzaju skóry, SPF 50, 50 g

Inną grupą takich produktów są kremy z filtrami mineralnymi (fizycznymi), czyli substancjami odbijającymi promienie słoneczne od skóry. Mogą zawierać tlenek cynku czy dwutlenek tytanu. W przeciwieństwie do kremów z filtrami chemicznymi, te z filtrami fizycznymi, nazywanymi również mineralnymi, nie uczulają i nie wchodzą w reakcję chemiczną ze skórą. Dlatego filtry mineralne są dla niej bezpieczne i częściej polecane przez dermatologów i pediatrów. Jak je rozpoznać? Po składzie, zonaczeniach i certyfikatach takich jak Ecocert czy Cosmos Organics.


Przeczytaj także:


Jaki poziom ochrony wybrać? Jaki SPF dla dziecka?

Bardzo ważną informacją umieszczaną na opakowaniu kremów do opalania, jest poziom SPF. To Sun Protecitive Factor, czyli inaczej czynnik ochrony przed słońcem. Koło niego pojawia się zawsze liczba określająca poziom ochrony. W przypadku najmłodszych należy wybierać kremy z jak najwyższym SPF – nawet 50. Na opakowaniu kremu do opalania dla dzieci powinna znaleźć się informacja, że zabezpiecza on skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Często też na opakowaniu znajdziemy informację dla jakiego wieku odpowiedni jest dany krem. 

Eco Cosmetics, wegański krem na słońce faktor SPF 50+ dla dzieci i niemowląt, 50 ml

Co oprócz kremu z filtrem dla dziecka?

Każdy, kto próbował nasmarować kremem dziecko pochłonięte zabawą, wie, że nie zawsze jest to wykonalne. Dlatego warto też zaopatrzyć się w ubrana z filtrem UV, które wspomagają w ochronie dziecka przed nadmiernym promieniowaniem słońca.

Więcej podpowiedzi znajdziesz w dziale poradników Dziecko i mama.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.