Filmowe hity nie powstałyby, gdyby nie studia filmowe. To one zapewniają do tego fundusze i zasoby, w tym najbardziej doświadczonych ludzi z branży. Przy rozmachu współczesnej produkcji filmowej, czasem z filmowaniem trwającym lata, do takiego wyczynu potrzebna jest pomoc z zewnątrz. Tym właśnie zajmują się wytwórnie.

Pandemia COVID-19 wymusiła ograniczenie produkcji i przyspieszyła rozwój streamingu. Ale teraz branża znów nadrabia zaległości, bo ludzie kochają kinową rozrywkę.

Universal Pictures

Universal Pictures to najstarsze studio filmowe funkcjonujące w Stanach Zjednoczonych, które powstało w 1912 roku. Od tego czasu wyprodukowało wiele klasyków, takich jak „Jurassic Park”, „Szczęki” czy „E.T.” Universal jest też domem niektórych popularnych serii jak „Szybcy i wściekli”, „King Kong”, „Minionki”.

E.T. (Blu-ray Disc) Reżyser:	 Spielberg Steven

Od momentu powstania firma wyprodukowała łącznie 346 filmów. Cały czas jest jednym z największych i najbardziej dochodowych producentów filmowych. Tylko w 2020 roku studio pochwaliło się imponującymi wynikami kasowymi w wysokości 44 miliardów dolarów.

Universal Pictures to znacznie więcej niż studio filmowe. Jest również właścicielem i operatorem Universal Parks & Resorts, czyli pełnych atrakcji parków rozrywki. Odwiedzający mogą nie tylko zobaczyć, jak powstają filmy, ale doświadczyć wielu efektów specjalnych, wziąć udział w pokazach lub bawić się w parkach tematycznych np. w świecie Harry'ego Pottera. Poza tym obejrzą jedne z najbardziej kultowych planów filmowych na przykład motelu z „Psychozy”, dzielnicy, w której kręcono „Gotowe na wszystko” czy wieży zegarowej z „Powrotu do przyszłości”.

Warner Bros. Pictures

Drugą co do wielkości firmą produkującą filmy pod względem wyników kasowych jest Warner Bros. Pictures. Amerykański konglomerat obejmujący środki masowego przekazu i parki rozrywki został założony w 1923 roku przez czterech braci Warner (synów polskich emigrantów). I jest prawdopodobnie najsłynniejszym studiem filmowym na świecie.

Warner Bros. wyprodukował jedne z najbardziej lubianych filmów i programów telewizyjnych, w tym serię o „Harrym Potterze” oraz takie tytuły jak: „Matrix”, „Mroczny rycerz”, „Incepcja”, „Wonder Woman”, serię o „Hobbicie”, „Aquaman”, „Joker”, „Teorię wielkiego podrywu” i wiele innych. Spośród 50 najbardziej dochodowych filmów, jakie kiedykolwiek nakręcono, Warner Bros. ma prawo do 11 z nich.

Harry Potter dvd wydanei specjalne

Fanom kina Warner Bros. umożliwia wejście za kulisy. Podczas oprowadzania i wycieczek po studiu widzowie mogą zobaczyć słynną Central Perk z „Przyjaciół”, oryginalne ubrania i zestawy Harry'ego Pottera oraz z „Fantastycznych zwierząt i jak je znaleźć”, a także wystawę Batmobile i DC Universe. W przeciwieństwie do Universal Studios, Warner Bros. Studios to działający kompleks studia filmowego, w którym między kręceniem jednej a drugiej sceny można spotkać znanych aktorów.

Columbia Pictures

Metro Goldwyn Mayer ma swojego ryczącego lwa, Universal Pictures odległy obraz Ziemi, a Paramount ośnieżoną górę. Ale żadne inne studio filmowe nie ma bardziej kultowego logo niż Columbia Pictures. Oryginalne logo powstało w 1924 roku. Lady Columbia (kobieta z pochodnią) została wybrana jako hołd i personifikacja Stanów Zjednoczonych, które opowiadały się za ideałami, takimi jak oświecenie (stąd pochodnia) i wolność. Jednak z upływem lat traciła na popularności za sprawą zyskującej rangę nowego symbolu Ameryki – Statuy Wolności. Dlatego zaplanowano odświeżenie logo, którego dokonał ilustrator Michael Deas. Zainspirowany zdjęciem z 1991 roku zrobionym przez fotografkę z Nowego Orleanu, Kathy Anderson, stworzył nową „Torch Lady” – symbol bardziej wyrazisty i ożywiony. Od tego czasu obraz stał się wszechobecnym motywem w amerykańskiej kulturze wizualnej. 

Columbia Pictures to amerykańskie studio filmowe oraz firma produkcyjno-dystrybucyjna, która od 1989 roku jest członkiem Sony Pictures Motion Picture Group. 

Sony Pictures została założona w 1924 roku i jest producentem niektórych z najpopularniejszych franczyz na świecie, w tym „Resident Evil”, „Spider-Man”, „Venom”, „Jumanji”, „Aniołki Charliego”, „Skyfall”, „Faceci w czerni” czy „Kod Leonarda Da Vinci”.

007 James Bond: Skyfall (DVD) Reżyser:	 Mendes Sam

Sony jest jedną z najlepszych firm produkujących filmy ze względu na swoje wysoce kompetentne spółki zależne. Studio posiada dwa filmy wśród 50 najlepiej zarabiających filmów wszechczasów. W 2020 roku zarobiło 41,1 miliarda dolarów.

Sony oferuje również możliwość eksploracji swoich studiów. W Culver City w Kalifornii zwiedzający mogą zobaczyć pamiątki filmowe i wejść na stale czynne plany filmowe.

Walt Disney Pictures i inne studia ze stajni Disney’a

Trudno mówić o największych studiach filmowych bez wymieniania firm wchodzących w skład The Walt Disney Company. Studio założone w 1923 roku wyprodukowało 21 z 50 najlepiej zarabiających filmów wszechczasów, a dziś jest jednym z najpotężniejszych konglomeratów medialnych, w skład których wchodzą m.in. studia filmowe, stacje telewizyjne, firmy dystrybucyjne i parki rozrywki.

Avatar (DVD) Reżyser:	 Cameron James

Disney jest właścicielem kilkunastu studiów filmowych. Najbardziej znane z nich to:

  • Walt Disney Pictures - zajmuje się produkcją filmów animowanych i filmów krótkometrażowych. Poza tym wyprodukowało m.in trylogię „Piratów z Karaibów” i „Króla Lwa”, które stały się jednymi z najbardziej dochodowych i najbardziej lukratywnych filmów, jakie kiedykolwiek wydało Walt Disney Pictures.
  • Pixar - zostało założone w 1979 roku jako część Lucasfilm. Dopiero w 1985 roku stała się osobną korporacją, a głównym udziałowcem był Steve Jobs. Pierwszym filmem fabularnym Pixara był „Toy Story” z 1995 roku. Pixar jest znany z dobrej jakości, poruszających i emocjonalnych filmów. Żadne inne studio nie robi animowanych filmów dla dzieci podejmujących różne problemy z takim powodzeniem. Najbardziej znane tytuły to m.in. „Wall-E”, „Coco”, „Co w duszy gra” czy „Odlot”.
  • 20th Television – jako 20th Century Fox powstało w 1935 roku i ma na swoim koncie takie hity jak: „Avatar”, „Obcy”, „Kevin sam w domu”, „X-Men”, „Gwiezdne wojny”, „Epoka lodowcowa”, „Roboty” czy „The Simpsons”. Sprzedaż marki Disney’owi w 2020 roku opiewała na sumę ponad 70 mld dolarów.
  • Marvel Studios - jest znane z produkcji filmów Marvel Cinematic Universe, opartych na postaciach pojawiających się w publikacjach Marvel Comics, takich jak Spider-man, Iron-man i Hulk. Studio jest odpowiedzialne za niektóre z najpopularniejszych i najbardziej dochodowych filmów ostatnich dziesięciu lat, w tym: „Avengers: Koniec gry”, „Kapitan Ameryka” czy „Thor” i w pojedynkę przedefiniowało potencjał franczyz filmowych.

Łącząc dorobek ich wszystkich, Disney jest największym i najbardziej dochodowym studiem, które posiada obecnie większość hitów filmowych, jakie zostały wydane na rynku. 

Paramount Pictures

Studio z charakterystycznym szczytem górskim w logotypie (Góra Artesonraju w Andach Peruwiańskich) powstało w 1912 roku. Jej założycielem jest Adolph Zukor, producent filmowy, który na początku działalności zakontraktował 22 aktorów i aktorki. Od tego wzięły się gwiazdki widoczne w intro studia.

Paramount to druga najstarsza firma produkująca filmy w USA. Studio produkuje głównie filmy akcji i są one jednym z jego największych atutów. Ich filmy wyróżnia to, że finansują kompetentnych reżyserów i zatrudniają wykwalifikowanych aktorów. Jest to jeden z powodów, dla których film z logo Paramount Pictures rzadko zawodzi w wynikach kasowych. Studio jest rozpoznawalne, dzięki wyprodukowaniu kilku najbardziej dochodowych filmów wszech czasów, w tym „Titanica”, serii „Transformers” i „Mission Impossible”. Poza tym ma na swojej liście: „Wilka z Wall Street”, „Top Gun”, „Forresta Gumpa”, „Star Trek” i „Ojca chrzestnego”.

Titanic (DVD) Reżyser:	 Cameron James

Ale Wielka Piątka to nie wszystko! Produkcja filmowa to intratny biznes, w którym o miejsce zabiega wiele innych studiów filmowych:

  • Lionsgate – znane jest z produkcji takich filmów jak: „Igrzyska śmierci”, „John Wick”, „Zmierzch”, „Iluzja”. Tym, co wyróżnia Lionsgate, jest ich skłonność do kręcenia mniej konwencjonalnych filmów. Jeśli film jest kontrowersyjny lub niepokojący, Lionsgate jest najbardziej prawdopodobnym studiem, które podejmie się projektu. Najlepszym tego przykładem jest seria „Piła”.
  • DreamWorks Studio – Jeffrey Katzenberg, Steven Spielberg i David Geffen założyli DreamWorks Pictures w 1994 roku. Obecnie właścicielem firmy jest Comcast. Najważniejsze produkcje to: „Gladiator”, „Cast Away – poza światem”, „Terminal”. DreamWorks Animation to jedna z filii firmy odnoszących największe sukcesy. Dzięki filmom takim jak „Shrek”, „Madagaskar” i „Kung-Fu Panda” stał się wielkim sukcesem komercyjnym.
  • Metro-Goldwyn-Mayer Studios – prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny ze wszystkich studiów dzięki wizerunkowi lwa w czołówce. Po ogłoszeniu upadłości MGM współfinansuje i dystrybuuje swoje filmy razem z innymi producentami z Wielkiej Piątki. Najbardziej znane filmy studia MGM to: „Przeminęło z wiatrem”, „Ben-Hur”, „Czarnoksiężnik z krainy Oz”, seria z „Jamesem Bondem”.

Więcej aktualnych informacji na temat filmów i przemysłu filmowego znajdziesz w pasji Oglądam

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.