Komiksy z Batmanem – od czego zacząć?

Postać Batmana zadebiutowała na stronach zeszytu Detective Comics #27 w maju 1939 roku. Zgadza się, przeszło 83 lata temu. Komiksów z Mrocznym Rycerzem przez te lata powstało mnóstwo. Serie komiksowe miały swoje wzloty i upadki, a postać Człowieka Nietoperza przeżywała zwycięstwa i porażki. Batmana na warsztat brali najlepsi scenarzyści komiksowi oraz artyści-graficy. Ilość historii głównych, pobocznych, z alternatywnych linii czasu może przyprawić o ból głowy. Poniżej przedstawię kilka komiksów o Batmanie, które szczególnie zapisały się w popkulturze. Od wielu z nich warto zacząć swoją przygodę z Człowiekiem Nietoperzem.

  • „Powrót Mrocznego Rycerza”, Frank Miller

Na początek komiks o Batmanie, który obecnie jest już klasyką. W tej „Powrocie Mrocznego Rycerza” Bruce Wayne od dawna już nie przyodziewał kostiumu Batmana. Zrezygnował z walki o sprawiedliwość, a Gotham coraz bardziej tonęło w odmętach bezprawia i korupcji. W momencie, gdy komisarz Gordon odchodzi na emeryturę, władzę nad miastem chce przejąć groźny gang. Bruce Wayne zostaje wezwany i tym razem zamierza odpowiedzieć.

Tytuł ten uchodzi nie tylko za dobry komiks o Batmanie, ale za jeden z najlepszych reprezentantów gatunku superhero jako takiego. Frank Miller zaproponował nowy styl narracji i przedstawił postać Mrocznego Rycerza w nietypowy sposób – już u zmierzchu superbohaterskiej kariery. Dynamiczne kadry i dojrzały styl graficzny przedefiniowały sposób, w jaki przygotowuje się komiksy obecnie, a jednocześnie pozwoliły autorom stworzyć wybitną, ikoniczną już opowieść. Pozycja zdecydowanie obowiązkowa i to nie tylko dla fanów Batmana.

 

Batman - powrót mrocznego rycerza
 

  • „Batman - Zabójczy żart”, Allan Moore

Stworzony przez kolejną legendę komiksu – Allana Moore’a – „Zabójczy żart” przedstawia genezę jednego z największych i najbardziej znanych przeciwników Batmana - mowa oczywiście o Jokerze. Komiks ten, chociaż krótki, jest niezwykle istotny dla zrozumienia genezy ikonicznego złoczyńcy uniwersum DC. „Zabójczy żart” miał też ogromny wpływ na filmowe adaptacje Batmana – jego echa pobrzmiewają w produkcjach Tima Burtona oraz stanowił fundament scenariusza filmu Joker z 2019 roku z Joaquinem Phoenixem w roli głównej.

Joker zanim stał się Księciem Zbrodni był zwyczajnym człowiekiem, jednym z nas. Wykonywał zwykła pracę, był zmęczony życiem i zmaganiami dnia codziennego. Czasami jednak jeden dzień, jeden krok, może dzielić nas od obłędu. To właśnie przydarzyło się głównemu bohaterowi tej historii. W jednej chwili pracownik zakładów chemicznych rzucił pracę, by podążyć za marzeniem, jakim jest zostanie komikiem scenicznym. Reszty możecie domyślić się sami, ja jednak polecałbym lekturę tego świetnego, mrocznego tytułu.

 

Batman zabójczy żart
 

  • „Batman. Azyl Arkham”, Grant Morrison, Dave McKean

Kolejnym istotnym komiksem o Batmanie, o którym trzeba wspomnieć, jest „Batman. Azyl Arkham”. Stworzony przez znanego twórcę komiksowego Granta Morrisona jest znakomitym przykładem tego, jak daleko można puścić wodze fantazji co do samej interpretacji postaci Batmana.

W historii tej mieszają się równolegle dwa wątki; przeszłość i teraźniejszość. W tym pierwszym poznajemy Amadeusza Arkhama, założyciela tytułowego miejsca. W drugim Bruce Wayne przybywa do szpitala psychiatrycznego Arkham, gdyż miejsce to zostało opanowane przez Jokera i innych złoczyńców. Batman zostaje wplątany w chorą grę, przez którą ma zakwestionować swoje własne zdrowie psychiczne.

Wątki przeplatają się ze sobą, tworząc złożoną i wciągającą intrygę. Warto dodać, że oprawa graficzna stworzona przez Dave’a McKeana stanowi dzieło samo w sobie. Stworzył on obłąkańczo-szaleńczy klimat zamkniętego ośrodka, opierając się o niepokojącą symbolikę. Mało który komiks o Batmanie pozostawia po sobie tak silne wrażenia, jak „Batman. Azyl Arkham”.

Batman Azyl Arkham
 

  • „Batman. Rok Pierwszy”, Frank MIller

Ponownie dzieło Franka Millera. Tym razem słynny scenarzysta serwuje nam genezę Batmana. Tom „Batman. Rok Pierwszy” opowiada o pierwszym roku działalności Bruce’a Wayne'a jako zamaskowanego obrońcy Gotham. Osierocony w młodości chłopak powraca do Gotham, aby walczyć z zepsuciem, jakie szerzy się w mieście. Jednocześnie możemy śledzić początki kariery Jima Gordona, który później na stałe zwiąże się z Człowiekiem-Nietoperzem. Śledząc perypetie Bruce’a i Jima widzimy jak ten pierwszy rok kształtował ich postawę i charakter.

Chociaż wszyscy fani dobrze wiedzą, jak historia potoczy się dalej, nie odbiera to w żaden sposób przyjemności z czytania. „Rok Pierwszy” to niejako kwintesencja przygód Mrocznego Rycerza. Jest tu wszystko, co charakteryzuje najlepsze komiksy o Batmanie - wątek detektywistyczny, gangsterki kryminał, czarny humor i spektakularne pojedynki. Charakterystyczne tropy przedstawione w komiksie stały się inspiracją dla filmowych obrazów o Batmanie stworzonych przez Tima Burtona oraz Christophera Nolana.

 

Batman rok pierwszy
 

Dobre, współczesne komiksy o Batmanie

Opisane wcześniej pozycje mają już kilka lat na karku. Jednak przez to jak były dobrze odebrane przez czytelników, ciągle są wznawiane, a kolejne historie, czy linie wydawnicze często do nich nawiązują. Jeśli jednak chcielibyśmy przeczytać bardziej współczesne komiksy z Batmanem, wśród których również znajdziemy wiele ciekawych pozycji:

Główna seria wydawnicza Batman w linii Rebirth, której scenarzystą był początkowo Tom King. Kiedy jego run dobiegł końca, pałeczkę głównego scenarzysty przejął James Tynion IV. Rebirth, czy też w polskiej wersji DC Odrodzenie było kolejnym odświeżeniem niemal wszystkich serii wydawanych przez DC Comics. Batman także stanął przed nowym rozdziałem w swojej karierze – to dobry punkt wejścia dla świeżych czytelników.

 

Batman odrodzenie
 

„Batman Detective Comics” to nawiązanie do klasycznego formatu wydawnictwa DC. Poszczególne tomy stanowią oddzielne historie, niepowiązane z aktualnymi wydarzeniami uniwersum, więc łatwo w nie wskoczyć. Na kartach komiksów możemy zobaczyć zarówno starych wrogów Bruce’a Wayne’a, jak i nowe twarze, które chcą dopiec Nietoperzowi.

Batman Detective comics
 

„Batman Imposter” to współcześnie napisany komiks o Batmanie, który przedstawia historię z dość wczesnego etapu działalności Człowieka Nietoperza. Batman działa w Gotham dopiero od roku, gdy niespodziewanie pojawia się jego sobowtór. Nie jest on jednak tak łaskawy jak oryginał, a przestępców brutalnie morduje. Odpowiedzialność za to spada oczywiście na prawdziwego Batmana, który musi oczyścić swoje dobre imię. Scenariusz Mattsona Tomlina to z jednej strony rasowy kryminał, a z drugiej świetny rozdział w całej historii Batmana.

Batman Imposter
 

„Batman Metal” oraz „Batman Death Metal”  to komiksy stworzone między innymi przez jednego z najlepszych współczesnych scenarzystów Scotta Snydera. Batman w tej historii odkrywa istnienie mrocznego uniwersum, gdzie zbiera się armia alternatywnych, mrocznych wersji Człowieka Nietoperza. Scott Snyder odpowiadał wcześniej za świetnie przyjętą główną serię Batmana w linii wydawniczej New 52 - w polsce znanej jako Nowe DC Comics.

Batman Death Metal
 

Podsumowując, tak naprawdę nie ma złego miejsca, od którego można zacząć przygodę z komiksami Batmana. Wymienione powyżej i te najbardziej cenione tytuły, i bardziej aktualne serie, to tylko wierzchołek góry lodowej. Batman doczekał się wielu znakomitych opowieści, a jego lore jest niezwykle bogate. Dobrze napisane i narysowane kryminalne opowieści czekają na odkrycie przez czytelników.

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: tło: shutterstock.com