Bierki

Ta ponadczasowa gra była znana już przeszło 2 tysiące lat temu wśród pierwotnych plemion germańskich, a szczyt jej popularności przypadł na XVIII wiek. Jest odpowiednia już dla dzieci od trzeciego roku życia. Polega na wyciąganiu przez kolejnych graczy porozrzucanych wcześniej na stole bierek, które układają się w stos. Przyjmują one kształt harpunów, wioseł, trójzębów, bosaków oraz oszczepów. Zadaniem gracza jest wyjmowanie po jednej bierce w taki sposób, aby nie doszło do poruszenia żadnej z pozostałych. Wygrywa ta osoba, która zdobędzie najwięcej punktów – najwyżej punktowane są trójzęby (25 punktów), a najniżej oszczepy (1 punkt). Gra w bierki, np. marki Alexander,  uczy dzieci koncentracji, zręczności, kreatywności, cierpliwości, a także kształtuje silną wolę, koordynację ruchową i zdolności manualne.

 

Alexander, gra zręcznościowa Bierki - Alexander

 

Pchełki

Jest to rodzaj zręcznościowej gry rodzinnej, która polega na wstrzeleniu mniejszych krążków do miseczki za pomocą większych. Każdy gracz otrzymuje jednokolorowy zestaw pchełek. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich krążków. Gra pozwala dziecku doskonalić umiejętności manualne, koncentrację, precyzję oraz koordynację ruchową.

 

Adamigo, gra zręcznościowa Pchełki - Adamigo

 

Łowienie rybek

Zasady gry są proste – należy łowić rybki za pomocą wędki zakończonej magnesem, a następnie zawieszać je na kołeczku. Zwycięża ten gracz, który pierwszy złowi wszystkie rybki umieszczone wewnątrz tarczy imitującej staw. Gra w łowienie rybek pomaga maluchowi w kształtowaniu zdolności manualnych i koordynacji ruchowej, rozwijaniu małej motoryki, a także doskonaleniu spostrzegawczości, cierpliwości, dokładności oraz koncentracji.

 

 

Budowanie wieży – Jenga

Kolejną wartą uwagi grą zręcznościową są drewniane klocki Jenga, które układa się w budowlę w postaci wieży. Zabawa polega na tym, że kolejni gracze dostawiają po jednym klocku, wykorzystując w tym celu wyjęte wcześniej jedną dłonią elementy. Wygrywa ta osoba, która jako ostatnia dostawi klocek do wieży przed jej zawaleniem się na skutek ruchu następnego gracza. Czym dłużej trwa zabawa, tym budowla staje się wyższa, a tym samym wzrasta ryzyko jej zburzenia. Gra jest odpowiednia dla dzieci od 3. roku życia. Uczy planowania i umiejętności przestrzennych, a także kształtuje wyobraźnię, kreatywność oraz sprawność motoryczną.

 

 

Pingwin na lodzie

Jest to gra, której zasady są nadzwyczaj proste do wytłumaczenia małemu dziecku. Rozpoczyna się od losowania przez poszczególnych graczy koloru kostki lodowej, którą następnie należy skuć za pomocą młotka. Trudność polega na tym, że czynność tę należy wykonywać na tyle delikatnie, aby nie doprowadzić do upadnięcia pingwina. Gra zręcznościowa znana jako pingwin na lodzie pozwala dzieciom w zdrowy sposób rozładować stres, a także sprzyja rozwijaniu zdolności manualnych, koordynacji ruchowej, a także uczy planowania.

 

Lucrum, gra zręcznościowa Pingwin na lodzie - Lucrum

 

Nawlekaj, nie czekaj

Gracz losuje kartę, a następnie ma kilka sekund na zapamiętanie kolejności znajdujących się na niej kolorów. Ustawia odliczającą czas klepsydrę, po czym umieszcza kolorowe kule na sznurku – zgodnie z zapamiętaną wcześniej konfiguracją barw. Każdy właściwie nawleczony koralik pozwala zdobyć żeton. Wygrywa ta osoba, która pod koniec gry będzie ich posiadała największą liczbę. Zabawa w grę „Nawlekaj, nie czekaj” uczy radzenia sobie z zadaniami pod presją czasu. Pozwala również kształtować zdolności manualne, a także ćwiczyć pamięć, spostrzegawczość oraz zręczność.

 

Alexander, gra zręcznościowa Nawlekaj nie czekaj - Alexander

 

Spadające małpki

Zadaniem uczestników gry jest umieszczenie w pniu palmy różnobarwnych patyczków oraz małpek, które się o nie zaczepiają. Następnie gracze rzucają kostką do gry z kolorowymi polami. Wylosowana barwa wskazuje na kolor patyczków, które należy wyjąć z palmy, zaczynając od najwyżej zawieszonego. Podczas wyjmowania należy uważać, aby nie doprowadzić do zrzucenia żadnej małpki. Gra ta jest przeznaczona dla dzieci od piątego roku życia. Uczy koncentracji, precyzji oraz planowania.

 

 

Beczka pirata

Gra zręcznościowa dla dzieci od trzeciego roku życia. Polega na umieszczeniu w beczce kolorowych szpad, a następnie ich wyjmowaniu. Należy robić to bardzo ostrożnie, aby nie dopuścić do wyskoczenia z beczki śmiesznego pirata – jest to jednoznaczne z przegraną. Gra ta uczy zwłaszcza odróżniania kolorów, planowania oraz dokładności.

 

 

Elefun

Dzięki tej grze zręcznościowej dziecko ma zapewnioną sporą dawkę ruchu. Zabawa polega na łapaniu do siatki barwnych motylków, wydostających się z trąby słonia. Wygrywa ten gracz, który złapie ich najwięcej. Uczestnicy muszą wykazać się niemałą sprawnością, spostrzegawczością i refleksem. Rywalizacji towarzyszą wesołe melodie, które słonik Elefun przygrywa na trąbie.

 

 

Tor przeszkód

Wspaniała rozrywka dla całej rodziny, odpowiednia dla dzieci od piątego roku życia. Gra polega na jak najszybszym przenoszeniu kuleczki przez przeszkody, takie jak na przykład chodnik czy labirynt. Służą do tego specjalne pokrętła, dzięki którym uczestnik gry wprawia w ruch kolejne dźwignie. Ma na wykonanie tego zadania jedynie 60 sekund – czas jest odliczany przez zegar. Tor przeszkód uczy najmłodszych działania pod presją czasu. Sprzyja rozwijaniu ich sprawności ruchowej i motorycznej, spostrzegawczości, zwinności, sprytu, a także szybkości reakcji.

 

 

Operacja

Dzięki tej grze, dziecko może zdobyć podstawową wiedzę na temat anatomii człowieka. Jest to jedna z najbardziej lubianych przez najmłodszych gier rodzinnych. Uczestnicy obserwują objawy występujące u pacjenta, a następnie na ich podstawie przeprowadzają zabiegi operacyjne. W ich trakcie mogą na przykład wyjmować za pomocą chirurgicznych narzędzi poszczególne części ciała. Gra zręcznościowa w operację pełni nie tylko rolę edukacyjną, lecz także uczy najmłodszych wrażliwości, troski o potrzebujących, dokładności, kreatywności oraz spostrzegawczości.

 

 

Króliczek pentliczek

Gumowy króliczek siedzi sobie na grządce pełnej marchewek. Gracze kręcą tarczą, losując w ten sposób liczbę warzyw, które należy wyjąć. Trzeba to robić ostrożnie, ponieważ królik jest umieszczony na sprężynce. W każdej chwili może wyskoczyć w górę, co zgodnie z ideą gry może skutkować zjedzeniem przez niego marchewek wszystkich uczestników rywalizacji. Aby temu zapobiec, gracz podczas swojej kolejki musi złapać króliczka, zanim ten upadnie. Jeśli mu się to uda, wtedy zostaje zwycięzcą gry. W przeciwnym zaś razie wygrywa ta osoba, która zebrała dotychczas najwięcej warzyw do koszyczka. Gra Króliczek Pentliczek pozwala doskonalić refleks dziecka, jego koncentrację, spostrzegawczość oraz spryt.

 

 

Podsumowując, warto więc od najmłodszych lat grać wspólnie z dziećmi w gry zręcznościowe, aby w ten sposób stymulować ich całościowy rozwój. Podobną rolę spełniają również gry planszowe rodzinne. W obu przypadkach zyskujemy możliwość zorganizowania swojej pociesze kreatywnego sposobu spędzania wolnego czasu oraz budowania silnych więzi emocjonalnych pomiędzy wszystkimi członkami rodziny