Na czym polega BLW? Na uniknięciu etapu miksowania produktów dla dzieci i podawania ich w formie papek. Dziecko od razu otrzymuje całe kawałki jedzenia, które chwyta w rączkę i próbuje spożywać samodzielnie. Metoda ta jest zachwalana i polecana przez specjalistów, ponieważ pozwala dziecku na zapoznanie się z konsystencją konkretnych produktów żywieniowych, ich smakiem i zapachem, a także wyrabia w dzieciach umiejętności samodzielnego jedzenia.

Każdy rodzic z pewnością marzy o dziecku, które będzie w stanie samo jeść, jednak metoda BLW wymaga cierpliwości i akceptacji pewnych sytuacji, np. bałaganu podczas jedzenia. Dziecko bowiem często rozrzuca rozdrobnione rączkami jedzenie, a przy tym brudzi siebie i wszystko dookoła. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by wdrażać w diecie malucha metodę BLW, a przy tym zminimalizować niewygodne dla rodziców skutki.

Oto najlepsze gadżety do BLW:

 • Krzesełko do karmienia - można uznać, że wcale nie jest gadżetem, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wiele różnych funkcji posiadają krzesełka do karmienia okazuje się, że część z nich do BLW pasuje bardziej niż inne. Przy wyborze krzesła do karmienia metodą BLW zwróć uwagę na łatwość jego czyszczenia. Jak najmniej elementów materiałowych będzie dużym atutem. Jeśli zależy ci na miękkim siedzisku dla dziecka, wybierz skórę zamiast bawełny, bo zdecydowanie łatwiej ją umyć. Podczas posiłku dziecko spędza w krzesełku sporo czasu, więc z pewnością wygodniej mu będzie na krześle z podnóżkiem. Świetnie sprawdzają się też niewielkie krzesełka turystyczne, które możemy zabierać ze sobą na wyjazdy i pikniki na świeżym powietrzu. Stosowanie tej metody na dworze to świetny sposób, by unikać bałaganu w domu.
   
 • Talerzyk z przegródkami i podkładką - w diecie BLW podajemy maluchowi kilka rzeczy do wyboru, a dziecko samo decyduje, co najbardziej mu smakuje - talerzyk z przegródkami będzie idealny więc do tego rodzaju metody. Można w nich umieścić poszczególne produkty i pozwolić dziecku próbować, testować i w końcu wybrać ulubione smaki. Podkładka, która stanowi część talerzyka, pozwoli na uniknięcie bałaganu podczas jedzenia.
   
 • Doidy Cup - BLW stawia na samodzielność dziecka, zatem ważna jest również nauka picia. Specjalny kubeczek, który ułatwia przechylanie i naukę picia to rewelacyjne rozwiązanie i ogromne ułatwienie dla malucha, który ćwiczy swoje nowe umiejętności.
   
 • Śliniak zmywalny z kieszenią - absolutnie konieczny przy metodzie BLW, o ile nie chcemy wymieniać dziecięcej garderoby zbyt często. Zdecydowanie ułatwi utrzymanie ubranka w czystości podczas jedzenia, ale również bardzo łatwo go wyczyścić. Specjalna kieszonka magazynuje tę część posiłku, która nie trafiła do dziecięcej buzi.
   
 • A co podać maluchowi? Jeśli szukacie pomysłów na dietę BLW możecie zerknąć do książek – podpowiedzą Wam od czego zacząć i jak urozmaicać dietę dziecka.