Choć w ostatnich dekadach rolety stopniowo wypierały zasłony, wiele osób nie wyobraża sobie w pełni urządzonego salonu bez firanek i zasłon w oknach. Dobrze dobrane pięknie uzupełniają wystrój, a jednocześnie stanowią funkcjonalny dodatek gwarantujący prywatność oraz przyjemne zacienienie. Druga funkcja jest przydatna zwłaszcza dla tych osób, którym nawet najdelikatniejsze światło przeszkadza w zasypianiu. Wystarczy zainwestować w dobre zasłony zaciemniające, aby komfort snu znacząco się poprawił! Korzystanie z zasłon nie byłoby możliwe bez karnisza. Zanim przyjrzymy się samemu jego montażowi, warto zastanowić się, jaki model wybrać, aby można było wygodnie korzystać z jego możliwości.

 

Zasłony

 

Jak wybrać odpowiedni wariant karnisza?

Zanim zamontujesz karnisz, konieczny jest dobór odpowiedniego modelu. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na wnękę okienną. Konieczne jest zmierzenie jej długości, a następnie dopasowanie odpowiedniego karnisza. Aby prezentował się on efektownie, a przy tym umożliwiał swobodne operowanie zasłonami, powinien być on dłuższy od wnęki i wystawać mniej więcej 20 centymetrów z obu stron.

Na rynku znajdziesz karnisze pojedyncze i podwójne. Możesz wybrać klasyczne modele drążkowe lub zabudowane warianty z maskownicą, które prezentują się niezwykle efektownie. Karnisze dzielimy również na te montowane do ściany lub sufitu. W przypadku tych drugich dokładne zmierzenie wnęki okiennej nie jest już w zasadzie potrzebne. Sufitowe karnisze prezentują się nowocześnie i są wygodne w użyciu, co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ich wybór.

 

Karnisz pojedynczy DEKORIA Alex, 4x247x16 cm

 

Wybór karniszy jest naprawdę ogromny. Modele drewniane doskonale wpiszą się we wnętrza urządzone w stylu skandynawskim, rustykalnym lub klasycznym – są eleganckie i ponadczasowe. Karnisze metalowe są bardziej wytrzymałe i sprawdzą się w przypadku ciężkich zasłon lub masywnych kotar, które sięgają do samej podłogi. Ozdobne końcówki można bez problemu wymienić na inne, gdy zapragniesz wprowadzić do wnętrza powiew świeżości. Plastikowe karnisze są zdecydowanie najmniej wytrzymałe i efektowne, jednak w połączeniu z listwą maskującą nabierają charakteru. Jeśli planujesz zawiesić na nich zasłony z grubego materiału postaw na modele ścienne.   

 

Karnisz podwójny DEKORIA Doris, 5,5x256x21,5 cm

 

Wsporniki karnisza mocowane do ściany powinny mieć długość minimum 10 centymetrów. Dzięki temu karnisz nie będzie utrudniać otwierania okien. Przy dłuższych karniszach warto zdecydować się na więcej niż dwa wsporniki, umieszczając jeden lub dwa pośrodku, dla większej stabilności całej konstrukcji.

 

Karnisz ozdobny LAZUR WZ7, złoty, 200 cm

 

Karnisz czy drążek rozporowy – co wybrać?

Zasłony można zamontować również na drążku rozporowym montowanym we wnęce okiennej. Takie rozwiązanie ma jednak kilka wad. Po pierwsze – wnękę trzeba bardzo dokładnie zmierzyć, aby mieć pewność, że drążek się w niej zmieści. Większość z nich ma regulowaną długość, jednak można nie trafić w skalę rozpiętości i skończyć z niepasującym drążkiem. Może on również utrudniać operowanie okiennicami i otwieranie okien. Dodatkowo, jeśli wybierzesz karnisz rozporowy, musisz liczyć się z ograniczeniami w kwestii doboru zasłon. Wszelkie dekoracyjne końcówki są niestety wykluczone. Z tego względu karnisz montowany do ściany czy sufitu z perspektywy wielu osób, które dbają o najmniejszy detal, jest znacznie lepszym wyborem.

 

UMBRA Karnisz rozporowy CORETTO TENS 61-91 czarny

 

Na jakiej wysokości karnisz powinien być zamontowany?

Przy montowaniu karnisza nad oknem na ścianie, należy umieścić go około 5 centymetrów powyżej krawędzi wnęki okiennej. Przy standardowych wysokościach pomieszczeń, taka wysokość skutkuje umiejscowieniem dokładnie w połowie odległości między oknem a sufitem. W przypadku bardzo wysokich pomieszczeń można pokusić się o nieco wyższe zawieszenie karniszy. Trzeba jednak pamiętać o długości zasłon. Zbyt krótkie, nie będą prezentować się zbyt dobrze ani spełniać skutecznie swojej roli. W przypadku karnisza rozporowego wiele zależy od wysokości okna. Zasadniczo warto celować w najwyższy możliwy punkt, aby nie utrudniać sobie otwierania i zamykania okna.

 

Karnisz pojedynczy DEKORIA Nordic tytan, 4,5x248x14 cm

 

Karnisze sufitowe z maskownicą lub bez montuje się oczywiście do sufitu, więc jego umiejscowienie zależy tylko wyłącznie od tego, jak wysoko znajduje się sufit. Warto jednak pamiętać o tym, by montować go jak najbliżej krawędzi ściany, na równi z linią wnęki okiennej, aby nie pomniejszać optycznie pomieszczenia. Jeśli będziesz pamiętać o tych zasadach, bez trudu zamontujesz karnisz prawidłowo!

Sprawdź także inne artykuły z kategorii Urządzam i dekoruję.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock