Jego książka, która pozwala spojrzeć na świat przyrody z zupełnie innej strony, stała się bestsellerem. Kuriozalne? Zważywszy na to, że to książka o drzewach… na pierwszy rzut tak. Ale słowem – kluczem jest tutaj zmiana perspektywy spojrzenia na naturę. Na czym polega fenomen książek Petera Wohllebena?

 



Magiczna natura, która żyje swoim życiem

Każdy z nas wie, że wiek drzewa da się określić dzięki obserwacji ilości słojów, jakie znajdują się na przekroju pnia. Wiemy również, mniej więcej, co drzewom szkodzi i w jaki sposób je sadzić, by pięknie rosły. Ale to nie wszystko, co o drzewach wiedzieć warto.

Sekretne życie drzew” – książka, która niemieckiemu leśnikowi i popularyzatorowi nauki przyniosła międzynarodową sławę, przedstawia świat drzew w zaskakujący sposób. Dlaczego? Ponieważ pokazuje, że te potężne, majestatyczne rośliny mają coś, co można by było nazwać… świadomością społeczną. Z fascynującej, snutej z niesamowitą pasją historii, dowiadujemy się choćby, że drzewa porozumiewają się ze sobą, troszczą o swoje potomstwo oraz o starszych, doświadczają wrażeń oraz mają uczucia i pamięć. Mówią do nas więc na swój sposób – trzeba tylko otworzyć oczy i uszy, by usłyszeć ich wołanie. Niewiarygodne? A jednak! Zupełnie prawdziwe i potwierdzone przez szerokie grono biologów.

Dla większości z nas społeczny charakter drzew jest odkryciem, i to niemałym. Czy sprawi, że zmienimy podejście do tych roślin? Kto wie? Na pewno jednak jest to krok w kierunku większego szacunku dla otaczającej nas przyrody.

Kup teraz



Zwierzęta też mają duchowe życie

Kolejna porcja rewolucyjnej wiedzy dociera do nas, gdy Peter Wohlleben „na tapetę” bierze życie zwierząt. O tym, że mają one życie społeczne wiemy doskonale. W końcu np. wilki łączą się w watahy, a np. jelenie w stada. Ale w ich świadomości, jak się okazuje, jest coś więcej, niż tylko chęć przetrwania. I zwierzęta mają swoje rytuały, które z powodzeniem można uznać za duchowe. Przykłady? Łanie pogrążają się w żałobie, kury okłamują koguty, a konie… się wstydzą. Dowody na to znajdujemy na kartach „Duchowego życia zwierząt”. Niemiecki autor po raz kolejny zmienia perspektywę obserwacji świata natury, przykładając do niego „ludzkie” narzędzia opisu. Wnioski są zaskakujące.

Kup teraz
 

Jak zatem jest ze światem przyrody? Czy naprawdę jest tak, że zwierzęta czy rośliny stoją na niższym poziomie rozwoju cywilizacyjnego? A może po prostu na… innym? Takim, którego my nie rozumiemy? Takie pytania warto sobie zadać podczas lektury obu książek Petera Wohllebena. Zamówić je można na empik.com