Utrwal w dziecku wzorzec, że nauka jest przede wszystkim przygodą

Dziecko już od pierwszych dni życia w naturalny sposób zdobywa wiedzę, eksplorując świat. Poprzez obserwację, dotyk, zabawę gromadzi doświadczenia, nawet nie wiedząc, że się uczy. To szalenie ważne, by w pierwszych latach edukacji utrwalić wzorzec nauki jako fascynującej przygody, a nie tylko przykrego obowiązku. Wspieraj w tym przekonaniu małego ucznia, rozbudzaj jego ciekawość i podążaj za zainteresowaniami.

Jak to zrobić? Idealną pomocą są książki edukacyjne z bohaterami znanymi dziecku z bajek, filmów i seriali. Ulubione postacie zachęcają do zabawy, podczas której maluch poszerza wiedzę oraz rozwija umiejętności kluczowe dla wieku przedszkolnego i wczesnoszkolnego. A kto w tej roli sprawdzi się lepiej niż Anna, Elsa, Zygzak czy Chudy z "Toy Story"?

 

Pamiętaj, by zawieszać poprzeczkę na odpowiedniej wysokości

Wspierając rozwój dziecka warto pamiętać, że niezwykle istotne jest stawianie wyzwań, którym maluch jest w stanie sprostać. Jeśli postawisz poprzeczkę zbyt nisko, dziecko szybko się znudzi proponowaną aktywnością. Jeśli zbyt wysoko, zniechęci się i straci wiarę we własne możliwości. Jak znaleźć złoty środek? Z pomocą przychodzą specjaliści – metodycy i doświadczeni nauczyciele przedszkolni i wczesnoszkolni. Wybierając pomoce naukowe, warto zwrócić uwagę, kto je tworzy. Ekspercki nadzór merytoryczny pozwala zyskać pewność, że dana książka jest rzeczywiście odpowiednio dobrana do wieku twojego dziecka.

 

Disney Uczy. Elementarz przedszkolaka. 3 lata - Opracowanie zbiorowe

Różnorodność zadań i ciekawe dodatki 

Wybierając książki edukacyjne, warto zwrócić uwagę na różnorodność proponowanych aktywności. Dzieci uczące się pisać szybko się znudzą, uzupełniając stronę od góry do dołu szlaczkami lub literami. Jeśli jednak tego typu ćwiczenia są przeplatane zadaniami o innym charakterze (łączenie w pary, kolorowanie, szukanie różnic), jest duża szansa, że dziecko z przyjemnością przystąpi do kolejnych wyzwań.

 

Disney Uczy. Litery. Ćwiczenia z naklejkami - Opracowanie zbiorowe

Podobną funkcję pełnią różnego rodzaju dodatki: naklejki, kalendarze, plakaty. Pozycje z tak bogatą zawartością cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i dłużej utrzymują ich uwagę.

 

Disney Uczy. Kalendarz i zegar - Opracowanie zbiorowe

Samodzielność daje ogromne poczucie satysfakcji

Poszukując materiałów wspierających edukację przedszkolaków i pierwszoklasistów, warto wybierać książki z intuicyjnymi zadaniami. Ma to wiele zalet.

  • Po pierwsze, czas i energię lepiej poświęcić na rozwiązywanie zadań, a nie na analizę samego polecenia.
  • Po drugie, taka formuła pozwala dziecku samodzielnie przechodzić przez kolejne wyzwania, co działa motywująco i daje poczucie samodzielności.
  • Po trzecie, ponieważ tego typu praca nie angażuje nadmiernie uwagi rodzica, możesz ją łatwo pogodzić z innymi obowiązkami domowymi (lub zawodowymi).

 

Disney Uczy. Rozwiązuję działania - Opracowanie zbiorowe

 

Ciekawostki, triki, sztuczki zamiast regułek

Kiedy w grę zaczynają wchodzić nieco bardziej skomplikowane zagadnienia (np. nauka tabliczki mnożenia, nauka odczytywania godzin), warto zwrócić uwagę, w jaki sposób przekazywana jest wiedza. Któż z nas nie sprawdzał na palcach, jaki jest wynik mnożenia przez 9, lub nie odliczał miesięcy na kostkach, sprawdzając liczbę dni. Takie sprytne sposoby zostają w pamięci na zawsze i nie raz wybawiają z opresji. Ułatw zatem dziecku życie i wyszukuj takie wydawnictwa, które w przystępny (i trwały) sposób pomogą opanować na przykład reguły matematyczne.

 

Disney uczy. Tabliczka mnożenia. Mnożenie w zakresie 100 - Opracowanie zbiorowe

Czytanie to pasja, rozbudź ją w dziecku

Wielu rodziców głowi się, co zrobić, by ich dziecko w przyszłości czytało książki. Temat jest szeroki, a czynników jest mnóstwo. Skupmy się tylko na jednym – na nauce czytania. Jest to ważny etap, który ma ogromny wpływ na to, jaki będzie stosunek dziecka do książek. Jeśli proces nauki będzie kojarzył się z przyjemnością i zabawą, prawdopodobnie przyszłości zaprocentuje to miłością do literatury. Jak się przygotować do tego wyzwania?

  • Po pierwsze, metodę trzeba dostosować do wieku dziecka, ale też do jego indywidualnych predyspozycji. Warto spróbować różnych metod – czytania globalnego, sylabowego i analityczno-syntetycznego – by wybrać tę najbardziej odpowiednią.
  • Po drugie, pozwól, żeby to dziecko decydowało o wyborze tytułu. Ono naprawdę doskonale wie, co mu się podoba i co go interesuje.
  • Po trzecie, bądź cierpliwy, chwal i nagradzaj każdy postęp. Można to robić na różne sposoby – nagrywając audiobooka i wysyłając go do babci, tworząc tablicę motywacyjną lub wręczając dyplom.

Dzieci wykazują gotowość do nauki czytania w różnym wieku, jedne już w wieku 4 lat, inne nieco później. Obserwując swoją pociechę, na pewno wyczujesz odpowiedni moment. Dla przedszkolaków polecamy opracowane przez ekspertów książki z serii Przygoda z Czytaniem. Program został podzielony na poziomy, w zależności od zastosowanej metody i skomplikowania tekstu. Każdy na pewno znajdzie w nim coś dla siebie.

 

Przygoda z czytaniem

 

Zobacz także, jakie serie książek przygodowych dla dzieci pozwalają małym czytelnikom na zwiedzanie najdalszych zakątków świata bez wychodzenia z domu

Materiał partnera