Autorka: Justyna Aleksandrzak

Siadasz przed telewizorem ze swoim dzieckiem, żeby wspólnie obejrzeć bajkę. Pada na znajomo brzmiący tytuł „My Little Pony”. Na ekranie pojawiają się kolorowe kucyki z magicznej krainy, a Ty wspomnieniami wracasz do swojego dzieciństwa. Bowiem od lat 80. kucyki Pony są jednymi z najpopularniejszych zabawek, a w międzyczasie stały się bohaterami seriali i filmów animowanych, początkowo oglądanych na kasetach VHS. Do dzisiaj, na przestrzeni tych wszystkich lat, wiele się wydarzyło w fantastycznym świecie kucyków. Pojawiały się nowe postacie „My Little Pony”, a „stare” kilkakrotnie zyskiwały nowy wygląd. Obecnie kucyki zachwycają dzieci i… dorosłych. Jak się okazuje, grono fanów wśród osób powyżej 20 roku życia jest niemałe. Jak to się stało, że bajki i zabawki zyskały miano fenomenalnych, w dodatku w tak różnych grupach wiekowych?

Małe kucyki z dużym stażem

Niemal każdy dzisiejszy 30-latek pamięta kolorowe kucyki ze swojego dzieciństwa. Marka MLP, należąca do znanej firmy produkującej zabawki – Hasbro, swoje początki ma w 1983 roku. Wtedy amerykańska projektantka Bonnie Zacherle zaprojektowała charakterystyczne figurki kucyków. Każda  z nich otrzymała unikalne symbole, które stały się ich wyróżnikami. Zabawki są produkowane nieprzerwanie do dziś, najczęściej w ścisłym związku z bajkami, które również regularnie pojawiają się na ekranach.

Kucyki, pegazy i jednorożce, czyli najważniejsze postacie „My Little Pony”

Świat „My Little Pony” z pewnością należy do kategorii fantastycznych. Postacie mają cudowne moce i, jak często bywa w tego rodzaju uniwersach, dzielą się na dobre i złe. Jedni bohaterowie walczą więc ze sobą, podczas gdy grupki innych jednoczą siły. To klasyczny scenariusz bajek dla dzieci, ale i animacji kierowanych do dorosłych. Najważniejsze postacie to kucyki, wśród których wyróżniamy pegazy, umiejące latać, jednorożce z magicznymi mocami i zefirki – małe, urocze pegazy z czułkami i skrzydłami wróżek. Najważniejsza postać to Rainbow Dash. Jest obecna w tej kultowej serii od samego początku. To niebieski pegaz płci żeńskiej z tęczową grzywą i ogonem. Jak łatwo można się domyślić, jej znakiem rozpoznawczym jest tęcza. Warto zauważyć, że w pierwszej serii animowanego serialu z lat 80. kucykom towarzyszyła trójka dzieci, a cała grupka wspólnie przeżywała fantastyczne przygody.

 

my-little-pony-kucykowe-historie-figurka-rainbow-dash

 

Kucyki Pony na ekranie

Animowane szaleństwo na kucyki zaczęło się w 1984 roku 10-minutowymi odcinkami amerykańskiego serialu pt. „My Little Pony” (pol. „Mój Mały Kucyk”), który powstał w oparciu o nową linię zabawek. Wtedy jeszcze i bajki, i zabawki były kierowane do dzieci, głównie do dziewczynek, maksymalnie w wieku wczesnoszkolnym. Dziś kucyki Pony to temat, który chętnie jest poruszany na fanowskich grupach dla dorosłych odbiorców.

Pierwszy serial był emitowany do 1987 roku i w powiązaniu z nim wyprodukowano także dwa specjalne odcinki. W 1986 roku pojawił się film pełnometrażowy „My Little Pony: Film”, a w 1992 roku w stacji telewizyjnej TVN mogliśmy oglądać „Opowieści kucyków”. Powstały też liczne filmy animowane na VHS i DVD, a także gry komputerowe i na urządzenia mobilne.

Do spopularyzowania kucyków również wśród dorosłych, przyczynił się kultowy już serial „My Little Pony: Przyjaźń to magia , emitowany w latach 2010-2019 (w Polsce emisja rozpoczęła się w 2011 roku). Producentem została animatorka „Atomówek” i „Domu dla zmyślonych przyjaciół pani Foster” – Lauren Faust. To właśnie jej talentowi animacja zawdzięcza wyjątkowy, rozpoznawalny przez fanów charakter. Na bazie serialu w 2013 roku powstał film animowany „My Little Pony: Equestria Girls”.

 

my-little-pony-przyjazn-to-magia

 

Urocze kucyki idealne dla dzieci

Najmłodsi uwielbiają kucyki za ich magiczny, baśniowy charakter. Każdej postaci, ale i całemu światu, towarzyszy feeria barw. Pegaz Rainbow Dash (pol. Pędząca Tęcza) zachwyca tęczową grzywą, kucyk Cotton Candy (pol. Wata Cukrowa) jest słodko różowy, a jednorożec Sparkler (pol. Brylancik) srebrzysty. A to tylko trzy spośród mnóstwa postaci! Kucyki są ozdobione kokardkami i uroczymi znaczkami. To może się podobać, szczególnie małym dziewczynkom. Słowem, kolorowe kucyki przyciągają dziecięcą uwagę. Przy okazji bajka przekazuje cenne, uniwersalne wartości, takie jak przyjaźń i szacunek dla każdego, a także wskazuje na ważną rolę, jaką w życiu odgrywa rodzina i mocne więzi z bliskimi.

Fandom MLP – fenomen wśród dorosłych

A co z dorosłymi? Jak to się stało, że wśród osób w przedziale wiekowym 20-35 lat znaleźli się najwięksi fani serii o magicznych kucykach? Co więcej, w grupie fanów nie brakuje mężczyzn! Nazywają siebie bronies, od słów bro (brat) i pony (kucyk). Żeńskim odpowiednikiem tej grupy są Pegasisters (Pegasis). Choć w przypadku kobiet, ich fanowska grupa dotyczy przede wszystkim świata Equestri z filmu „My Little Pony: Equestria Girls”.

Duzi fani małych kucyków wskazują na wiele elementów serii „My Little Pony”, które świadczą o tym, że to świat odpowiedni również dla dorosłych. Szczególnie chodzi o serial animowany z lat 2010-2019 „My Little Pony: Przyjaźń to magia”. Fanom podobają się uniwersalne wartości, jakie przekazuje bajka i wielobarwne postacie o zróżnicowanych charakterach. Wiele osób wskazuje na nawiązania do nerdowskich i geekowskich zainteresowań, np. do kultowego serialu Dr Who. Jeden z kucyków o znaczącym imieniu Doctor Hooves swoim zachowaniem i wyglądem przypomina głównego bohatera produkcji telewizyjnej. Niektórzy zaliczają „Przyjaźń to magia” do gatunku anime. Nie brakuje więc tematów, które można poruszać na coraz liczniej powstających fandomach MLP.

Świat zabawek „My Little Pony”

Nie da się zaprzeczyć, że choć kucyki Pony uwielbiają dorośli, to ich głównymi odbiorcami są dzieci. To właśnie z myślą o nich stale powstają nowe zabawki oraz liczne produkty licencyjne, a wśród nich ubrania, artykuły szkolne i gadżety. „My Little Pony” jako zabawki to przede wszystkim figurki popularnych kucyków, np. w formie niespodzianki. Dostępne są również całe zestawy, które pozwalają na kreatywną zabawę. Nie brakuje także książeczek, kolorowanek i pluszaków. Co ciekawe, wiele figurek wykorzystywanych jest przez dorosłych fanów serii w charakterze kolekcjonerskim

.

my-little-pony-figurka-niespodzianka-magiczny-eliksir

 

Jak widać, historia i oferta „My Little Pony” jest wyjątkowo obszerna i zdaje się nie mieć końca. Może właśnie to jest tajemnicą sukcesu małych kucyków – ich nieprzerwana obecność przez lata i umiejętność trafiania do serc wszystkich, nie tylko dzieci.

Sprawdź inne artykuły z Pasji Dziecka.

Okładka: Kadr z „My Little Pony | A Canterlot Wedding”.