Jerzy Skolimowski z filmem „IO” w konkursie głównym 

Wielokrotnie nominowany i nagradzany na festiwalach filmowych, Jerzy Skolimowski powraca do Cannes ze współczesną adaptacją filmu Roberta Bressona z 1966 r. - „Na los szczęścia, Baltazarze!”. „IO” to opowieść o podróży osła o imieniu IO, który przechodzi z rąk do rąk, od właściciela do właściciela, a na swojej drodze spotyka ludzi, od których doświadcza różnego traktowania. Historia życia osła zostaje tu wykorzystana jako sposób na zbadanie ludzkiej dobroci i grzechu. Klimat filmu drogi daje dość wyjątkową perspektywę na współczesne życie.

Jerzego Skolimowskiego wielu osobom przedstawiać nie trzeba, bo to jeden z najbardziej uznanych polskich twórców.

Jerzy Skolimowski, fot. Adam Stępień, Agencja Wyborcza

Na zdjęciu Jerzy Skolimowski,
Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Jego droga artystyczna jest niezwykle bogata i łącząca różne dziedziny sztuki. Przygodę z filmem rozpoczął jako scenarzysta „Niewinnych czarodziei” (także pojawił się w nim na ekranie jako bokser) oraz „Noża w wodzie”. Wczesne filmy („Rysopis” czy „Walkower”) to intensywne wizualnie obrazy, które pobudzają niespokojną wyobraźnię pokolenia. Szybko stał się pionierem kina artystycznego z bardzo nowatorskim podejściem do obrazu („Wrzask”, „Na samym dnie”). Otworzył polskie kino na nowofalową poetykę, przedstawiając swojego bohatera wędrującego bez celu przez surowy, nędzny pejzaż PRL-u. Po filmie „Ręce do góry”, który krytykował ówczesny system i został zatrzymany przez cenzurę, wyemigrował.

W 1982 roku zrealizował „Fuchę”, którą wygrał Złotą Palmę w Cannes za najlepszy scenariusz. Film opowiada historię polskich robotników pracujących w Londynie w czasie ogłoszenia stanu wojennego w Polsce.

Cztery noce z Anną (DVD) Reżyser:	 Skolimowski Jerzy

W 2008 roku, po kilkudziesięciu latach spędzonych za granicą, Skolimowski wrócił do Polski i ponownie zaczął reżyserować. Powstały kolejno „Cztery noce z Anną” i „Essential Killing”, które mają moc i świeżość debiutów, ale ich formalny artyzm pokazuje rękę mistrza.

Polski reżyser ma największe festiwalowe doświadczenie z tegorocznych rywalizujących w konkursie głównym. Co oznacza, że jest nie tylko mocnym pretendentem do Złotej Palmy, ale też od lat uznanym twórcą. „IO” powalczy o główną nagrodę z osiemnastoma innymi tytułami z całego świata. W konkursie swoje filmy zaprezentują także m.in. Park Chan-Wook („Służąca”, „Oldboy”), Claire Denis („High Life”), James Gray („Ad Astra”) czy Ruben Östlund („Turysta”, „The Square”).

Agnieszka Smoczyńska z anglojęzycznym debiutem „Silent Twins” 

W sekcji Un Certain Regard, która wyróżnia szczególnie młodych reżyserów z oryginalnym stylem, zostanie zaprezentowany anglojęzyczny film Agnieszki Smoczyńskiej. „Silent Twins” to oparta na prawdziwej historii opowieść o June i Jennifer Gibbons, bliźniaczkach z jedynej czarnej rodziny mieszkającej w małym miasteczku w Walii. Nastolatki czują się wyizolowane w zamkniętej społeczności, co prowadzi je do odrzucenia kontaktu ze światem zewnętrznym. Komunikują się wyłącznie ze sobą i tworzą własny fantastyczny świat, w którym realizują młodzieńcze pragnienia. Po procesie odkrywania swojej tożsamości, będą musiały zdecydować, czy pozostaną razem. W dramacie o intensywnej więzi między siostrami występują Letitia Wright („Czarna Pantera”) i Tamara Lawrance („Ostatnia piosenka”).

Agnieszka Smoczyńska  Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Na zdjęciu Agnieszka Smoczyńska.
Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Agnieszka Smoczyńska to reżyserka, która dwoma filmami zjednała sobie rzeszę fanów. Za „Córki dancingu” zdobyła Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym Sundance (za unikalną wizję artystyczną), a „Fuga” z 2018 roku była pokazywana w Cannes. Dzięki „Córkom dancingu” przebojem weszła na arenę międzynarodową. W tym porywającym, surrealistycznym filmie artystycznym z energią i oryginalnością zgłębia tematy dojrzewania, seksualności, wyzysku i kompromisów dorosłości.

Fuga (DVD) Reżyser:	 Smoczyńska Agnieszka

W „Fudze” natomiast, nastrojowym i już bardziej konwencjonalnym dramacie o amnezji, niezwykle oddaje atmosferę przenikliwego niepokoju. Film ten to dotkliwy i nietypowy portret kobiecości, w którym przewija się mnóstwo pytań o tożsamość i utarte role żony, matki, córki.

Bez wątpienia Agnieszka Smoczyńska jest jedną z twarzy kobiecej rewolucji w polskim kinie.

Polskie akcenty na Festiwalu Filmowym w Cannes 2022

Oprócz filmów, które powalczą o główne nagrody polscy filmowcy biorą udział i zaprezentują swoje umiejętności w koprodukcjach oraz pobocznych pokazach.

„Pamfir” to polsko-ukraińsko-francusko-chilijski film w reżyserii Dmytra Sukholytkyy-Sobchuka. Opowieść o mężczyźnie, który wraca do swojego domu po długiej nieobecności. Gdy wydarza się nieszczęśliwy wypadek, będzie musiał cofnąć się do trudnej przeszłości. Akcja rozgrywa się w zachodniej Ukrainie, a sama historia łączy w sobie kilka różnych gatunków, w tym western i film noir. Przy produkcji współpracowały Bogna Szewczyk Madants i Klaudia Śmieja-Rostworowska, a film montował Nikodem Chabior.

Kolejny polski akcent to animacja Olgi Kłyszewicz, która zostanie pokazana w sekcji studenckiej. „Jutro nas tam nie ma” to ośmiominutowa opowieść o tym, jaki wpływ wywierają na nas ludzie o całkowicie odmiennym spojrzeniu na świat. Film Kłyszewicz został wybrany spośród 1528 nadesłanych propozycji i będzie jedną z trzech animacji w konkursie. 

Joanna Kulig w wyjątkowej roli

W całkiem nowej roli na festiwalu pojawi się także aktorka Joanna Kulig znana publiczności przede wszystkim z nominowanej do Oscara „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego (reżyser został nagrodzony w 2018 roku Złotą Palmą) czy z polsko-francuskiego filmu „Sponsoring” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, gdzie grała z Juliette Binoche.

Joanna Kulig Artur Zawadzki/REPORTER

Na zdjęciu Joanna Kulig.
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

W tym roku Joanna Kulig zasiądzie w jury sekcji Un Certain Regard. Przewodniczącą jury została włoska aktorka i reżyserka Valeria Golino. Oprócz polskiej aktorki filmy oceniać będą także amerykańska filmowiec Debra Granik, wenezuelski aktor Édgar Ramirez oraz francuski piosenkarz, autor tekstów i aktor Benjamin Biolay.

Zimna wojna pawel pawlikowski

Na tegorocznej liście Un Certain Regard znalazło się 20 filmów, w tym osiem pełnometrażowych debiutów reżyserskich i dziewięć filmów wyreżyserowanych przez kobiety.

Informacje na temat bieżących wydarzeń filmowych śledź w pasji Oglądam.

Grafika okładkowa: od lewej Joanna Kulig (fot. Artur Zawadzki/REPORTER), Jerzy Skolimowski (fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl), Agnieszka Smoczyńska (fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER).