Czym różnią się miseczki dla niemowląt?

Małe dzieci nie potrafią jeszcze jeść zgodnie z zasadami savoir-vivre’u i dlatego podczas podawania maluchowi miseczki z płynną zawartością trzeba pogodzić się z faktem, że – przynajmniej na początku przygody z samodzielnym posilaniem się – ubranko pociechy, blat stołu i podłoga najprawdopodobniej będą wymagać czyszczenia. Bałagan można jednak trochę ograniczyć, jeśli wybierze się sprawdzony model miseczki dla dzieci, wyposażony na spodzie w przyssawki, które zapobiegają przesuwaniu się naczynia po stole. Oprócz tego, wielu rodziców ceni sobie uchwyty, w które wyposażona jest miseczka, umożliwiając dzieciom trzymanie i podnoszenie naczynia, a także przegródki, które dają możliwość rozdzielenia różnych rodzajów pokarmu.

miseczki pełna oferta

Oprócz funkcjonalności i designu, miseczki mogą różnić się materiałem, z którego zostały wykonane. Bardzo popularne są proste, plastikowe miseczki dla niemowlaka, których największą zaletą jest duża odporność na uszkodzenia. Przed zakupem plastikowych naczyń należy się jednak upewnić, że do ich produkcji użyto wysokiej jakości surowca, bez toksycznych ftalanów, PVC czy BPA. Niektórzy wybierają naczynia silikonowe, równie wytrzymałe i odporne na zabrudzenia. W ostatnich czasach coraz większą popularnością cieszą się również miski z drewna bambusowego, miłego w dotyku, które jest opiera się procesowi gnicia i jest biodegradowalne.

Zestawienie miseczek dla niemowlaka razem z ich funkcjami

Dla tych, którzy nie mają czasu by zorientować się w nowościach wśród dostępnych na rynku miseczek dla niemowlaka, przygotowaliśmy krótki przegląd naczyń, które mogą się przydać podczas samodzielnych posiłków maluszka. W naszym zestawieniu znajdziesz opis różnego rodzaju miseczek i ich funkcjonalności, co powinno ułatwić skompletowanie wyprawki dla dziecka, które potrafi już samodzielnie jeść – lub by je do tego zachęcić.

Pierwsza miseczka niemowlaka B.Box, Passion splash

Wielu rodziców szuka miseczek, z których wciąż można karmić malca, ale które jednocześnie sprawdzą się podczas samodzielnego spożywania posiłku przez dziecko. Takie rozwiązanie oferuje model Passion splash, marki B.Box. Miseczkę wykonano z silikonu spożywczego, co sprawia, że jest bezpieczna i trwała. Uchwyty ze specjalnymi wypustkami umożliwiają maluchom trzymanie naczynia, zaś umocowana pod spodem przyssawka wykonana w technologii Stay Suction skutecznie zapobiega przesuwaniu się miseczki po stoliku.

bbox passion splash

Zestaw miseczek Babybols z łyżeczkami Babymoov

Ten komplet pokochają m.in. rodziny wielodzietne oraz rodzice, którzy marzą, by ułatwić sobie życie podczas karmienia swojej pociechy. W jednym zestawie marka Babymoov przygotowała bowiem aż 12 miseczek z dopasowanymi do nich, hermetycznymi pokrywkami i 3 łyżeczki w różnych kolorach. Oprócz serwowania posiłków, pojemniczków można używać do zamrażania potraw oraz podgrzewania ich w mikrofalówce, a same miseczki można wielokrotnie opisywać, co pozwala bez trudu odnaleźć w zamrażalniku właściwą potrawę.

babymoov

Miseczka i łyżeczka dla niemowlaka Canpol

Ogromna zaleta tej miseczki to duże ucho, które pozwala stabilnie ją chwycić i podsunąć dziecku. Kolejnym atutem jest odpowiednie wyprofilowanie, dzięki któremu zupka lub inny posiłek o gęstej konsystencji nie mają szansy się wylać. Wypadkom dodatkowo zapobiega antypoślizgowa powłoka z gumy, która pokrywa najbardziej newralgiczne miejsca na miseczce tj. spód, bok i uchwyt naczynia. Jeśli musisz na chwilę odejść od stołu i chcesz uniknąć wypadku z udziałem dziecka, wystarczy, że zamkniesz miseczkę za pomocą specjalnej pokrywki, z miejscem na łyżeczkę.

canpol miseczka i łyżeczka

Silikonowa miseczka z podkładką EZPZ

Podczas karmienia dziecka zwykle nie da się uniknąć bałaganu w najbliższym otoczeniu, jeśli zaś maluch spożywa posiłek samodzielnie, ryzyko powstania mniejszych i większych plam jest dużo wyższe. Aby uniknąć uszkodzenia stołu, kup specjalną miseczkę połączoną z podkładką. Wykonano ją z silikonu, więc jest odporna na przesuwanie, a dzięki antybakteryjnym właściwościom jest odporna na pleśń. Dodatkowo, zestaw można podgrzewać w mikrofalówce czy w piekarniku i nawet wtedy nie zarysuje się ani nie straci swojej barwy.

silikonowa mieseczka ezpz

Miseczka bambusowa z przyssawką, Eco Rascals

Twoje dziecko jest niejadkiem? Spróbuj zachęcić je do jedzenia dzięki podaniu posiłku w kolorowej, niebanalnej miseczce, która pozwala podzielić jedzenie na mniejsze porcje! Całość wytworzono z ekologicznego drewna bambusowego, odpornego na działanie potraw, a przy tym zdrowego i przyjemnego w dotyku. Silikonowa podkładka na spodzie uniemożliwia przesuwanie się miseczki, zapobiegając w ten sposób nieprzewidzianym wypadkom.

eco rascals miseczka bambusowa

Miseczka utrzymująca temperaturę, BabyOno

Czasami karmienie trwa dłużej, niż rodzice by sobie życzyli, szczególnie jeśli dziecko grymasi podczas posiłku. Jeśli chcesz się uchronić przed koniecznością kilkukrotnego podgrzewania tego samego dania, zainwestuj w specjalną miseczkę, która podtrzymuje temperaturę posiłku. Przez mały otwór należy wlać gorącą wodę, która utrzyma ciepło dłużej niż regularne wstawianie do mikrofalówki. Jest to całkowicie bezpieczne, ponieważ naczynie nie nagrzewa się, co eliminuje ryzyko oparzenia, a solidna zaczepka zapobiega przypadkowemu otwarciu.

miseczka utrzymująca temperaturę babyono

Miska z wyłapywaczem okruchów, Boon

Nie wszystkich zabrudzeń da się uniknąć, ale część można zminimalizować. Doskonałym sposobem na zachowanie – choć częściowo – porządku, jest kupno miseczki z dłuższą podkładką, o odpowiednim kącie nachylenia. Ustawienie jej frontem do dziecka, daje pewność, że część okruszków lub ściekających po brodzie kropel trafi z powrotem do naczynia, a nie na blat lub na ubranka.

miska bluegreen

Większość miseczek dla niemowlaka cechują podobne funkcje: ergonomiczny kształt, przyczepność do blatu, pewny uchwyt, poręczna pokrywka i przyjazny dla zdrowia, odporny na działanie temperatury materiał wykonania naczynia, który pozwala zamrozić potrawę czy – dla odmiany, odgrzać ją w mikrofalówce. Wybór pierwszej miseczki dla maluszka należy zatem uzależnić od powyższych parametrów, kolorystyki i atrakcyjności printów i zdobień, a także etapu rozwoju dziecka i poziomu jego funkcji motorycznych. Życzymy powodzenia w stawianiu pierwszych kroków twojego dziecka na drodze ku samodzielności!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock