Gładka, pozbawiona niedoskonałości cera to marzenie większości kobiet. Również mężczyźni coraz chętniej inwestują w kosmetyki i zabiegi, dzięki którym ich skóra staje się gładsza i ma bardziej jednolity koloryt. Korzystanie z dobrze dobranych kosmetyków może przybliżyć cię do tego celu – jednak tylko częściowo. Nawet najlepsze kosmetyki do użytku codziennego nie są w stanie przynieść takich efektów, jak kompleksowe zabiegi z wykorzystaniem środków ze składnikami aktywnymi o większym stężeniu. Te – dzięki rozbudowującej się ofercie rynkowej – możesz wykonać bezpiecznie w domu. Przykładem jest mikrodermabrazja domowa - zabieg przynoszący wiele korzyści skórze i nietrudny do przeprowadzenia. Jeśli nie przepadasz za wizytami w gabinecie kosmetycznym lub nie masz możliwości umówienia wizyty, zabieg w domu jest dla ciebie.

Zabieg mikrodermabrazji – czym jest?

Choć wielu osobom mikrodermabrazja kojarzy się z zabiegiem wykonywanym z wykorzystaniem specjalnej aparatury, w rzeczywistości niekoniecznie jej wymaga. W zakres mikrodermabrazyjnych terapii wchodzi wiele metod, polegających na mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka. Dzięki temu skóra nabiera gładkości, rozjaśnia się, a blizny znikają. To jednak nie wszystko – mikrodermabrazja oddziałuje również na głębsze warstwy skóry, regenerując komórki i oczyszczając pory z różnych zanieczyszczeń, od sebum po kurz. Zabiegi mogą być przeprowadzane z wykorzystaniem różnych substancji i urządzeń.

Popularnym rozwiązaniem w gabinetach kosmetycznych jest mikrodermabrazja diamentowa, w której do ścierania naskórka wykorzystuje się diamentowe tarcze. Innym często spotykanym zabiegiem jest mikrodermabrazja korundowa z wykorzystaniem kryształków korundu. Można też spotkać się z wariantem wodnym (hydrobrazja) i tlenowym (oksybrazja).

Mikrodermabrazja w domu

Mikrodermabrazja – dla kogo sprawdzi się ten zabieg?

Czujesz, że twoja cera straciła blask? Jest matowa, szorstka w dotyku? A może masz problem z widocznymi skórkami, które są łatwo dostrzegalne zwłaszcza po nałożeniu makijażu? Na każde z tych problemów odpowiedzią może być właśnie zabieg mikrodermabrazji. Ale to nie wszystko, co może zdziałać. Mikrodermabrazja stymuluje również procesy odnowy skóry, oddziałując nie tylko na warstwę rogową, ale również głębsze warstwy. Dzięki temu poleca się ją na przykład osobom, mającym blizny po trądziku. Pomóc może też tym, którzy zmagają się z trądzikiem i innymi przypadłościami, których wynikiem są niedoskonałości, od wyprysków po przebarwienia. Wszystko dzięki głębokiemu oczyszczaniu porów, których zablokowanie często bywa przyczyną powstawania tego rodzaju nieestetycznych zmian.

Zabieg poleca się również osobom starszym, które chcą nieco odmłodzić i rozjaśnić skórę bez korzystania z inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej.

Urządzenie do mikrodermabrazji

Kto nie powinien korzystać z zabiegu?

Mikrodermabrazję poleca się osobom z większością typów skóry, jednak posiadacze cery bardzo wrażliwej mogą mieć problem z dużymi podrażnieniami po zabiegu, zwłaszcza jeśli wykonywany jest on z wykorzystaniem urządzenia, a nie tylko kosmetyków. Powinny jej również unikać osoby z takimi dolegliwościami jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca, u których mikrouszkodzenia skóry mogą doprowadzić do rozwinięcia się zmian chorobowych.

Mikrodermabrazja w domu – jak ją wykonać?

Powyższe metody wydają się uwzględniać zaawansowane technicznie urządzenia i wymagać sporej wiedzy. W rzeczywistości jednak mikrodermabrazja diamentowa w domu, jak również warianty wykonywane wyłącznie za pośrednictwem kosmetyków, to dość prosta procedura, którą może wykonać każdy – oczywiście zapoznając się uprzednio z zaleceniami producenta urządzenia czy produktów kosmetycznych. Jak zrobić mikrodermabrazję w domu? Jest to możliwe na dwa sposoby:

  1. Zabieg z wykorzystaniem kosmetyków – nie wymaga zastosowania urządzenia. Wystarczy zaopatrzyć się w kosmetyk, gwarantujący efekty porównywalne do tych, osiąganych z pomocą urządzenia. Peelingi do mikrodermabrazji mogą zawierać różne składniki, w tym opiłki szafiru, wykorzystywane podczas zabiegów w gabinetach kosmetycznych.
  2. Zabieg z wykorzystaniem urządzenia - to bardziej zaawansowany wariant, który pozwoli ci osiągnąć spektakularny efekt bez konieczności wybierania się do gabinetu kosmetycznego. Urządzenie do mikrodermabrazji w domu możesz kupić w różnych wariantach, z jedną bądź kilkoma końcówkami pokrytymi opiłkami szafiru. Jego użycie jest całkowicie bezpieczne.

Mikrodermabrazja w domu

Przebieg zabiegu z domowym urządzeniem do mikrodermabrazji w kilku krokach

Zakup urządzenia do wykonywania tego rodzaju zabiegów to inwestycja rzędu 200-300 zł. Łatwo więc zauważyć, że już po 2-3 użyciach zwraca się, biorąc pod uwagę, że koszt mikrodermabrazji w salonie kosmetycznym wynosi minimum 100 złotych. Terapię z wykorzystaniem urządzenia wyposażonego w specjalną końcówkę do złuszczania naskórka można wesprzeć zastosowaniem peelingów i kremów z kwasami PHA (są łagodniejsze niż AHA czy kwas salicylowy).

Pierwszym krokiem, który należy wykonać jeszcze przed uruchomieniem urządzenia, jest dokładne, dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Powinna być całkowicie oczyszczona z makijażu, ale też wszelkich kremów. Do następnych kroków należy:

  1. Włączenie urządzenia i użycie go kolejno na brodzie, wokół ust, na grzbiecie i skrzydełkach nosa, czole oraz policzkach.
  2. Przemycie twarzy tonikiem bądź hydrolatem, w celu ukojenia skóry. Następnie nałożenie kremu odżywczego, który nieco złagodzi lekko zaczerwienioną skórę.

Mikrodemabrazja to zabieg, który jest bezpieczny dla skóry i wbrew pozorom niezbyt inwazyjny, a jednocześnie przynosi spektakularne efekty. Niski koszt urządzenia również zachęca do wypróbowania tego domowego rytuału.

Peeling do mikrodermabrazji

Więcej porad dotyczących pielęgnacji znajdziesz w naszym dziale Dbam o urodę.

Zdjęcie okładkowe: źródło Shutterstock.