Większość z nas kupuje kawę w postaci gotowej do zaparzenia, a więc już zmieloną albo rozpuszczalną. Z drugiej strony można zaobserwować coraz popularniejszy trend związany z poszukiwaniem nowej, lepszej jakości czarnego napoju. Zaczynamy powoli rozumieć, że samodzielnie (i poprawnie!) zmielone ziarna są znacznie bogatsze w aromat. A to przekłada się na bogactwo bukietu smakowego kawy. A że zarówno zakup kawy w ziarnach, jak i młynka do jej mielenia nie jest dzisiaj problemem warto się pokusić o skorzystanie z tego rozwiązania. Pytanie jednak: jaki młynek wybrać?

Kup teraz

Młynek młynkowi nierówny

Na rynku możesz znaleźć kilka typów młynków do kawy. Różnią się między sobą m.in.:

  • sposobem obsługi – znajdziesz zarówno młynki tradycyjne, a więc ręczne, jak i (znacznie popularniejsze) elektryczne,
  • mechanizmem mielenia – najczęstsze to nożowy oraz żarnowy,
  • stopniem zaawansowania i regulacji – niektóre modele pozwalają precyzyjnie określić stopień zmielenia kawy.

Jak zatem wybrać odpowiedni? Wszystko zależy zarówno od tego, jaki budżet możesz przeznaczyć na zakup urządzenia, jak również – jak bardzo „profesjonalnych” efektów oczekujesz. Oto najpopularniejsze typy.

Kup teraz

Młynki manualne

To najbardziej klasyczne spośród wszystkich. Korzystanie z nich zamienia zaparzanie kawy w ekskluzywny rytuał. Wymaga jednak czasu i cierpliwości. Jeśli chcesz kupić młynek manualny, wybierz taki wyposażony w ceramiczny, żarnowy mechanizm mielenia ziaren – np. ten od Zestforlife, który łączy designerski wygląd z dużą możliwością regulacji intensywności mielenia. Ziarna są krok po kroku kruszone – możesz je zmielić nawet na „pył” (idealny wówczas, gdy chcesz przyrządzić prawdziwą kawę po turecku).

Dla wygody możesz też sięgnąć po bardziej nowoczesny model manualny – typu HARIO Clear Coffee Grinder. To już bardziej profesjonalne urządzenie, z wygodną przyssawką do blatu i zaawansowanym mechanizmem ceramicznym, który zapewnia wysoką precyzję mielenia.

Kup teraz

Młynki elektryczne: ostrzowe czy żarnowe?

Alternatywą dla młynka manualnego jest ten elektryczny. Pracuje znacznie szybciej, co sprawia, że zaoszczędzasz czas. Na rynku znajdziesz ich dwa podstawowe typy.

Młynki ostrzowe, np. takie jak Bosch MKM 6003 – zgodnie z nazwą – rozcinają ziarna kawy na mniejsze kawałki, produkując sporo pyłu kawowego. Są wydajne i pracują szybko. Dają jednak najczęściej znacznie mniejsze możliwości regulacji stopnia zmielenia. Sprawdzą się np. jeśli kawę parzysz przez filtr przelewowy lub w kawiarce. Bardziej zaawansowane i profesjonalne modele, typu WMF Skyline – pracują jednak w oparciu o ostrze ślimakowe. Zapewnia ono znacznie większą dokładność mielenia i dłuższy czas bezawaryjnej eksploatacji.

Kup teraz

Młynki żarnowe, zamiast rozcinać, miażdżą krok po kroku każde ziarenko kawy. Proces ten przebiega znacznie bardziej równomiernie i może pozwolić wydobyć z napoju znacznie więcej aromatu. Mechanizm żarnowy znajdziesz np. w niedrogim młynku Esperanza Cappuccino, jak również przeznaczonym dla profesjonalistów modeli HARIO-V60 Electric Coffee Grinder, który oferuje aż 50 stopni zmielenia ziaren.

Kup teraz

Bez względu na to, na który młynek się zdecydujesz, pewne jest jedno: twoja kawa będzie znacznie bardziej aromatyczna i wyciśniesz z niej każdą krople smaku. Spróbuj!