Smaki i podróże są ze sobą nierozerwalnie związane. Nawet kulinarni ignoranci nie mogą uciec od konfrontacji ze smakami, które napotykają w nowych miejscach. Niektóre z nich czuć na ulicy – jak turecką kawę czy hiszpańskie churros. Inne widać w piekarniach – jak portugalskie pastel de nata (babeczki wypełnione zapieczonym kremem jajecznym) czy duńskie hindbaersnitter (kruche ciasteczka wypełnione dżemem malinowym i hojnie oblane lukrem). Jeszcze inne widać na półkach supermarketów. Każdy kraj i każda kultura szczyci się swoimi smakami i ich połączeniami.

 

przepisy na mazurka wielkanoc 2022

 

Teraz proponuję małą mazurkową wycieczkę dookoła świata. Zanim jednak skupimy się na dodatkach, przygotujmy porządne kruche ciasto, które stanowi bazę do każdego klasycznego mazurka wielkanocnego. Jeśli chcemy, żeby nasz spód był naprawdę kruchy, musimy włożyć ciasto przed pieczeniem do zamrażarki. Nauczyła mnie tego niezwykła cukierniczka z Nowego Jorku. Dzięki temu prostemu zabiegowi ciasto zawsze zyskuje niesamowitą kruchość. Spody możemy przygotować nawet 3 dni przed Wielkanocą i przechowywać je w suchym miejscu. Dodatki zbieramy dzień wcześniej. Każda receptura zawiera ilość dodatków potrzebnych do przygotowania jednego mazurka.

Klasyczny mazurek wielkanocny – łatwy przepis

Najbardziej klasyczny mazurek wielkanoncy wypełniony jest kajmakiem. Możemy kupić gotowy kajmak w puszce, przygotować go na małym ogniu, gotując puszkę ze słodzonym mlekiem skondensowanym przez 2 godziny (puszka musi być zamknięta i cały czas zanurzona w wodzie) lub zrobić masę samodzielnie od początku do końca.

Składniki na kruche ciasto:

  • 250 g mąki pszennej
  • 60 g cukru pudru
  • 1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią
  • 150 g zimnego masła
  • 2 żółtka
  • 1 łyżka śmietany 18%

Składniki na masę kajmakową:

  • 1/2 litra śmietanki 36%
  • 150 g cukru
  • 50 g masła

 

Ciasto z kajmakiem

 

Sposób przygotowania:

  1. Mąkę, cukier puder i cukier z wanilią mieszamy. Masło siekamy w drobną kostkę. Do składników sypkich dodajemy masło i wyrabiamy między palcami, aż powstaną grudki wielkości groszku.
  2. Dodajemy żółtka i śmietanę. Szybko zagniatamy ciasto na mazurek. Formujemy kulę. Wkładamy na kwadrans do lodówki.
  3. Ciasto wyciągmy z lodówki, kładziemy na papier do pieczenia. Przykrywamy drugim kawałkiem papieru do pieczenia. Rozwałkowujemy na prostokąt o wymiarach 20x30 cm. Nakłuwamy widelcem.
  4. Układamy na blaszce i wkładamy do zamrażarki na 15 minut. Jeśli nie zmieści się nam w zamrażarce taki duży kawałek, można zrobić dwa mazurki o wymiarach 20x15 cm. 
  5. Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni Celsjusza. Ciasto władamy do piekarnika i pieczemy do zezłocenia – około 15 minut.
  6. Pół litra śmietanki 36%, 150 g cukru i 50 g masła gotujemy ciągle mieszając do otrzymania jednolitej gęstej masy – zajmuje to około pół godziny.
  7. Ostudzonym kajmakiem smarujemy kruchy spód i dekorujemy bakaliami.

5 najsmaczniejszych mazurków ze świata 

  • Dania – mazurek zainspirowany smakami Danii

Naszą podróż rozpoczniemy od kraju Brzydkiego Kaczątka, Calineczki i Królowej Śniegu. Duński mazurek może mieć dwa oblicza – proste malinowe lub bardziej wystawne marcepanowe.

Malinowy mazurek wystarczy posmarować 5 łyżkami porządnego dżemu malinowego i posypać 100 g prażonych płatków migdałowych.

Mazurek marcepanowy jest nieco bardziej wymagający, ale nie trudniejszy. 500 g brązowego cukru łączymy z 300 g marcepanu otartego na tarce. Mieszamy, aż masa będzie gładka. Dodajemy 1 białko i szczyptę soli. Dokładnie mieszamy. Masę układamy na mazurkowym spodzie i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 12 minut. Dekorujemy czekoladowymi jajkami z orzechem lub migdałem w środku.

  • USA – nadzienie do mazurka z masłem orzechowym

Stany Zjednoczone słyną z masła orzechowego. Podobno masło orzechowe uratowało amerykańskie południe przed klęską głodu. Dlatego chcąc poczuć amerykańskiego ducha, przygotujmy najsmaczniejszy mazurek z masłem orzechowym, śliwkami kalifornijskimi i kalifornijskimi orzechami włoskimi.

Jeśli chcemy, by nasz mazurek miał wyrazisty orzechowy smak, zacznijmy od modyfikacji spodu. Zamiast 250 g mąki pszennej użyjmy 150 g mąki pszennej i 100 g mielonych orzechów włoskich lub mielonych fistaszków (mielone orzechy można kupić w sklepach). Przygotujmy spód zgodnie z oryginalnym przepisem.

Gotowy spód posmarujmy domowym dżemem śliwkowym. 150 g śliwek kalifornijskich wkładamy do rondelka, dodajemy sok z 1 pomarańczy i tyle wody, żeby przykryła śliwki. Gotujemy 3 minuty. Blendujemy na jednolitą masę. Jeszcze ciepłą masą smarujemy spód. Czekamy, aż ostygnie. Górę mazurka smarujemy 200 g gładkiego masła orzechowego (najlepiej takiego bez dodatków). Dekorujemy wedle uznania fistaszkami, orzechami włoskimi lub kolorowymi czekoladowymi jajkami.


Więcej przepisów z masłem orzechowym w roli głównej znajdziesz w naszym artykule „Masło orzechowe – jak je wykorzystać w kuchni?"


  • Francja – mazurek z kremem kasztanowym

Francja to nie tylko croissanty, lecz także cudowny smak kasztanowego kremu. Taki krem można kupić we francuskich supermarketach w całym kraju – słoiczek 350 g kosztuje około 18 złotych. Szukajmy na etykiecie nazwy crème de marrones. Takim kremem smarujemy mazurkowy spód. Dekorujemy ziarenkami granatu i liofilizowanymi malinami.

  • Rosja – nadzienie napoleońskie

Jednym z najbardziej spektakularnych rosyjskich deserów jest tort napoleoński, który wygląda i smakuje jak podlaski marcinek (jest to ciasto składające się z przynajmniej 20 niezwykle cienkich blatów półkruchego ciasta przełożonego kremem śmietanowym). Nie namawiam nikogo do pieczenia 20 cienkich jak papier blatów tortów, które należy przełożyć kremem. Namawiam za to do przygotowania tego cudownego kremu i posmarowania nim mazurkowego spodu na dzień przed podaniem.

Jak go zrobić? Potrzebujemy 200 ml śmietanki 36%, 50 ml śmietany 18%, łyżeczkę soku z cytryny, ¼ szklanki cukru pudru. Wszystkie składniki ubijamy mikserem do powstania gęstej piany. Smarujemy nią spód mazurka. Posypujemy prażonymi migdałami lub kruchym ciastem, które akurat się połamało.

  • Anglia – bakaliowy mazurek

Angielski mazurek smakuje nieco Bożym Narodzeniem. Jest wypełniony bakaliami, kardamonem i rumem lub brandy.

Składniki:

  • 150 g rodzynek
  • 100 g suszonej żurawiny
  • 2 cytryny
  • 1 pomarańcza
  • 1 jabłko
  • 50 g masła
  • 80 g brązowego cukru
  • 1 łyżeczka kardamonu
  • 2 łyżki wody różanej
  • 50 ml brandy lub rumu
  • cukier puder
  • migdały według uznania

Sposób przygotowania:

  1. 150 g rodzynek (najlepiej różnych rodzajów) i 100 g suszonej żurawiny wkładamy do garnuszka. Dodajemy 1 łyżeczkę kardamonu, sok z 1 cytryny, 50 g masła, 80 g brązowego cukru, 2 łyżki skórki otartej z pomarańczy i cytryny, 1 jabłko pokrojone w kosteczkę.
  2. Wszystko zagotowujemy na małym ogniu, cały czas mieszając.
  3. Zdejmujemy z ognia, przykrywamy i studzimy.
  4. Do ostudzonej masy dodajemy 2 łyżki wody różanej i 50 ml brandy lub rumu. Dokładnie mieszamy.
  5. Powstałą masą smarujemy spód mazurka.
  6. Oprószamy cukrem pudrem, posypujemy migdałami.

 

Mazurki

 

Mazurek wielkanocny to najlepszy deser, który może smakować tym, co lubimy. Chałwą z porzeczkową konfiturą, konfiturą pomarańczową i orzechami włoskimi, nugatem połączonym z prażonymi orzechami włoskimi. Przypomnijmy sobie ulubione smaki z podróży i przenieśmy je na cudownie maślany i kruchy spód.

Więcej kulinarnych inspiracji znajdziesz w pasji Gotuję.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock