Na dobry sen składa się wiele zmiennych. Oczywiście, wiele zależy od predyspozycji — niektóre osoby mają skłonności do płytkiego snu, z którego może wytrącić nawet najcichszy dźwięk, a inne z kolei śpią bardzo głęboko, nieczułe na hałasy i inne bodźce wokół. Osoby mające problemy ze snem, mogą jednak polepszyć jego jakość za pośrednictwem kilku prostych rozwiązań, w tym poprzez wybranie odpowiedniego materaca.

Materac piankowy – cechy charakterystyczne

Materac jest jednym z głównych czynników odpowiadających za komfort snu. Odpowiednio dobrane, wygodne posłanie to pierwszy krok do zdrowego i spokojnego odpoczynku. Czym charakteryzują się materace piankowe? Wypełnienie, czyli pianka termoelastyczna lub wysokoelastyczna zapewnia dużą gęstość i elastyczność punktową. Oznacza to, że taki materac odkształca się tylko tam, gdzie kładziony jest nacisk. Dlatego dobrze dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika, gwarantując odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.

 

Materac piankowy Bergamo, 140x200 cm, Śpij Zdrowo

 

Kolejną cechą niosącą korzyści dla użytkownika jest fakt, iż do wnętrza takich materacy nie dostają się zanieczyszczenia i alergeny, takie jak sierść lub kurz. Pianka szybko i sprawnie schnie dzięki dobrej wentylacji, więc we wnętrzu materaca panują warunki niesprzyjające rozwojowi szkodliwych grzybów oraz poprawia komfort termiczny użytkownika. Te cechy sprawiają, że pianka jest dobrym wypełnieniem posłania dla alergików oraz małych dzieci, a także dla wszystkich osób, które cenią sobie wygodę i wysoki stopień higieny.

Z uwagi na dobre podparcie kręgosłupa i dużą elastyczność materaca piankowego, ten rodzaj posłania jest wykorzystywany w sypialniach dziecięcych. Materac piankowy dla dziecka to świetny wybór, zwłaszcza jeśli zainwestujesz w oddychający lateks, który zapobiega rozwojowi roztoczy i grzybów. Dla maksymalnej cyrkulacji powietrza warto rozważyć zakup wariantu lateksowo-kokosowego — taki wkład to najlepsza broń przeciw nadmiarowi wilgoci. Materac piankowy zapewnia dobrą wentylację oraz szybkie schnięcie – w przypadku dzieci są to zalety nie do przecenienia. Użycie pianki eliminuje efekt falowania, co zwiększa komfort snu małych dzieci, które często w nocy zmieniają pozycję.

 

Materac piankowy FDM Adriano, 80x160 cm

 

Materace piankowe — czym się wyróżniają?

Podział materacy wynika z ich struktury. Na rynku znajdziesz warianty piankowe, w tym lateksowe, o bardzo jednorodnych wypełnieniach, jak również sprężynowe, kokosowe i gryczane. Rzadsze, choć również dość popularne są hybrydy — na przykład kokos plus lateks.

Na tle innych wariantów, materace piankowe wyróżniają się bardzo jednorodną strukturą. Oznacza to, że żadne wystające elementy nie będą uwierać cię podczas spania, co może zdarzyć się w przypadku modeli sprężynowych — zwłaszcza tych najtańszych, bonellowych, które są pozbawione kieszeni ochraniających sprężyny. Pianka jest gładka i łatwo się odkształca.

Materace piankowe — rodzaje

Pianka może przybierać różne formy, będąc elementem składowym materacy o specyficznych właściwościach. Wśród piankowych modeli wyróżniamy:

  • materace termoelastyczne — to rozwiązanie, które pozwala na najlepsze dopasowanie materaca do sylwetki użytkownika. Materac piankowy termoelastyczny jest dosyć twardy, jednak wystarczy się na nim położyć, aby dopasował się do kształtu ciała. Wszystko dzięki temu, że pianka, z której został wykonany, jest wrażliwa na temperaturę. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które potrzebują jak największej wygody do głębokiego snu.
  • materace lateksowe — wykonane z lateksu, czyli inaczej kauczuku, materace tego typu bywają nieco droższe niż te, wykonane ze sztucznej pianki poliuretanowej. To bardziej naturalne, lepiej oddychające wypełnienie. Porowata struktura lateksowego wnętrza gwarantuje optymalną cyrkulację powietrza, dzięki czemu nadmiar wilgoci jest skutecznie wyprowadzany.

 

Hevea, Snudo, Materac wysokoelastyczny Aegis Natural Care, 80x160 cm

 

  • materace wysokoelastyczne — podobnie jak warianty lateksowe, materac piankowy wysokoelastyczny cechuje się wysoką oddychalnością, co sprawia, że maleje ryzyko rozwoju pleśni, grzybów i drobnoustrojów w jego strukturze. Wszystko dzięki lekkiej, otwartokomórkowej strukturze pianki HR wykorzystywanej do produkcji tego typu akcesoriów. Materace wysokoelastyczne są bardziej miękkie od lateksowych.

Materac gąbkowy — czy to inwestycja na lata?

Obawiasz się, że pianka to materiał, który bardzo łatwo się wysłuży, przez co inwestycja okaże się nieopłacalna? Dzisiejsze technologie produkcji umożliwiają wytwarzanie na jej bazie materacy o trwałości dorównującej wariantom sprężynowym. Dobry materac piankowy może służyć przez lata bez żadnego uszczerbku.

Następnie czas na zorientowanie się w zakresie twardości wariantów, których zakup rozważasz. Dobór poziomu twardości zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Twardość materaca oznacza się jako symbol składający się z litery H oraz liczby. Rozróżnia się więc materace H1, H2 itd. Poziom twardości informuje, jaka jest zalecana maksymalna waga użytkownika, aby materac wystarczająco podtrzymywał ciężar ciała i umożliwiał podparcie kręgosłupa podczas snu. Dla przykładu, H1 to twardość dla osoby ważącej nie więcej niż 60 kg. H2 będzie optymalny dla użytkownika o wadze do ok. 80 kg, H3 do ok. 100 kg i H4 – powyżej tej wartości. Trzeba pamiętać, że odczucie twardości materaca jest subiektywne, dlatego oznaczenia te można potraktować jedynie jako wskazówki.

 

Sensillo, Memory, Materac piankowo-lateksowy, 120x60 cm

 

Pianka — dla kogo się sprawdzi?

Wspomnieliśmy już, że pianka to materiał, który łatwo się odkształca, dopasowując się do sylwetki użytkownika, czego nie można powiedzieć o wariantach sprężynowych. Z tego względu, świetnie sprawdza się w przypadku osób, które najchętniej śpią na boku. W takiej pozycji nacisk łokci i bioder jest dość duży, a elastyczność wariantu piankowego pozwala na delikatne odkształcenie, dzięki czemu śpiąca w ten sposób osoba zachowuje naturalną i komfortową pozycję. W przypadku sprężynowych materacy takie dopasowywanie się jest możliwe tylko do pewnego poziomu.

Wybierz materac piankowy dla siebie i twojej pociechy, aby zapewnić wam najlepszy komfort snu. Dobre podparcie kręgosłupa, wentylacja oraz szybkie odprowadzanie wilgoci to zalety, które zagwarantują spokojny i zdrowy odpoczynek. Dostosuj rodzaj pianki oraz twardość materaca do budowy ciała, abyś mógł obudzić się wypoczęty i zregenerowany.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock