Dorosły człowiek potrzebuje przynajmniej sześciu godzin snu w ciągu doby, by funkcjonować na „najwyższych obrotach”. Sen to moment regeneracji — czas, w którym ciało i umysł odpoczywają, przygotowując się na kolejny dzień pełen wyzwań. Trudno czuć się kwitnąco, gdy sen szwankuje - po zarwanej nocy zazwyczaj czujemy nie tylko zmęczenie, ale również mamy obniżony nastrój i zdolności poznawcze.

Czynniki wpływające na jakość snu

Na jakość snu może wpływać wiele czynników. Wiele zaburzeń związanych ze spaniem wynika ze stylu życia. Picie dużej ilości napojów zawierających kofeinę czy alkohol, niewłaściwa dieta, brak lub nadmiar aktywności fizycznej — wszystko to może negatywnie odbić się na śnie. Wpływ na jego jakość ma również oczywiście poziom stresu. Silnie stresogenne wydarzenia mogą przyczyniać się do powstania problemu bezsenności, a przewlekły stres to prosta droga do poważnego zaburzenia. Wiele osób ma również po prostu bardzo płytki sen i wszelkie zmiany w natężeniu światła czy bardziej gwałtowne dźwięki mogą łatwo go przerwać.

Wszystkie te czynniki są niezwykle istotne i warto mieć je na uwadze, próbując pracować nad jakością swojego snu. Jest jednak jeszcze jeden bardzo ważny element, o którym nie należy zapominać. Mowa o warunkach, w jakich śpimy. Mamy tutaj na myśli nie tylko panującą w sypialni temperaturę oraz dopływ świeżego powietrza, ale również sam materac. To on w dużej mierze determinuje, czy obudzisz się z poczuciem wypoczęcia, czy też z bólem w karku i kręgosłupie.

materac terapeutyczny

Rodzaje materacy — które są najpopularniejsze na rynku?

Materace generalnie dzieli się ze względu na materiał, który wykorzystano do ich wykonania. W sklepach meblowych i wielobranżowych, oferujących akcesoria do spania — jak choćby Empik — znajdziesz następujące typy materacy:

  • piankowe
  • lateksowe
  • kokosowe
  • gryczane
  • sprężynowe

Pierwsze dwa rodzaje charakteryzują się jednorodnym, syntetycznym wypełnieniem. Kolejne dwa mają wypełnienie naturalne, powstające z wykorzystaniem materiałów, które świetnie chronią przed chłonięciem wilgoci i powstawaniem pleśni. Ostatnia grupa, czyli sprężynowe, to wciąż popularna kategoria materacy na rynku, doceniana z uwagi na wytrzymałość i poziom komfortu.

Materac sprężynowy 7- strefowy

Materac sprężynowy — rodzaje

Sprężynowe modele są znacznie mniej podatne na chłonięcie wilgoci niż pianka i lateks. Cechują się mniejszą twardością, która oczywiście zależy jednak w głównej mierze od modelu. Jakie rodzaje materacy sprężynowych możesz znaleźć na rynku?

  • bonellowe — wyposażone w połączony system sprężyn, gwarantują względną elastyczność w zestawieniu z wytrzymałością i odpornością na odkształcenia. Bonellowe materace są znakomitym wyborem, jeśli zależy ci na długowieczności akcesorium;
  • kieszeniowe — w przypadku wariantu kieszeniowego, sprężyny umieszczone są w kieszeniach, zamiast tworzyć połączony ze sobą system. O ile w przypadku bonellowych modeli elastyczność jest powierzchniowa, kieszeniowe cechują się elastycznością punktową. Są wytrzymałe i wyposażone w dużą ilość sprężyn. Kieszeniowe materace mogą różnić się ich zagęszczeniem, jak również ilością stref twardości. Inną powszechną różnicą jest rozmieszczenie kieszeni.  Materac sprężynowy kieszeniowy to świetne rozwiązanie dla każdego, komu zależy na komfortowym śnie.

materac kieszeniowy

Materac sprężynowy — zalety

Choć materacom piankowym daleko dziś do niedoskonałych produktów, które można pamiętać z końcówki ubiegłego wieku, nie ulega wątpliwości, że to właśnie te materace sprężynowe wciąż cieszą się największą popularnością wśród konsumentów. Powód? Z pewnością nie bez znaczenia jest tutaj przyzwyczajenie. Materace sprężynowe są obecne na rynku znacznie dłużej niż ich piankowe czy lateksowe odpowiedniki. Kolejnym ważnym aspektem, który może skłonić cię do inwestycji w wariant sprężynowy, jest oczywiście trwałość. Dzięki wykorzystaniu sprężyn materac pozostaje elastyczny bez szybkiego ugniatania się.

materac dwustronny

Materac sprężynowy — czym kierować się przy doborze?

Wybierając materac sprężynowy, należy mieć na uwadze, że im większe zagęszczenie sprężyn, tym większy komfort. Z czego wynika ta zależność? Dobre rozłożenie dużej ilości sprężyn pozwala na minimalizację przenoszenia drgań. Dzięki temu uginają się jedynie te elementy, będące pod wpływem nacisku. To ważne zwłaszcza dla osób, mających problemy z kręgosłupem i narzekające na bóle w różnych jego odcinkach.

Kolejny istotny aspekt to rozłożenie sprężyn. Bonellowe materace, w których sprężyny tworzą połączony ze sobą system, są chętnie wybieranym wariantem ze względu na przystępną cenę. Materace kieszeniowe są dość drogie w porównaniu do bonellowych, jednak to inwestycja warto swojej ceny. Rozłożenie sprężyn w kieszeniach gwarantuje równomierność rozłożenia ciężaru i wytrzymałość materaca.

Kieszenie świetnie sprawdzają się ja rozwiązanie w materacach również ze względu na lepszą cyrkulację powietrza. Dlaczego to takie ważne? Im lepiej tkanina oddycha, tym mniejsza szansa, że będą gromadzić się w niej drobnoustroje i pleśń. Cyrkulacja powietrza to klucz do ograniczenia akumulującej się w tego rodzaju akcesoriach wilgoci. Może ona szkodzić szczególnie alergikom i osobom cierpiącym na schorzenia układu oddechowego. Dobrze oddychający materac to równie istotne wsparcie dla snu, co solidnie przewietrzony pokój.

materac common liber

Materac sprężynowy a piankowy — co wybrać?

Jeszcze nie tak dawno temu wybór był dość oczywisty, o ile nie brano pod uwagę kwestii finansowych — materac sprężynowy zazwyczaj wysuwał się na prowadzenie mimo nieco wyższej ceny. Dziś natomiast nie jest to już takie proste, ponieważ piankowe warianty, dzięki udoskonaleniom technicznym, dorównują sprężynowcom poziomem komfortu i równie dobrze dopasowują się do sylwetki. Jeśli jednak lubisz sprężyste materace, które do pewnego stopnia ulegają naciskowi ciała, ale jednocześnie się nie odkształcają, wybór modelu sprężynowego okaże się strzałem w dziesiątkę.

materac pocket

Więcej ważnych porad znajdziesz w dziale Urządzam i Dekoruję na Empik Pasje!

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com