W kuchni mięso mielone można wykorzystać do wielu różnych dań, m.in. jako główny składnik do pulpetów, klopsików, spaghetti bolognese czy gołąbków. Samo mielenie wymaga jednak sporo zachodu i czasu, o ile nie posiadasz w kuchni odpowiedniego sprzętu. Choć mięso możesz zmiażdżyć lub drobno posiekać – nic nie zastąpi efektu gwarantowanego przez specjalną maszynkę do mielenia mięsa.

 

Maszynki do mielenia

 

Maszynka do mięsa – jak działa?

Standardowa maszynka składa się z kilku części, z których najważniejszą jest tzw. ślimacznica. Wprawiana jest ona w ruch obrotowy, co powoduje przesuwanie się mięsa w stronę mechanizmu rozdrabniającego. W jego skład wchodzą noże oraz tarcza wyposażona w otwory otoczone ostrymi krawędziami. Przechodząc przez nie, mięso zmienia postać na mieloną. Ślimacznica może poruszać się pod wpływem działania silnika (co ma miejsce w elektrycznych maszynkach do mięsa) lub obracanej ręcznie korbki (w manualnych maszynkach). Obecnie na rynku dominują elektryczne urządzenia, które pozwalają szybko i skutecznie mielić przede wszystkim mięso, ale również inne składniki do potraw.

 

Maszynka do mielenia ESPERANZA Meatball EKM012G

 

Wilk do mielenia mięsa a maszynka do mięsa – czy to to samo?

Zasadniczo oba sprzęty funkcjonują na tej samej zasadzie. Wilk to nazwa zarezerwowana dla większych sprzętów, powstałych z myślą o wykorzystaniu przemysłowym oraz w gastronomii. Nowoczesne wilki są częściowo zautomatyzowane. W zasadzie jednak wilk i maszynka do mięsa nie różnią się między sobą niczym poza rozmiarem, ilością nasadek oraz mocą. Wilk wygrywa we wszystkich kategoriach.

 

Wilk do mielenia HENDI 210864

 

Jaka maszynka do mielenia mięsa? Ważne parametry

Do najważniejszych parametrów przy doborze maszynki należą:

  • moc,
  • materiał wykonania (im więcej elementów ze stali nierdzewnej, tym lepiej),
  • liczba nakładek.

Przydatną funkcją w maszynce do mielenia mięsa jest bieg wsteczny, spotykany w bardziej profesjonalnych urządzeniach. Warto również zwrócić uwagę czy dany model jest przystosowany do pracy ciągłej. Większość modeli do mielenia mięsa, nawet tych, które powstały z myślą o profesjonalnym wykorzystaniu w gastronomii, nie nadaje się do ciągłej pracy. Co dziesięć, piętnaście minut należy więc wyłączać urządzenie, by pozwolić silnikowi się ochłodzić. Są jednak takie modele, które się do tego nadają – na przykład wilk do mielenia mięsa ROYAL CATERING RCFW 220PRO.

 

Wilk do mielenia ROYAL CATERING RCFW 220PRO

 

W jakie nasadki powinny być wyposażone maszynki do mielenia mięsa?

Przy wybieraniu maszynki do mięsa warto zwrócić uwagę na spektrum jej zastosowania. Obecnie prym na rynku wiodą nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne, które można wykorzystać na potrzeby różnych kuchennych czynności. Aby było to możliwe, producenci wyposażają swoje maszynki w różne nasadki.

  • Nasadki do maszynek

Maszynki do mielenia mięsa mogą być wyposażone na przykład w nasadkę służącą do szatkowania czy krojenia w kostkę. Czyni ją to wszechstronnym akcesorium kuchennym, skutecznie zastępującym na przykład robot planetarny. Z jego wykorzystaniem możesz przygotować sałatki oraz rozmaite dania wegetariańskie. Jak widać, maszynka wcale nie jest sprzętem przeznaczonym wyłącznie dla mięsożerców – wegetarianie i weganie również mogą zrobić z niej spory użytek.

 

Maszynka do mielenia ADLER AD 4813

 

  • Dodatkowe końcówki

Przystosowane do przetwarzania maszynki również mogą być wyposażone w różne końcówki. Dla przykładu model HENDI 210864 powstały z myślą o małej gastronomii, ma w zestawie końcówki do wyrobu tatara, a także różnego rodzaju kiełbas. Z kolei maszynka MPM MMM-05 wyposażona została w nasadki do produkcji wędlin oraz pasztecików. Często nasadki możesz dokupić dodatkowo, jednak trzeba pamiętać, że powinny być dopasowane średnicą do urządzenia – w innym wypadku ich wykorzystanie będzie niemożliwe.

 

Wilk do mielenia HENDI 210864

 

Jaka moc maszynki do mielenia mięsa?

Aspektem, który w dużej mierze determinuje funkcjonalność urządzenia, jest moc maszynki do mięsa. Podobnie jak w przypadku innych sprzętów, wyrażana jest ona w watach. Obecnie standardem na rynku są maszynki o mocy powyżej 400 watów. Wilki do mięsa przeznaczone do użytku profesjonalnego zazwyczaj wyróżniają się wyższą mocą. Dla przykładu wilk HENDI 282199 idealny do małej gastronomii ma moc 750 watów.

 

Wilk do mielenia HENDI 282199

 

Co jeszcze możesz zmielić w maszynce do mięsa?

W maszynce do mielenia mięsa możesz z powodzeniem mielić również inne produkty w celu przygotowywania różnorodnych dań. Często wykorzystuje się ją jako alternatywę dla blendera, ponieważ można z jej wykorzystaniem uzyskać pożądaną, mniej papkowatą konsystencję. Świetnym pomysłem będzie na przykład zmielenie w maszynce do mięsa namoczonej uprzednio ciecierzycy na falafele. Zmielona w urządzeniu masa jest jednorodna, a jednocześnie nie lepi się nadmiernie, co często zdarza się przy blendowaniu.

 

Maszynka do mielenia TEFAL HV1 NE109838

 

Maszynka do mielenia mięsa dobrze sprawdzi się również do mielenia ciasta na niektóre wypieki. Możesz za jej pośrednictwem przygotować pyszne wyciskane kruche ciasteczka. Niektóre maszynki wyposażone są w specjalne nakładki przeznaczone do przygotowywania tego typu wyrobów. Z wykorzystaniem nowoczesnej maszynki przygotujesz również na przykład pyszne soki owocowe i warzywne. Nasadkę do wyciskania soku znajdziesz choćby w zestawie maszynki SENCOR SMG.

 

Maszynka do mielenia SENCOR SMG 4382

 

Maszynka do mięsa to przydatne urządzenie, które znacznie zwiększy twoje możliwości w kuchni. Zastosuj się do naszych wskazówek, a z pewnością znajdziesz urządzenie w pełni dostosowane do swoich potrzeb. Nie musisz wybierać elektrycznej maszynki – może zdecydujesz się na manualnie obsługiwany, klasyczny model? To świetny wybór dla kuchennych tradycjonalistów.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i Ogród.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock