Co zbieraliście jako dzieci? Za moich czasów najpopularniejsze były znaczki. Ale to był PRL, więc dzieciaki kolekcjonowały historyjki obrazkowe z gumy Donald, kolorowe naklejki, czy… puszki po Coca-Coli. A nie łatwo było je zdobyć – przywożono je z zagranicy albo kupowano w sklepie Pewex. Jak widzicie potrzeba kolekcjonowania był zawsze, nie jest to nowe zjawisko w jakikolwiek sposób powiązane z konsumpcjonizmem. Najczęściej wynika z zainteresowań i pasji.
 

Nie mylić ze zbieraczem!

Dlaczego boimy się, gdy dziecko chce zbierać kolekcje zabawek czy serie książek? Czemu rodzice w pewnym momencie nie godzą się na kolejny tematyczny gadżet, naklejkę czy figurkę argumentując „przecież już masz trzy takie”? To naturalny i zdrowy odruch. Zgodny z obowiązkową dziś świadomością ekologiczną. W takim razie: czy pozwalać dzieciom na kolekcjonowanie? To zależy. Zabawa w kolekcjonerstwo ma wiele plusów, które znajdziecie w kolejnym akapicie. Ale najpierw zastanówmy się, czy nasze dziecko rzeczywiście jest kolekcjonerem, czy tylko zbieraczem.

Zbieracz to człowiek (również dorosły), który ulega przymusowi gromadzenia bez specjalnego klucza. Tak naprawdę nie jest zainteresowany tematem kolekcji. Podoba mu się jedynie momentem nabycia, postawiania na półce. Zbieracz często zbiera wiele „linii” równolegle, ale z nich nie korzysta, czyli w przypadku dziecka – nie bawi się nimi, traci zainteresowanie z chwilą rozpakowania kolejnego produktu. Natomiast kolekcjoner zbiera swoje kolekcje według klucza, używa ich albo eksponuje, pokazuje innym, opowiada o nich, wykorzystuje do kreatywnych inspiracji. Zazwyczaj ma też wiedzę na temat swojej kolekcji. W przypadku mniejszych dzieci kolekcjonujących np. pluszaki, zamiast konkretnej wiedzy typu encyklopedycznego będą to chociażby imiona zabawek, czy ich krótkie historie.


L.O.L. Surprise, zwierzątko niespodzianka LOL Fluffy Pets Winter Disco, Seria 1 

 

Co daje dziecku tworzenie kolekcji?

Poprzez kolekcjonowanie maluch uczy się najprostszej analizy matematycznej, czyli odpowiadania na pytanie: „Czy ten przedmiot pasuje do zbioru?”. Kolejnym krokiem jest organizowanie przestrzeni. Gdzie trzyma swoją kolekcję? Czy zamknie ją w szufladzie, czy wrzuci do kosza z zabawkami? A może zechce ją wyeksponować i pokazywać innym? Wtedy musi ustawić przedmioty na półce, parapecie, w jakiś stałym, zagospodarowanym według jego pomysłu miejscu. Taka kolekcja najczęściej stanowi dumę dziecka, jest więc często porządkowana i pokazywana rodzinie i znajomym. To z kolei uczy… sztuki prezentacji.

Mały kolekcjoner może też zacząć odkładać pieniądze i tym samym uczyć się oszczędzania, jeśli jego kolekcja wiąże się z kupowaniem kolejnych figurek, książek z wielotomowej serii, okazów minerałów, scyzoryków, itd. Poza tym dziecko ma szansę znaleźć nową grupę społeczną dla siebie, nie tylko rówieśniczą, przedszkolną, szkolną czy osiedlową, ale grupę znajomych z którymi łączy je wspólne zainteresowanie. A stąd już krok do poznania pierwszych zasad handlu wymiennego – nawet mali kolekcjonerzy potrafią wymieniać się między sobą elementami swoich zbiorów.


MGA, figurka Pop Pop Hair Surprise 

 

5 NAJPOPULARNIEJSZYCH KOLEKCJI ZABAWEK

LITTLEST PET SHOP
to szaleństwo trwa już od dawna, ale trudno się temu dziwić. Popularne „petshopy” to małe, słodkie zwierzątka. Takie naprawdę malutkie, które można ze sobą wszędzie zabierać choćby w kieszeni i bawić się w każdej sytuacji: w domu, na spacerze, u koleżanki, w poczekali u lekarza. To wyjątkowo urokliwe i barwne stworzenia. Każde wygląda inaczej i ma imię. W naszym domu początkowo pojawiły się same figurki, które można kupić już po kilkanaście złotych jako figurki niespodzianki, albo małe zestawy czy też duże komplety prezentowe. Dopiero, gdy zobaczyłam, że córka bawi się nimi godzinami podarowałam jej dodatki w postaci domku i pojazdu – wybór zabawek z tej serii jest naprawdę duży. Plusem Littlest Pet Shop jest ich trwałość – po kilku latach zabaw, dziecko może przekazać (lub odprzedać) swoją kolekcję.

Littlest Pet Shop, Lukrowe Zwierzaki, figurki Koty, E1073 

 

L.O.L. SURPRISE czyli już po nazwie możemy się domyślić, że ważną zmienną tej zabawki jest element zaskoczenia. Nie ukrywam, że gdy na targach zabawek pierwszy raz zobaczyłam te kolorowe kule z charakterystycznym napisem, pomyślałam, że czeka nas kolejna, sezonowa moda wśród dzieci. Myliłam się, wymyślone we Włoszech zabawki cieszą się cały czas wzrastającą popularnością. „Lolki” to serie małych laleczek, które znajdujemy losowo w atrakcyjnych opakowaniach. Przynajmniej tak wygląda podstawowa linia L.O.L. Surprice. Są też oczywiście produkty dodatkowe, jak chociażby L.O.L Surprise Pets czy L.O.L Surprise Boys. Ale też większe lalki, zestawy kreatywne, gry, puzzle i wszystko, co może ucieszyć małego fana serii.

L.O.L. Surprise, lalka BFF Supreme  - L.O.L. Surprise
L.O.L. Surprise, lalka BFF Supreme 

 

NUM NOMS
to kolejna inwazja słodziaków, które znajdziecie raczej w pokojach dziewczynek. A to dlatego, bo Num Noms to zestaw pachnący, miękki stworek plus stworek, który jest błyszczykiem albo pieczątką. Zabawki są pakowane w bardzo apetyczne pudełka przypominające shake, karton na mleko czy napój. Kolekcja jest bardzo rozbudowa. Znajdziemy w niej setki stworów, ale też dodatki dla najbardziej zagorzałych wielbicielek np. auto, gniotki, zestawy figurek czy zabawki niespodzianki.

Mga, zestaw Num Noms Ice Cream Sandwch, nr 4.1 

 

MY LITTLE PONY FIGURKI
panie i panowie, poznajcie nieśmiertelny motyw kolekcjonerski zarówno wśród dziewczynek, jak i chłopców. My Little Pony to absolutny fenomen w popkulturze dziecięcej trwający nieprzerwanie od kilku dekad. Te sympatyczne kucyki doczekały się swoich książek, serialu, filmów kinowych, przebojów, zabawek, gadżetów, a zainteresowanie nimi wcale nie słabnie, a nawet udziela się starszym dzieciom. Wiecie, że młodsze nastolatki grają w kultową grę RPG z Pony? Ale dziś przyglądamy się małym i słodkim figurkom kolekcjonerski, które są jednocześnie niewielkimi zabawkami. Znajdziecie ja zarówno w postaci wybranych postaci, jak i specjalnych zestawów, jak na przykład ten dla maluchów w postaci gumowych pacynek. A co powiecie na bibliotekę dla naszych kopytnych przyjaciół? A może sushi truck, albo zestaw podróżny?


My Little Pony, Explore Equestria, figurka KucykRainbow Dash, C1140 

 

FUNKO POP
specjalnie zostawiłam sobie na koniec, bo… sama uwielbiam te figurki. Na każdym wydarzeniu z branży zabawkowej to właśnie przy stoisku Funko jest największy tłum ludzi w wieku od lat kilku do kilkudziesięciu. Przede wszystkim nie jest to wymyślona seria postaci, tylko konkretni bohaterowie z popkultury! Znajdziecie tu osobistości z kultowych filmów i książek. Co powiecie na mini figurki niespodzianki ze Star Wars. A może wolicie ukochanego bohatera filmu animowanego? Ja wybrałabym Buzz’a z Toy Story w postaci breloczka albo kolekcjonerskiej figurki? Poza postaciami z bajek, znajdziecie tu prezenty dla młodszych i starszych nastolatków niezależnie od tego czy kochają Harrego Pottera czy już przeszli do Gry o tron. Te figurki to świetna zabawa nie tylko dla kolekcjonerów, ale też osób, które chciałyby mieć na półce swoją ulubioną postać z powieści, serialu, komiksu.


Funko, POP Mystery Mini, figurka niespodzianka Spiderman: Far From Home - 12PC PDQ