„Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”, Justyna Suchecka

Justyna Suchecka na wstępie zaznacza, że nie jest to poradnik. Dlaczego więc pojawił się w naszym zestawieniu? Bo faktycznie jest to niebanalna pozycja, której nie warto szufladkować. Jedno jest jednak pewne – „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” to bardzo mądra książka, w której poruszane są trudne tematy dotyczące każdego z nas.

Suchecka zaprasza do rozmowy osoby mające wiedzę i doświadczenie z zakresu psychologii, psychiatrii oraz pedagogiki, dzięki czemu pozycja ta zyskuje autentyczność, a także rzetelność, której tak często brakuje w poradnikach. Z „Nie powiem ci…” czytelnicy dowiedzą się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, gdzie szukać pomocy, jak dbać o siebie i swoje zdrowie psychiczne. I choć tytuł na to nie wskazuje, pozycja ta przepełniona jest nadzieją. Polecamy ją zarówno dorosłym, jak i nastolatkom, którzy właśnie zaczynają mierzyć się z życiowymi trudnościami.

Zainteresował cię temat? Koniecznie przeczytaj „Jak dbać o zdrowie psychiczne? Wywiad z Justyną Suchecką”.

 

„Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”, Justyna Suchecka

 

„SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców”, Anja Rubik, Barbara Baran, Alicja Długołęcka, Małgorzata Iwanek, Iza Jąderek, Michał Pozdał, Agnieszka Stein

Top modelka Anja Rubik już nie raz pokazała, że nie boi się poruszać trudnych tematów. Swoją rozpoznawalność wykorzystuje do edukowania o kwestiach, które w Polsce wciąż są uważane za wstydliwe. Współtworzy kampanię #SEXEDPL skierowaną do młodych ludzi i koncentrującą się na tematyce seksualnej.

W tym roku powraca z drugą już książką dotyczącą dojrzewania i seksualności. Tym razem jednak jest ona skierowana do rodziców, dla których okres dorastania nastolatków nie jest łatwy. Ma pomóc im świadomie wspierać swoje dzieci na wszystkich etapach rozwoju oraz pokazać, jak rozmawiać z dziećmi na tematy związane z seksualnością. „SEXEDPL Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców” to zbiór rozmów przeprowadzonych z osobami, które specjalizują się w obszarach dojrzewania i seksualności. Anja Rubik zaprosiła do współtworzenia książki psychologów oraz edukatorów seksualnych, którzy oprócz dzielenia się swoją specjalistyczną wiedzą odpowiadali na pytania rodziców. Rozmowy przeprowadzały też znane osoby ze świata kultury, m.in. podróżniczka Martyna Wojciechowska, Marcin Prokop, Joanna Okuniewska i Maciej Stuhr. To ważna i potrzebna pozycja, z której dowiemy się jak rozmawiać na trudne, ale bardzo istotne tematy.

 

„SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców”

 

„Siła empatii. Nowa era przywództwa”, Joanna Chmura, podcast Empik Go

Wśród dobrych poradników nie brakuje też podcastów. Jednym z nich jest „Siła empatii. Nowa era przywództwa” Joanny Chmury - psycholożki i kobiety sukcesu, która szybko zyskała szerokie grono odbiorców. To także członkini Rady Programowej magazynu „Coaching”, Rady Ekspertek i Ekspertów Instytutu Nowego Życia i Wysokich Obcasów, specjalizująca się w tematyce wewnętrznego przywództwa.

Czy empatia to przydatna umiejętność w zarządzaniu? Joanna Chmura przekonuje, że tak! I co więcej, zaznacza, że to podstawa dobrego życia zawodowego oraz prywatnego. W swoim podcaście, zrealizowanym z Empik Go, psycholożka dzieli się ogromną naukową wiedzą dotyczącą przywództwa i relacji międzyludzkich. „Siła empatii. Nowa era przywództwa” to pozycja przede wszystkim dla osób współpracujących na co dzień z drugim człowiekiem – liderów, menadżerów, nauczycieli czy rodziców. Przyjemny głos Joanny Chmury w połączeniu z ważnymi, ciekawymi informacjami i poradami podanymi w lekki sposób, sprawiają, że trudno się od niego oderwać.   

Sprawdź też naszą rozmowę z autorką „Dobrostan w trudnych czasach. Wywiad z Joanną Chmurą”.

 

„Siła empatii. Nowa era przywództwa”, Joanna Chmura

 

„Zielone światła”, Matthew McConaughey

Matthew McConaughey to hollywoodzki aktor, znany zarówno z mniej ambitnych filmów komediowych, jak i poważnego amerykańskiego kina. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej za wybitną rolę chorego na AIDS Rona Woodroofa w filmie „Witaj w klubie”. Teraz debiutuje na rynku wydawniczym ze swoją autobiografią „Zielone światła”.

Nie jest to jednak typowa biografia, a poruszane w niej wątki to nie tylko barwne opowieści z życia aktora. McConaughey opisuje swoje przeżycia, które go ukształtowały, opowiada o przebytych podróżach oraz chwilach, które doprowadziły go na szczyt. Nie jest to więc typowy poradnik ani typowa autobiografia. Aktor dzieli się z czytelnikami własnymi spostrzeżeniami i uczy, jak czerpać z życia satysfakcję.

 

„Zielone światła”, Matthew McConaughey

 

„Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie”, Natalia de Barbaro

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o „Czułej przewodniczce” Natalii de Barbaro. Książka ta od początku utrzymuje się na wysokich pozycjach i ponad rok po premierze, wciąż jest chętnie kupowana. Autorka wykorzystała swoją wiedzę z zakresu psychologii i socjologii oraz doświadczenie z pracy z kobietami.

Natalia de Barbaro skłania czytelniczki do autorefleksji, próby odpowiedzenia na tylko z pozoru łatwe pytania: „o czym marzę?”, „kim jestem?”. Wskazuje drogę, którą warto podążyć, by odnaleźć siebie i poznać swoje wnętrze. Porusza też problem dotyczący narzucanych kobietom ról. Rozbiera na czynniki pierwsze typy kobiet, ukazując, co tak naprawdę kryje się za poszczególnymi zachowaniami. „Czuła przewodniczka” otwiera oczy, przeprowadza przez krętą drogę do samoakceptacji, uczy miłości do siebie samej i daje ogromne wsparcie. A po przeczytaniu książki polecamy posłuchać podcastu „W poszukiwaniu pełni”, w którym Natalia de Barbaro wraz z zaproszonymi ekspertami zabiera słuchaczy do świata zmysłów.

 

„Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie”, Natalia de Barbaro

 

„Mam nadzieję”, Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

„Mam nadzieję” to najnowsza książka Katarzyny Czajki-Kominiarczuk znanej jako Zwierz Popkulturalny. Na swoim blogu od kilkunastu lat pisze o filmach, serialach oraz wszystkim związanym z kulturą popularną. Teraz nieco zboczyła z obranej drogi i wydała swój pierwszy poradnik.

Nie jest to jednak typowa pozycja o rozwoju osobistym, w której czytelnik otrzymuje wypunktowane rady, a raczej zbiór przemyśleń i refleksji. Autorka porusza wiele wątków takich jak napływające zewsząd negatywne informacje, niezdrowa potrzeba dążenia do ideału, pogoń za bogactwem czy poczucie zbliżającego się końca. Czajka-Kominiarczuk nie narzuca czytelnikowi swojego toku myślenia, tylko pomaga spojrzeć na problemy z innej perspektywy. Książka ta ukoi zszargane nerwy, napełni tytułową nadzieją, że wszystko jeszcze może się ułożyć i na wszystko wciąż jest czas.

Przeczytaj naszą recenzję „Nie mogę ci obiecać, że będzie dobrze. „Mam nadzieję” Katarzyny Czajki-Kominiarczuk”.

 

„Mam nadzieję”, Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

 

Więcej premierowych nowości znajdziesz na Targach Książki. Dołącz do wydarzenia i weź udział w tegorocznych spotkaniach autorskich! Już 21 maja o książce „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” z Justyną Suchecką porozmawia Justyna Dżbik-Kluge. Wydarzenie będzie transmitowane na naszym profilu na Facebooku. Zapraszamy!

 

Justyna Suchecka – PREMIERA

 

Więcej artykułów znajdziesz w pasji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: tło: Shutterstock